Pirinç suyunun saça kullanımı ve faydaları

Pirinç suyunun saça kullanımı yeni bir trend haline geldi. Saça pirinç suyu kullananların yorumları gerçekten saçlar için yararlı etkiler gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bizde bu yazımızda pirinci yıkadıktan sonra kalan suyun saçlar için ne ölçüde yararlı olduğunu başlıklar altıdan inceledik.

Pirinç suyunun saça kullanımı ve faydaları

Pirinçte her şey iyidir, durulama suyu bile. Aslında, Asya'da pirinç suyu yüzyıllardır saça adanmıştır. Bu nedenle bir güzellik bakımı olarak kullanılmıştır. Asyalı kadınların saç güzelliği konusundaki itibarını öğrendiğimizde hemen onların sırlarıyla ilgilenmeye başladık. Sıfır atık bakış açısına girmenin / her şeyi geri dönüşüme sokmanın yanı sıra, pirinç suyu bize ulaşması çok kolay bir yöntem olarak sunuluyor. Bu saç güzellik iksiri Batı'da giderek daha popüler hale geliyor.

Ayrıca okuyunuz: Yumurta ve Zeytinyağı Saç Maskesi Faydaları

Pirinç suyunun saça faydaları nelerdir?

Pirinç suyu saça faydaları Kadınlar Kulübü gibi platformlarda da tartışılmaktadır. Pirincin suyunun saça uygulanması sonucunda ne gibi yararlar elde edeceğinizin detaylarına gelin birlikte bakalım. Pirinç suyu saçı çok daha yumuşak ve parlak yapacak. Ayrıca yeniden büyümesini teşvik edecek, kepeği azaltacak, bitleri ortadan kaldıracak, hasarlı telleri onaracak... Asya'da itibarı iyi bilinen atalardan kalma bir uygulamadır. Bunun yanı sıra, şimdi birkaç bilimsel çalışma da pirincin bu farklı yararlarını da doğruluyor.

Ayrıca okuyunuz: Saç Dökülmesine Karşı Kına Kürü Tarifi ve Uygulanışı

Bu nasıl mümkün oluyor?

Pirinç suyunun saça faydalı vitaminler ve proteinler açısından doğal olarak zengin olduğunu bilmek gerekir. Pişirilmeden önce yıkandığında, pirinç suyu, onu oluşturan besinlerle (vitaminler, potasyum, mineraller, magnezyum, çinko ve demir) dolar. Saça ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamak için doğrudan etki edecek olan bu besinlerdir. Ve evet, örneğin çinko saç dökülmesini sınırlar. Diğer yandan magnezyum iyi kan akışı sağlar ve B vitamini yeniden büyümeyi destekler.

Pirinç suyu saç için oldukça faydalı besinler içerir. Bu nedenle saç uzatma için maskesi sıklıkla kullanılır. Bu maske ya da kürü kullananlar memnuniyetlerini forumlarda dile getirmiştirler. Siz de saç uzatma yada canlandırma için bu tekniği denediyseniz sonuçlarını bizimle paylaşın.

Ayrıca okuyunuz: Saç Dökülmesine Zeytinyağı İyi Gelirmi?

Saç için nasıl kullanılır?

Pirinç suyu saça kullanımı oldukça basit işlemleri içerir. Ancak bu tekniği kullanımdan önce organik pirinç seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, pirinç suyunun deri ile temas etmesi durumunda, kültüründe pestisit varlığını mümkün olduğunca sınırlayan kaliteli bir pirincin seçilmesi gerekir.

Pirinç suyunu saç bakım rutininize dâhil etmek için çeşitli şekillerde ve farklı tariflere göre kullanabilirsiniz:

Saç maskesi olarak:  Pirinç suyunda bulunan nişasta saç telinin pürüzsüzleşmesini sağlar. Saçta maske olarak kullanılan fermente pirinç suyu, yirmi dakikalık bir aradan sonra anında etki eder.

Ayrıca okuyunuz: Kahvenin Saça Faydaları ve Zararları

Fermente pirinç suyu yapımı

Pirinci yıkadığınız suyu bir kapta toplayın. Fermantasyon gerçekleşirken yaklaşık iki gün bir kapta dinlenmeye bırakın. İki gün sonra süzün ve fermente kısmı geri alınır.

Pirin suyundan şampuan veya saç kremi:  her şeyden önce ılık su ile saçlarınızı ıslatın. Pirinç suyunu kafanıza dökün, besinleri emdirmek ve kan dolaşımını yeniden etkinleştirmek için saç derisine hafif bir biçimde masaj yapın… Ilık su ile durulayın. Saç kremi kullanımı için yirmi dakika bekletin, sonra durulayın.

Pirinç suyu ile saç uzatma Kadınlar Kulübü formunda büyük ilgi görmektedir. Bu platformda pirinç suyu kullananların yorumları paylaşılmaktadır. Ancak bazı sorulara net cevaplar bulmak daha çok araştırma gerektirir. Biz de bu makalemizde Pirinç suyu saça her gün kullanılır mı, nasıl kullanılır, nasıl elde edilir gibi sorulara cevaplar aradık. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür eder iyi günler dileriz.