X

Saç Dökülmesine Karşı Kına Kürü Tarifi ve Uygulanışı

Saç Dökülmesine Karşı Kına Kürü konulu yazımızda sizlere saçların dökülmesini engelleyecek karışımın tarifini ve uygulama tekniğini anlatacağız. Saçlar, kadınların en güzel aksesuarı, erkelerin ise her an kaybetme korkusu yaşadığı, adeta değerli bir hazine diyebiliriz. Gerek yanlış beslenme gerekse kullandığımız saç ürünleri, saç dökülmesine neden olabilir. Her ne sebeple olursa olsun saçlarımızın dökülmesi kâbusumuz diyebiliriz. Peki, bu kâbusla yüzleşmek zorunda kalırsak ne yapmalıyız? Bu sorunun cevabını vermek için sizlere muhteşem bir kına kürü tarifi vereceğiz. Saç dökülmesine karşı vermiş olduğumuz kına kürüyle dökülmelere veda edeceksiniz. Dilerseniz lafı uzatmadan hemen tarifimize geçelim.

Saç Dökülmesine Karşı Kına Kürü Malzemeleri:

l 2 Yemek kaşığı kına

l Yarım çay bardağı süt

l 1Tatlı kaşığı tuz

l 2 Yemek kaşığı kuru maya

l Yarım çay kaşığından az hardal tozu

l 1 tatlı kaşığı zencefil suyu

Saç Dökülmesine Karşı Peeling İçin Malzemeler:

l Yarım çay bardağı süt

l 1 Çay kaşığı tuz

Not: Migren tipi baş ağrıları ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunu olanlar zencefil ve hardal tozu kullanmamalıdır. Çünkü bu malzemeler ısıtıcı etkisi olması nedeniyle baş ağrısı yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.

Hazırlanışı: Saç dökülmesine karşı kürü hazırlamak için öncelikle uygun bir kâse alıyoruz. Kabımızın içersine ilk olarak kınayı ekliyoruz. Daha sonra 2 yemek kaşığı kuru maya ekliyoruz. Daha sonra bir tatlı kaşığı tuz ve hardal tozunu da ekliyoruz. Zencefil suyunu elde etmek için taze zencefili rendeleyip suyunu çıkarıyoruz. Elde etmiş olduğumuz zencefil suyundan 1 tatlı kaşığı kadar zencefil suyu ilave ediyoruz. Saç dökülmesini durduracak tarifimize son olarak süt ilave ederek karıştırıyoruz. Kına kürümüz diğer malzemelerle birlikte kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Kürümüzü hazırladıktan sonra bir kenara alıyoruz.

Saç Dökülmesine Karşı Kına Kürünün Uygulanışı

Diğer taraftan saç diplerine uygulamak için peeling hazırlıyoruz. Peeling için süt ile tuzu bir kapta karıştırıyoruz. Böylelikle saç dökülmesine karşı elimizde iki karışım hazırlamış olduk. Şimdi bu karışımları saçımıza uygulamaya geçebiliriz. Uygulama aşamasında ilk olarak tuz ile karıştırdığımız sürü saç diplerine masaj yaparak sürüyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra kına ile olan karışımı saçımıza sürebiliriz. Kına kürünü elimize alıp saçlarımıza tel tel ayırarak sürmeye başlıyoruz. Kına kürünü saçımıza tıpkı saç boyası sürer gibi, bütün saçımıza yedirecek şekilde uyguluyoruz. Kına kürünü saçımızın her tarafına yedirdikten sonra saçlarımızı bir naylon bone ya da poşet yardımıyla kapatıyoruz. Kına kürünü saçımızda 4-5 saat beklettikten sonra yıkayabiliriz. Saç dökülmesine karşı hazırladığımız kına kürü dökülmeyi durdurmakla kalmayacak, yeni saçların çıkmasına da yardımcı olacaktır. Etkisinden çok memnun kalacağınız bu tarifi her hafta yapabilirsiniz. Saçlarınızdaki dökülmelerin durduğunu kısa sürede fark edeceksiniz. Sağlıkla kalın.

Sitemizde yer alan ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

ICE FUE Saç Ekim Yöntemi Nedir, Ne Kadar Sürede Yapılır?

Elma Sirkesinin Faydaları Zararları : Saçlara, Cilde, Kolesterole, Şekere…

Wikide saç dökülmesi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sa%C3%A7_d%C3%B6k%C3%BClmesi