Saç Dökülmesine Zeytinyağı İyi Gelirmi? Saçlara Zeytinyağının Faydaları

Saç dökülmesine zeytinyağı iyi gelirmi sorusu saçlarını kaybetmekten korkanların cevabını merak ettiği soruların başında gelmektedir. Mucizevi birçok özelliği olan genellikle açık sarı veya açık yeşil renkli zeytinyağı, zeytinlere basılarak doğal olarak çıkarılan yağdır. Genellikle Akdeniz bölgesinde bol miktarda üretilir özellikle Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde. Ülkemizde de bolca üretilen zeytinyağının saç dökülmesine karşı yararları nelerdir sorusuna bilimsel örnekleriyle açıklık getirmeye çalışalım.

Saç Dökülmesine Zeytinyağı İyi Gelirmi?

Saç dökülmesine zeytinyağı iyi gelirmi sorusuna cevaben evet demek mümkün sayılabilir. Ancak bu cevap doğrudan olmasa da dolaylı olarak verilebilir. Zeytinyağı, yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Eşsiz kimyasal bileşimi, bazı kültürlerin saçın dokusunu ve görünümünü iyileştirmek için neden kullandıklarının bir açıklamasıdır. Bir çok medeniyet saç dökülmesine ve yıpranmasına karşı yüzlerce yıl zeytinyağı kullanmışlardır.

Zeytinyağının kafa derisini yatıştırabileceğini, saç folikülünü güçlendirebileceğini ve potansiyel olarak saç büyümesini teşvik edebileceğini gösteren bazı bilimsel kanıtlar bile vardır.

Saç Dökülmesine Zeytinyağı ile Müdahale

Saç dökülmesine karşı ve saçların zeytinyağı ile güçlendirilmesine yönelik 2015 yılında fareler üzerinde deneysel bir çalışma yapılmıştır. Araştırmacılar, zeytin ağacından elde edilen bileşenlerin uygulanmasının saç büyümesini teşvik ettiğini bu araştırma sırasında doğrulamışlardır. Bununla birlikte, bu çalışma kesinlikle zeytinyağı ve saç büyümesi hakkında bilmemiz gereken her şeyi anlatmıyor. İlk olarak, sonuçların insan saçı için geçerli olup olmayacağını bilmiyoruz. İkincisi, zeytinyağının zeytin ağacının diğer elementleri ile aynı etkilere sahip olup olmayacağını da bilmiyoruz.

Zeytinyağının Saçların Dökülmesine Faydaları

Zeytinyağı Olea europaea adı verilen bir ağacın meyvesi olan zeytinden elde edilen bir yağdır ve oleik asit adı verilen besleyici bir yağ asidi içerir. Oleik asit antioksidan özelliklere sahiptir. Araştırmalar zeytinyağının içerisinde yer alan bu oleik asidin saç dökülmesine karşı etkili olabileceğini göstermektedir. Diğer yandan zeytinyağı antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan bakteri kaynaklı saç dökülmelerinin de önüne geçebilir.

Ayrıca zeytinyağı, kırılmış saç uçlarının azaltılmasına ve önlenmesine yardımcı olma potansiyeli de göstermiştir. Dolayısıyla, zeytinyağının saç büyümesini desteklediğine dair somut kanıtlarımız olmasa da, saçınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacak koruyucu ve beslenme özelliklerine sahip olduğunu biliyoruz. Dilerseniz Kahvenin Saça Faydaları ve Zararları – Saç İçin Doğal Kahve Maskesi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak