Yumurta ve Zeytinyağı Saç Maskesi Faydaları, Tarifi ve Uygulanışı

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesi faydaları inanılır gibi değil, aslında tek başına yumurta saç için iyidir, ancak zeytinyağı eklemek saç maskesini başka bir seviyeye taşır. Zeytinyağının nemlendirici faydaları yumurtanın güçlendirici etkileri ile iyi bir şekilde etkileşim sağlar. Zeytinyağı saçı yumuşak, ipeksi ve pürüzsüz hale getirir ve aynı zamanda saç derisinde kuruluğu engeller. Günlük mutfak malzemeleri ile yapılan zeytinyağlı yumurta maskesi, saçınızı pahalı bir kuaförde yaptığınız gibi şaşırtıcı hale getirecektir.

Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesi Faydaları

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesinin faydaları maddeler halinde şu şekildedir:

 • Saç gövdesini güçlendirir ve saçınıza hacim kazandırır.
 • Daha hızlı saç büyümesine yol açar.
 • Saç dökülmesi ihtimalini azaltır.
 • Saçı nemlendirir ve yumuşak, parlak ve sağlıklı yapar.
 • Kırılmaları engeller.
 • Sacın kolay şekil alabilmesine faydalıdır.
 • Kepek ve kafa derisi kuruluğuna yararlı olabilir.

Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesinde Yumurtaların Rolü

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesini nasıl yapacağımızı görmeden önce, yumurtaların saç büyümesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenelim… Yumurtalar zengin bir protein, çinko, kükürt ve pantotenik asit kaynağıdır, hepsi de sağlıklı, parlak saçlar için harikadır. Yumurta ayrıca A, E, B ve D vitamini ile doludur. İlginç bir şekilde, yumurtalar yeni saç büyümesini teşvik etmek için önemli bir vitamin olan D vitamini içeren birkaç gıdadan da biridir.

Yumurtalar ayrıca saç köklerinin sağlıklı kalmasına ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan B12 de dahil olmak üzere B kompleks vitaminlerinin zengin bir kaynağıdır. Her ikisi de güçlü antioksidan olan E ve A vitamini, saçları serbest radikal hasarından korur.  Dahası, yumurta sarısındaki yağ asitleri saçınızı nemlendirir ve yumuşatırken beyazındaki protein saça güç ve doku ekler.

Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesinde Zeytinyağını Rolü

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesinin diğer bir bileşeni olan zeytinyağı yumurtalar kadar saça faydalı bir besindir. Özellikle antioksidan zengini olan zeytinyağı içerisinde saçlar için değerli E ve A vitamini de bolca yer almaktadır.  Zeytinyağının saçlara başlıca yararları maddeler halinde şu şekildedir:

 • Kepekten kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Parlak, canlı ve güçlü saçların temelini oluşturur.
 • Kolay saç şekillendirmede etkilidir.
 • Saçın uzaması için tetikleyici ve besleyici rol oynar.
 • Saç sağlığını artırır.
 • Saçların istenilen nem düzeyine ulaşmasına katkıda bulunur.

Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesi için geren malzemeler ve bunların karışımı ile uygulama tarifi gayet kolaydır. İçerisine eklenecek birkaç madde ile kuru, kırılgan veya yağlı saç tipleri için çeşitli maske türleri geliştirmek de mümkündür.

Kuru Saçlar İçin Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesi Faydaları

Kuru saçlar için yumurta ve zeytinyağı saç maskesini yapmanın basit yolu yumurtanın beyazını ayırıp, yumurta sarısı ve zeytinyağı kullanmaktır. Ancak bal, avokado, yoğurt veya badem sütü gibi ekstra nemlendirici bileşenler de ekleyebilirsiniz. Bu tarif için ihtiyacınız olacak malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yumurta sarısı
 • ½ yemek kaşığı bal
 • ½ olgun avokado (isteğe bağlı, saç yumuşaklığı için)
 • 2–3 çorba kaşığı yağlı yoğurt * (isteğe bağlı, saça güç ve parlaklık katar)

Kuru Saçlar İçin Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesi Uygulanışı

Kuru saçlara uygulanan yumurta ve zeytinyağı saç maskesinin yapım ve uygulama tarifi şu şekildedir: Bir kâseye yumurta sarısı, zeytinyağı, bal vb. listedeki arzu edilen diğer isteğe bağlı malzemelerden koyun ve iyice karıştırın. Karışımı inceltmek için 2–3 yemek kaşığı su da ekleyebilirsiniz. Eğer bir avokado kullanıyorsanız, eklemeden önce iyice ezin / karıştırın.

Kuru saçlara yumurta ve zeytinyağı saç maskesi nasıl uygulanır: Maskeyi nemli saçınıza kökten uca uygulayın. Maskeyi bir bone ile kapatıp havluyla sarın ve saçınızda 15-45 dakika bekletin ve sonra durulayın. Yumurtanın saçınızda pişmemesi için soğuk veya ılık su kullandığınızdan emin olun. Ardından, hafifçe şampuanlayıp tekrar durulayın ve saçınızı kurulayın. Bu maskeyi haftada bir veya 15 günde bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Normal ve Yağlı Saçlar İçin Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesi Yararları

Normal ve yağlı saçlar için yumurta ve zeytinyağı saç maskesi yararlarına ulaşmak için önemli olan faktör yumurtanın akıdır. Saç deriniz çok fazla yağ üretirse, yumurta sarısı saçlarınızın daha da yağlanmasına yol açabilir. Bu yüzden yalnızca tarifte yumurtanın akını kullanın. Yumurta beyazı, istenmeyen yağların saçtan temizlenmesine yardımcı olur, temiz ve parlak bir görüntü katar. Ancak normal veya karma saçlarınız varsa (yağlı kökler ve kuru uçlar) bir yumurtanın akı ve sarısı birlikte kullanılır. Bu maske için ihtiyacınız olacak malzemeler:

 • 1 yumurta (Yağlı saçlar için sadece beyazı, karma ve normal saçlar için tamamı)
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal  (isteğe bağlı, ekstra nem için kullanın)
 • 1 çay kaşığı limon suyu (isteğe bağlı, yağlılığı azaltmaya yardımcı olur)
 • 1 yemek kaşığı yoğurt (isteğe bağlı, saça güçlendirir ve parlar)

Normal ve Yağlı Saçlar İçin Yumurta Ve Zeytinyağı Saç Maskesi Uygulanışı

Tüm maddeleri bir kaba koyun ve güzelce karıştırın. Karışımı inceltmek için 2-3 yemek kaşığı su ekleyebilirsiniz. Yağlı, Normal veya karma tip saçlara yumurta ve zeytinyağı saç maskesi nasıl uygulanır: Saçınızı nemlendirin ve ardından kökten uca karışımı uygulayın. Saçınızı bone ile kapatıp üzerine havlu sarın. 15 ila 45 dakika boyunca saçınızda tutun. Ardından soğuk veya hafif ılık suyla durulayıp maskeyi yıkayın. Son olarak az bir şampuanla saçınızı köpürtüp duruladıktan sonra uygulama tamamlanmış oluyor.

Not: Saç uzunluğunuza göre tarifi iki veya iç kat olacak şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca dökülme ve kırılma nedeniyle çok fazla saç kaybediyorsanız soğan suyu da ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Saç Dökülmesine Zeytinyağı İyi Gelirmi? Saçlara Zeytinyağının Faydaları başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kaynak