Zencefilin Faydaları: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 11 Zencefil Faydası

Zencefilin faydaları halk arasında oldukça değer görmektedir. Bir çok alanda zencefilin yararlarından faydalanılırken bunların bilimsel açıdan da ele alındığını biliyor muydunuz. İşte bu makalemizde zencefilin bilimsel olarak ele alınmış ve kanıtlanmış 11 faydasından bahsedeceğiz.

Zencefilin Faydaları

Zencefil dünyadaki en sağlıklı ve en lezzetli baharatlar arasındadır. Lezzeti yemeklere tat verir ancak kendi başına kullanımı biraz lezzetsiz olabilir elbet. Vücudumuz sağlıklı kalabilmek için birçok vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Zencefil ise içerisindeki besin değerleri sayesinde bu ihtiyacın bir bölümünü karşılayarak birçok açıdan bedenimize yararlı etkiler sağlar. Gelin zencefilin kanıtlanmış 11 faydasına göz atalım.

1. Zencefil İçerisinde Faydalı Bir Madde Olan Gingerol Bulunur

Kökeni Çin olan zencefil zerdeçal ve havlıcan gibi bitkilerle aynı aileye mensuptur. Zencefilin genelde kök kısmı kullanılır. Çok eskilerden beri kullanılagelen zencefil genellikle sindirime yardımcı olmak, mide bulantılarını dindirmek, grip, nezle ve soğuk algınlığı için tercih edilmiştir.

Bunun dışında günümüzde toz zencefil çeşitli meyve sularından kozmetik ürünlere kadar birçok alanda da kullanılmaktadır. Ayrıca bilindiği üzere yemeklerde de lezzetlendirici bir baharat olarak da kullanılır.

Zencefile o bilindik kokusunu ve tadını veren madde ise gingerol maddesidir. Gingerol zencefil içerisinde bulunan bir tür yağdır. Zencefilin faydalı etkileri ortaya çıkaran ise işte bu maddedir. Antienflamatuar ve antioksidan özellikleri bu sayede kazanır.

2. Zencefil Bulantı ve Kusmaya Karşı Faydalıdır

Zencefilin yukarıda da bahsettiğimiz gibi en yoğun olarak kullanıldığı rahatsızlıkların arasında bulantı ve kusma gelmektedir. Gerek tarihsel kaynaklarda gerekse bilimsel verilerde zencefilin bulantıya karşı kullanıldığı ve kullanılabileceği yer almaktadır.

Örnek vermek gerekirse denizlerde seyahat edenlerin geçmişte ve günümüzde bulantıyı bastırmak için kullandığı en değerli ve doğal madde zencefil olmuştur.

Diğer yandan ameliyatlardan sonra veya kanser hastalarının kemoterapi tedavilerinden sonra bulantı ve kusma olayı yaşamamaları adına kullanımı tavsiye edilen bitkilerden biridir de zencefil.

Özellikle gebelikte yaşanan sabah bulantıları içinde kullanılan zencefil hakkında bu konuda 12 adet çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar 1.278 hamile üzerinde gerçekleştirilmiş ve 1.1 ile 1.5 gram miktarında kullanılan zencefilin hamilelikte yaşanan mide bulantılarını bastırdığına dair olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Ancak gebelikte zencefil kullanımı konusunda mutlaka dikkatli olunmadır. Her ne kadar zencefil güvenli kabul edilmekte ise de hamileyseniz büyük miktarlarda almadan önce doktorunuzla konuşun. Bazı doktorlar yüksek miktarlarda zencefil kullanmanın düşük yapma riskini artırabileceğine inanmaktadır, ancak şu anda bunu destekleyecek çalışmalar bulunmamaktadır.

3. Zencefil Kas Ağrılarını Azaltmada da Yararlıdır

Zencefilin egzersize bağlı kas ağrısına karşı etkili olduğu da gösterilmiştir. Bir çalışmada 11 gün boyunca günde iki gram zencefil tüketen kişilerde, kollarda, çalışmadan kaynaklı meydana gelen kas ağrılarını azaltma etkisinin olduğu ortaya koyulmuştur. Bu çalışma sonucuna göre zencefil kas ağrılarının hemen geçmesini sağlamıyor ancak daha kısa sürede atlatılmasına yardımcı oluyor.

4. Anti-İnflamatuar Etkileri ile Zencefilin Faydaları

Osteoartrit yaygın bir sağlık sorunudur. Vücuttaki eklemlerin zarar görmesi sonucu oluşur, bu da eklem ağrısı ve sertlik gibi semptomlara yol açar.

Diz osteoartriti olan 247 kişiden oluşan kontrollü bir çalışmada, zencefil özü kullananların, kullanmayanlara göre daha az ağrı ağrıları olduğu ve daha az ağrı kesici kullanmaya ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir.

Bu hastalık üzerinde yapılan başka bir çalışma, zencefil, sakız, tarçın ve susam yağı karışımının ağrılı bölgeye sürülerek uygulandığında osteoartrit hastalarında ağrı ve sertliği azaltabildiğini bulunmuştur.

5. Zencefil Şekere ve Kalbe Fadalıdır

Yine şeker hastalığı ve zencefil arasındaki ilişki üzerine yapılan bir çalışmada zencefilin anti-diyabetik özellikler gösterdiği, yani şeker hastalığına karşı faydalı bir etki ortaya koyduğu bilgisi elde edilmiştir.

Bu çalışmaya tip 2 diyabeti olan 41 hasta katılmıştır ve bu hastalara günde 2 gram kadar zencefil tozu içirilmiştir. Çalışma sonucunda bu uygulamanın açlık kan şekerini %12 oranında düşürdüğü görülmüştür.

Ayrıca,  uzun süreli kan şekeri seviyelerinde de önemli ölçüde fayda sağladığı ve 12 haftalık bir süre içinde %10'luk bir düşüşe yol açtı anlaşılmıştır.

Diğer yandan ApoB / ApoA-I oranında %28 azalma ve okside lipoproteinler için markörlerde %23 azalma olmuştur. Bunlar kalp hastalığı için ana risk faktörleridir. Bu da zencefilin, kalp rahatsızlığı yaşama riskini bu gibi faktörlerde azalma sağlayarak düşürdüğünün bir göstergesidir.

Ancak bu çalışma oldukça yeni bir çalışma olmakla birlikte destekleyici veya yanlışlayıcı başka çalışmalar bulunmamaktadır.

6. Kronik Hazımsızlık Tedavisine Zencefilin Faydaları

Kronik hazımsızlık diğer adıyla dispepsi, midenin üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık ile kendini gösterir. Hazımsızlık midenin olması gereken süreden daha geç boşalması anlamındadır.

İşte bu noktada zencefil üzerinde yapılan çalışmalar, midenin daha hızlı boşaltılmasında zencefil kullanımının faydalı olabileceğini göstermiştir.

Örneğin bu çalışmada deneklere çorba içirilip zencefil yedirildikten sonra, midenin olması gerekenden 12 ila 16 dakika kadar erken boşaldığı ve 1.2 gram zencefil yedirilen sağlıklı deneklerin yarısında da midelerinin daha erken boşaldığı gözlenmiştir.

Bu çalışma da zencefilin mide ve sindirim sorunlarında etkili bir biçimde kullanılabileceğini göstermektedir.

7. Zencefil Tozu Adet Ağrısını Önemli derecede Azaltabilir

Adet döneminde yaşanan ağrıların dindirilmesinde de faydalı etkiler gösterdiği ortaya konan zencefil üzerine bu konuda da bilimsel bir deney gerçekleştirilmiştir.

Bu çalışmaya 150 kadın katılmış ve adet dönemlerinin ilk üç gününde günde 1 gram olacak şekilde zencefil tozu verilmiştir. Bu deney sonucunda zencefilin, mefenamik asit ve ibuprofen gibi ilaçlar kadar etkili bir şekilde ağrıyı dindirebileceği sonucuna varılmıştır.

8. Zencefilin Faydaları Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir

Zencefilin faydaları arasında LDL yani kötü kolesterol seviyesini düşürücü bir etki de vardır. Kötü kolesterol seviyesi yüksek olan 85 kişi üzerinde bir 45 gün süren bir çalışma yapılmış ve bu çalışma sırasında deneklere her gün günde bir kez 3 gram kadar zencefil tozu içirilmiştir. Ayrıca benzer bir çalışma fareler üzerinde de gerçekleştirilmiştir.

Bu çalışmaların neticesinde, zencefil tozunun, LDL kolesterolünü, kolesterol düşürücü bir ilaç olan atorvastatin ile aynı derecede düşürdüğü sonucuna varılmıştır.

9. Zencefil Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bir Madde İçerir

Zencefilin kanser faydaları da bulunmaktadır. Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile kendini gösteren çok ciddi bir hastalıktır.

Zencefil özü, çeşitli kanser türleri için alternatif bir tedavi olarak incelenmiştir. Anti-kanser özellikleri, büyük miktarlarda çiğ zencefilde bulunan bir madde olan 6-gingerol'e bağlanır.

Zencefilin kansere faydaları üzerine sınırlı sayıda çalışma yapılmış sınırlı olsa da, pankreas kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanserine karşı etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar elde edilmiştir. 

Ancak bu konuda da doğrulayıcı nitelikte daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

10. Zencefil Beyin İşlevini Geliştirebilir ve Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyabilir

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, zencefildeki antioksidanların ve biyoaktif bileşiklerin beyinde meydana gelen inflamatuar tepkileri engelleyebileceğini göstermiştir.

Ayrıca zencefilin beyin işlevini doğrudan geliştirebileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Orta yaşlı 60 kadın üzerinde yapılan çalışmada, zencefil tozunun, beyindeki reaksiyon süresini ve hafızayı iyileştirdiği gösterilmiştir.

Hayvanlar üzerinde de çeşitli çalışmalar yapılmış ve zencefilin yaşlanmaya bağlı oluşan beyin sorunlarını hafifletmek konusunda faydalı olduğu ortaya konulmuştur.

11. Zencefildeki Aktif Madde, Enfeksiyonlarla Mücadeleye Faydalı Olabilir

Taze zencefildeki biyoaktif madde olan Gingerol, enfeksiyon riskini de azaltmaya yardımcı olabilir. Zencefilin birkaç bakteri türünün gelişmesini engelleyebileceği sonucuna varılmıştır.

Diş ve diş etlerinden meydana gelen iltihaplarda zencefil kullanılmasının faydalı olabileceği yönünde bir araştırma mevcuttur. Ayrıca yapılan diğer bir çalışmada ise solunum yolu enfeksiyonlarında da zencefil kullanımının pozitif sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

Dilerseniz Zencefilli Süt Zayıflatırmı? Süt Zencefil Karışımı Kilo Verdirirmi? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-ginger