Karanfilin Faydaları Nelerdir ve Neye İyi Gelir?

Karanfilin faydaları bir çok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Faydayarar olarak karanfilin zararları, zayıflamaya yardımcı olup olmadığı ve karanfil yağının mucizevi etkileri hakkında yazılar yayınladık. Bu makalemizde de karanfilin kendin, özünden gelen yararlarından bahsedeceğiz.

Karanfil Nedir ve Nerede Yetişir?

Karanfil Latince ismi Syzgium aromaticum olan bir ağacın çiçeklerinden elde edilen bir baharattır. Bu çiçek kuruduktan sonra öğütülerek ya da tane olarak kullanılabilir. Acı ama hoş kokulu bir baharat olan karanfil ülkemizde özellike Akdeniz Bölgesinde Antalya ve Mersin dolaylarında yetişir.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin yararları antiolsidan içeriğinden gelmektedir. Bu faydaları listeleyecek olursak:

  • Ağız kokusunu giderir.
  • Diş sağlığı için yararlıdır.
  • Vücutta mikrop gelişimini yavaşlatır.
  • Dolaşım ve sindirim sistemine iyi gelir.
  • Hazımsızlık kaynaklı şişkinliğe karşı faydalıdır.
  • Zihni rahatlatır.
  • Yorgunluğu hafifletir.
  • Mide bulantısını yatıştırır.
  • Antioksidan içeriği yüksektir.
  • Damar dolaşımına iyi gelir.

Karanfili Kimler Kullanamaz?

Sağlık faydaları ile öne çıkan karanfilin herkes tarafından kullanılması uygun değildir. Özellikle hamilelerin ve emziren annelerin karanfil kullanması önerilmez. Bazı hassas bünyeye sahip, alerjisi olan insanlar ile 2 yaş altındaki çocukların karanfil kullanması sakıncalı olabilir.

Ayrıca ilaç kullanıyorsanız ya da kronik rahatsızlıklarınız varsa karanfil ve benzeri gıdaları takviye niyetiyle kullanmadan önce doktorunuza danışın. Diğer yandan karanfil kullandığınızda kendinizde beklenmeyen bir etki hissederseniz durumun aciliyetine göre doktora başvurun.

Karanfilin Faydaları: Karanfilli su içmek ne işe yarar?

Karanfilli su içmek bir çok fayda sağlar. Ancak bu yöntem özellikle idrar söktürücü niteliğiyle öne çıkar. Bu nedenle halk arasında idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılması yaygındır. Diğer yandan karanfilli su içmek ağız ve diş sağlığı desteklerken sindirim sistemine de yarar sağlar. Ayrıca tüm bunların yanında bu suyun zihnen rahatlama ve streste azalma sağladığı da öne sürülmektedir.

Yararlı olması için karanfili nasıl kullanmalıyız?

Karanfilin faydaları onu nasıl tükettiğinize de bağlıdır. Bu kapsamda karanfili nasıl kullanmalıyız sorusuna çeşitli cevaplar vermek mümkündür. Bunların başında tatlıların üzerine eklemek gelir. Diğer yandan hem aromasından hem de lezzetinden fayda sağlamak için meyve suyuna da koymak iyi bir fikirdir. Ayrıca bazı yemeklerde de karanfil kullanılmaktadır. Ancak baskın kokusu ve lezzeti nedeniyle yemeklerde kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekir.

Sağlık için karanfil kullanımında ise tercih edilen iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi tane karanfili çiğnemektir. İkincisi ise ılık su ya da çay içerisinde demleyerek içmektir.

Karanfil hangi ağrılara iyi gelir?

Karanfilin bilinen bir diğer özelliği ise ağrı kesici olmasıdır. Bu noktada özellikle basit baş ağrılarında, sinüzitte ve yorgunluktan kaynaklanan kas ağrılarında fayda sağlar. Ancak kullanımında aşırıya kaçılmaması sağlık riski oluşturmamak adına önemlidir.

Karanfilin Yararları: Çaya karanfil atınca ne olur?

Çaya karanfil atmak ağız kokusunun giderilmesine yardım eder. Ayrıca yorgunluk ve stresin azalmasına da yardım eder. Diğer yandan sindirim sistemini rahatlatırken hazımsızlığı hafifletir.

Ayrıca okuyunuz: Ağız Kokusu Gidermek İçin Evde Doğal Bitkisel Çözümler

Karanfil tansiyonu yükseltir mi düşürür mü?

Karanfilin faydaları arasında kan dolaşımını düzenlemek de vardır. Bundan kasıt tansiyonun düşürülmesi olabilir. Zira halk arasındaki kullanımına bakıldığında tansiyonu düşürdüğü düşünülmektedir. Ancak yüksek tansiyon probleminiz varsa her ne olursa olsun doktorunuzun önermediği bir tedavi yöntemi tercih etmeyin.

Ayrıca okuyunuz: Nude Ruj Kullanırkеn Nelere Dikkat Edilmeli?