Zerdeçalın Zararları Sakıncaları ve Yoğurtlu Zerdeçal Faydaları Saraçoğlu

Zerdeçalın zararları genellikle göz ardı edilir, gerçekten yararlı bir bitki olan zerdeçal faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Ayrıca yoğurtlu zerdeçalın faydaları da oldukça fazladır, biz de bu yazımızda zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli gibi konulardan ziyade zerdeçal zararları hakkındaki detaylara değinerek sizlere özet ve yararlı bilgiler sunmaya çalıştık.

Zerdeçalın Zararları ve Zerdeçal Kullanımında Dikkat Edilecek Konular

Zerdeçalın bilinen pek çok zararları bulunmaktadır. Zerdeçal bitkisinden elde edilerek tüketilen bir bitki çeşidi olan zerdeçal aslında düşündüğümüz kadar da masum bir bitki değil. Zerdeçal dünyada oldukça fazla tüketilen bir bitki çeşididir.

Ama bu kadar çok tüketilmesinin yanı sıra zerdeçal zararları yok denilemez. Bundan dolayı bu bitkiyi tüketmeden önce mutlaka başka alternatifleri de araştırmak sağlığımız açısından önem teşkil etmektedir. Özellikle gebelik döneminde zerdeçal tüketimi bebeğin gelişimi açısından olumsuz bir etki yaratmaktadır. Bundan dolayı zerdeçal zararları iyi olarak bilinmeli ve ona göre tüketilmeli veya tüketilmemelidir.

Günümüzde pek çok ünlü doktor zerdeçalın yararlarından bahsetse de durum aslında böyle değildir. Özellikle popüler pek çok doktor zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli olarak televizyonlarda sıkça konuşma yapmaktadır.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçal tüketilmesi durumunda kişide mide rahatsızlıklarına yol açan bir bitkidir. Hal böyle olunca zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli araştırması yapılması anlamsızdır. Sağlık açısından zararları bulunan bu bitkinin tüketilmesi azaltılmalıdır. Özellikle günümüzde ki doktorların yoğurtlu zerdeçalın faydaları şeklinde söyleşi yapması halinde zararlarından bahsetmemesi gülünçtür. Çünkü son derece de insan sağlığı açısından zararlı olan bu bitkinin tüketimi bazı durumlarda dahi yasaklanmalıdır.

Hamilelikte Zerdeçal Yemek Zararlımı?

Zerdeçalı tüketenler en çok ağız yolu ile kaynatarak içmektedir. Özellikle hamilelikte bayanların zerdeçal tüketmesi bebeğin gelişimi açısından olumsuz bir etki yapacaktır. Hamilelik ve hamilelikten sonra ki emzirme döneminde ise zerdeçal tüketmek bebeğin emzirme alışkanlığına da ters etki yapacağı bilinmelidir. Zerdeçal lohusa sağlığı döneminde dahi sağlığa zararlı bir bitkidir. Hamileliğin riske girmesi kadar pek çok olumsuz etki yapacağından zerdeçalın hamilelikte tüketilmesi kesinlikle yanlıştır. Ekranlarda görmüş olduğunuz zerdeçal faydaları İbrahim Saraçoğlu tavsiyesi aslında göründüğü kadar da masum değil.

Zerdeçal Zararları Arasında Safra Taşı Oluşumu da Vardır

Zerdeçalın bilinmeyen pek çok zararları bulunmaktadır. Bundan dolayı bilinçli bir şekilde bu bitkiden uzak durmak gerekir. Özellikle safra kesesi rahatsızlıklarına yol açan bu bitkinin tüketimi safra kesesinde taş oluşumuna da etki yapacaktır. Daha önce safra kesesi rahatsızlıklarından mustarip olan kişilerde ise zerdeçal tüketimi sınırlı ya da hiç olmamalıdır. Çünkü bu rahatsızlığı iyice kötü hale getirecek olan zerdeçal kişini sağlığına da olumsuz bir etki yapacaktır. Zerdeçal faydaları İbrahim Saraçoğlu ile esinlenilen bu bitkinin faydalarından bahsetmek yersizdir.

Şeker Hastalığı Zerdeçalın Zararları Nedeniyle Tetiklenebilir

Zerdeçal günümüz dünyasının milyonlarca kişinin mustarip olduğu diyabet hastalığının gelişmesine de ön ayak olmaktadır. Özellikle diyabet hastalığını çeken ve kan şekeri seviyesi oldukça düşük olan kişiler zerdeçal tüketiminden kaçınmalıdır. Çünkü zerdeçal diyabet hastalarının kan şekeri seviyesini iyice düşürücü bir etkisi olacaktır. Bundan dolayı diyabet hastaları bu bitkiden uzak durması ve zararlarını iyice kavraması yerinde bir hareket olacaktır. Yoğurtlu zerdeçalın faydaları şeklinde ki söylemler de doğru değildir. Şeker hastalığını tetikleyen bu bitkinin tüketimi hastalığın gelişimini sağlayacaktır.

Zerdeçal Bilinçsiz Tüketilirse Kan Hastalıkları Oluşturabilir

Zerdeçalın pek çok hastalığın gelişimine karşı bir etkisi olduğunu daha önce de söylemiştik. Bundan dolayı tüketimi sınırlı olmalıdır. Zerdeçal kan problemleri anemi gibi hastalıklar ile mücadele eden kişiler için zararlı bir bitkidir. Kanın pıhtılaşmasını geciktiren bu bitkinin kullanımı yersiz olacaktır. Bundan dolayı zerdeçal bitkisi kan hastalıklarından mustarip olan kişilerin kaçınması gereken bir bitkidir.

Zerdeçal Cinsellik Üzerinde İktidarsızlık Gibi Etkiler Oluşturabilir

Zerdeçal göründüğü kadar masum bir bitki değil. Öyle ki ağız yolu ile tüketilen zerdeçal bitkisi kişide iktidarsızlık problemi de yaratabilmektedir. Ekranlarda yoğurtlu zerdeçalın faydaları şeklinde pek çok program olsa da durum bundan ibaret değildir. Kısırlığa kadar yol açan bu bitkinin tüketiminden kaçınmalı ve zerdeçal bitkisinden uzak durmak gerekmektedir.

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu ve Bilimsel Yorumlarla başlıklı makalemizi okumanızı da öneririz.

Wikide zerdeçal: https://tr.wikipedia.org/wiki/Zerde%C3%A7al