Zayıflamanın Yolları 1 Haftada Etki Eder mi? Bir Hafta İçinde Kilo Vermek

Zayıflamanın yolları 1 haftada en hızlı şekilde kilo vermek için sıklıkla aranmaktadır. Eğer siz de gelecek hafta sonuna kadar beş kilo vermek istiyorsanız, bu yazımızı dikkatlice okumalısınız. Çünkü yazımızda bir haftada hızlı bir şekilde nasıl kilo verebileceğiniz anlatırken bu durumun hangi sorunlara yol açabileceğine de değineceğiz. Çünkü bir haftada 5 kilo civarı zayıflamak mümkün olsa da, hızlı kilo vermek neredeyse her zaman sağlıksızdır.

Zayıflamanın Yolları 1 Haftada Etkili Olur mu?

Zayıflamanın yolları 1 hafta gibi kısa bir süre için oldukça umut vadeder. Ancak çoğu insan için bir haftada bir ila iki kilodan fazla vücut yağını kaybetmek çok ama çok zordur. Bunun yerine, gerçek yağdan önce su ağırlığını kaybetme olasılığınız daha yüksektir. Ve su ağırlığında bir azalmaya bağlı kilo kaybı kalıcı değildir. Bir hafta içeresinde kadar hedefinize ulaşsanız bile, bu ağırlığı uzun vadede tutmak neredeyse imkânsızdır. Zira fazla yağ kaybetmek için gereken yoğun kalori kısıtlaması sizi daha fazla acıktıracak ve kısa vadeli bu diyet programını bırakır bırakmaz kaybettiğinizden daha fazla kilo alma ihtimaliniz artacaktır. Diğer yandan aşırı kalori kısıtlaması metabolizmanızı yavaşlatabileceğinden vücudunuz yağ yakmaya daha az elverişli olacaktır.

Zayıflamanın Yolları 1 Haftada

1 haftada zayıflamanın yolları hakkında yine de bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okumaya devam edin. İşte bir haftada kilo verdirecek çeşitli yöntemler:

Zayıflamanın Yolları 1 Haftada Aldığınızdan Daha Fazla Kalori Harcamaktan Geçer

Aldığınızdan daha fazla kalori harcarsanız kesinlikle kilo kaybedersiniz. Ancak, kalorilere çok fazla odaklanmak istemiyorsanız, sağlıklı bir diyet programı uygulamalısınız. Gıda kalitesine odaklanırsanız sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olabilir. Bu yüzden daha çok tok tutan ama besin ve vitamin değeri yüksek gıdaları tercih etmeli, tek yönlü diyetlerden kaçınmalısınız.

Yediklerinizi Takip Edin

Günde ne kadar kalori aldığınızı ve hangi gıdadan ne kadar yediğinizi düzenli takip edin ve diyet programının dışına çıkmayın. Gün içinde yediklerini takip eden insanlar kilo verme konusunda daha başarılı olma eğilimindedir, çünkü bu durum zayıflamanın pozitif ettikleri hakkında farkındalık yaratır.

İşlenmemiş Bitkisel Ürünlere Odaklanın

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 100.000’den fazla insandan oluşan 20 yıllık bir araştırma, rafine tahıllar yerine daha fazla tam tahıl yiyenlerin, tatlılardan daha fazla meyve ve sebzeleri tercih edenlerin ve şekerli yapay içecekler yerine az şekerli çay ve kahveyi tüketenlerin daha sağlıklı kiloya sahip olduklarını göstermiştir. Başka bir çalışma da vejetaryen ve vegan diyetlerini izleyen, tam tahıllar, meyveler, kuruyemiş ve baklagiller açısından zengin olan gıdaları tercih edenlerin de da sağlıklı kilolarda kaldığını göstermiştir. Çünkü lifli gıdalar sindirim sürecini yavaşlatır ve doygunluk hissini iyileştirir, bir bitki bazlı diyet daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Glisemik İndeksi Düşük Karbonhidratlar Tercih Edin

Bir yiyeceğin glisemik indeksi (GI), yiyeceklerden gelen şekerin kan dolaşımına ne kadar hızlı girdiğini ve gıdanın ne kadar yavaş sindirildiğini ifade eder. Glisemik yükü 55’ten az olan gıdalar (yani yeşil sebzeler, çoğu meyve, çiğ havuç, barbunya fasulyesi, nohut, mercimek ve kepekli kahvaltılık tahıllar) metabolizmanızın kilo kaybını olumlu yönde etkileyebilecek daha tutarlı bir hızda çalışmasını sağlar. 70 veya daha üst orandaki glisemik indeksli gıdalar (patates, beyaz ekmek ve kısa taneli pirinç) metabolizmanızı potansiyel olarak yavaşlatır, bu da kilo vermenizi zorlaştırabilir.

Tek Seferde Az Miktarda Yemeyi Alışkanlık Edinin

Avrupa Obezite Dergisi’ne göre, sürdürülebilir kilo kaybını desteklemenin en iyi yolu küçük alışkanlıkları mevcut alışkanlıklarla değiştirmektir. Bu nedenle porsiyonlarınızı küçültmeyi ve kalorili yeme alışkanlıklarınız yerine az kalorili yemekleri tercih etmeyi denemelisiniz. Çayınıza ve kahvenize daha az şeker atmaya başlamak da bunun bir yolu olabilir.

Düzenli Aralıklarla Yemek Yiyin

Gün boyunca düzenli aralıklarla yemek yemek kan şekeri kontrolünüzü optimize eder, bu sayede aşırı acıkmaların önüne geçebilirsiniz. Açken yemek yemekten kaçındığınızda, açlık sancılarını, yiyecek isteklerini ve uyuşukluğu artırır bunların hepsi de yağ ve şeker oranı yüksek gıdalar atıştırma eğiliminizi artırabilir.

Yağsız Protein Kaynaklarını Tercih Edin

Zayıflamanın yolları 1 haftada etkili olacaksa yağsız protein bunun birincil öğesidir. Proten kilo kaybı cephaneliğinizdeki en önemli araçlardan biridir, çünkü kısmen karbonhidrat ve yağa karşı daha fazla enerji harcamanızı sağlar. Bu nedenle haşlanmış yağsız tavukgöğsü, yağsız balık ve yağsız süt gibi protein kaynakları tereyağında yumurta ve hamburger gibi alternatiflere göre daha az kalori içerir.

Zayıflamanın Yolları 1 Haftada Etki Gösterecekse Su Alımı Şarttır

1 haftada zayıflamanın yolları içerisinde en önemli faktörlerden biri de sudur. Daha fazla su içmek diyet ve egzersizler nedeniyle vücuttaki su kaybının tamamlanmasını sağlayacaktır ve metabolizmanızın dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Ancak aşırı derece su tüketmek de çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, aralıklarla ve çok aşırıya kaçmadan su içmenizde fayda olacaktır. Bu konuda Suyun Faydaları: Suyun Önemi ve Vücuda ve Cilde Yararları hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Egzersiz Yapın Ama Aşırıya Kaçmayın

Tek başına egzersiz bir hafta içinde kilo vermenize yardımcı olmayacaktır ancak sürdürdüğünüz diyetle birlikte hafif bir egzersiz programı izlemek kilo kaybınızı hızlandıracaktır. Egzersizin ilk günlerinde vücut tarafından ortaya konan direnç başlangıçta enflamatuar yanıtı nedeniyle bir veya iki kilo artışa neden olabilir ve ancak bu durum geçicidir ve kilo kaybetmediğiniz anlamına gelmez.

Kaynak