Yüze Aseton Sürmek Zararlı mıdır? Aseton ile Cilt Temizlemenin Sakıncası

Yüze aseton sürmek zararlı mıdır, asetonun cilde faydaları ve yan etkileri nelerdir? Yüz temizleme için aseton kullanmak cilde zarar verir mi gibi asetonun yüze uygulanması konusundaki soruları cevaplamaya çalıştık.

Yüze Aseton Sürmek Zararlı mıdır?

Yüze aseton sürmek konusundaki merak son yıllarda ortaya çıkmıştır. Zira son birkaç yıldır insanlar cilt bakım rutinlerinde aseton kullanmaya başladılar. Asetonun anında temizleme etkisi vardır, ancak cildiniz üzerindeki tek etkisi bu olmayabilir. Sizin için iyi olsun veya olmasın, birçok kişi cildinde aşağıdaki kullanımlar için aseton kullanır:

Cildinize az miktarda aseton uyguladığınızda, hızla buharlaştığını ve cildinizin o bölgede aşırı kuru kaldığını göreceksiniz. Bu kurutma etkisi nedeniyle, dermatologlar cildin pul pul dökülmesinden önce kimyasal peeling için kullanırlar. Aseton kullanarak ciltteki fazla yağ da temizlenebilir.

Asetonun hemen kuruma etkisi nedeniyle, bazı insanlar hızlı bir şekilde kurutmak için sivilcelerine uygular. Akneler üzerine aseton sürdüğünüzde, aşırı tahriş ve yanma hissi hissedersiniz, ancak bazı insanlar sağladığı sivilce iyileştirici etkileri karşılığında bunu göze alır. Cildinizde yara izleri veya lekeler varsa, aseton onları kurutup kaldırarak daha hafif görünmesini sağlayabilir. Ancak bu uygulamalar asetonun cildinizden sızmasına ve kan dolaşımınıza ulaşmasına neden olabilir. Bunun sadece cildinizde değil, genel sağlığınız üzerinde de yıkıcı etkileri olabilir.

Asetonu Yüze Sürmek Tehlikeli midir?

Asetonu yüze sürmek her ne kadar temizleyici etki açısından iyi olsa da yanlış ve aşırı kullanımları geri dönüşü olmayan yan etkiler ortaya çıkarabilir. Aseton doğal olarak insan vücudu tarafından da üretilir. Küçük miktarlarda aseton, ciltten damarlara nüfuz etse bile, çoğunlukla herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak yüksek konsantrasyonlarda, aseton ciltte aşırı kızarıklığa, tahrişe ve kuruluğa neden olabilir. Uzun süre cildinize aseton uygulamaya devam ederseniz, dermatit gelişebilir. Ayrıca asetona yüksek miktarda maruz kalırsanız vücudunuzda doku hasarına neden olabilir.

İnsan Aseton Bulunur mu?

Cildin asetona minimum veya kısa maruz kalmasının zararlı etkilere neden olması muhtemel değildir. Aslında, bedenimiz içerisindeki işlemler sırasında yağları parçaladıktan sonra doğal olarak aseton meydana getirir. Bazı bitkiler de aseton üretir. İnsan vücudunda bulunan aseton miktarı bir kişiden diğerine değişebilir. Hamile kadınlar ve egzersiz yapan kişiler diğerlerinden daha fazla asetona sahiptir. Çoğu doğal olarak üretilen aseton vücutta rahatlıkla metabolize edilir. Doğal aseton nefes ve idrar yoluyla vücuttan kolaylıkla atılır. Bu nedenle, az miktarda aseton emerseniz, fark edilir bir zarara neden olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, doğrudan cilde büyük miktarlarda aseton uygulamak tehlikeli olabilir.

Yüze Aseton Sürmek ve Zararları

Yüze aseton sürmek veya cilt üzerinde doğruda aseton kullanmanın zararları konusunda bazı bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bir laboratuvarda veya asetonun büyük miktarlarda kullanıldığı bir yerde çalışmadığınız sürece, önemli miktarlarda cilt yoluyla emilmesinin olası olmadığı genel kanı olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, bir tedavi olarak cildinizde uzun süre aseton kullanmayı seçerseniz, etkileri zararlı olabilir. Sürekli maruz kalma birçok yönden tehlikeli olabilir.

Aseton ile çalışan ve düzenli olarak doğrudan temas eden insanlar, dokularından yağ kaybettiği için zamanla çok kuru ciltler geliştirebilirler. Cildinin açıkta kalan bölgelerinde kaşıntılı ve kızarıklıklar meydana gelir.

Aseton kan dolaşımınıza emilebildiğinden ve vücudunuzun farklı bölümlerine ve organlarına ulaşabileceğinden, asetona önemli ölçüde maruz kalmasıyla bir dizi sağlık sorununa neden olması muhtemeldir. Merkezi sinir sisteminize zarar verip, baş dönmesi ve uyuşukluk gibi belirtilere yol açabilir. Ayrıca bazı kişilerde bulantı ve baş ağrısına yol açabilir. Çok miktarda asetonu deriden hızla emmek mümkün olmasa da, bu yapılırsa komaya ve ölüme neden olabilir. Dilerseniz Salisilik Asit Siyah Nokta, Akne, Sivilce, Cilt Lekeleri ve Renk Tonu Tedavisi başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kaynak