Yüzdeki Pürüzler İçin Maske. Gözenekler İçin Evde Doğal Maske Tarifi

Yüzdeki pürüzler için maske ve ciltteki gözenekler için evde doğal maske tariflerini, cilt bakım uygulamalarını sizler için derledik. Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt için beslenmeye ve temizliğe dikkat etmek gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra cilt temizliği de son derece önemlidir.

Yüzdeki Pürüzler İçin Maske

Evde doğal yöntemlerle sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak mümkündür. Günümüzde birçok insanın ortak sıkıntısı olan gözenekler, can sıkıcıdır ve maalesef ki ciltte kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Gözenekler, yaşamsal şartlara bağlı olarak oluşmaktadır. Yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerin gözenekleri sık ve açıktır. Fazla yağlı yiyecek tüketimi, alkol, sigara, cilt temizliğinin düzenli ve doğru şekilde yapılmaması gözeneklerin büyümesine neden olur. Öncelik ile bahsi geçen bu konulardan mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Bunların yanı sıra yüzdeki gözenekler için evde maske yapmak mümkündür.

Evde Uygulanabilen Yüzdeki Pürüzler İçin Maske Yöntemleri

Evlerde bulunan çeşitli ürünlerle yüzdeki pürüzler için doğal maske yapımı mümkündür. Bal, limon ve zeytinyağı cilde ayrı ayrı olarak faydalı olabileceği gibi eşit miktarlar da karıştırılıp yüze uygulandığı takdir de pürüzsüz bir cilde kavuşmak için ideal bir yöntemdir. Bu malzemeler birer kaşık bir kap içerisine koyularak 15 veya 20 dakika kadar yüzde beklenmesi gerekir. Bu karışımı hafta da bir kaç kez yapmak fayda sağlayacaktır.

Cilde iyi gelen besinlerden olan domates maskesi de çok iyi bir cilt temizleme ürünüdür. Domatesi iyice ezip püre kıvamına getirip 15 dakika kadar yüze uygulamak cildin pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Bu maskeyi yapacak olan kişilerin cilt özelliğine göre hafta da bir veya iki defa yapması yeterli olur. Domates güçlü bir besin olduğu için bazı kişilerde geçici kızarıklıklar meydana gelebilir.

Kahve Telvesi

Kahve kokusu hoş ve içimi keyifli bir besindir. İçilen kahvelerin telvesi yüze maske olarak uygulanabilir. Bu hem ciltte peeling etkisi yaratır, hem de gözaltları için morluk giderici şeklinde kullanılabilir. Bu yöntemde yüzdeki pürüzler için doğal maske yöntemlerinin en başında yer alır.

Yoğurdu tek başına kullanmakta yüzdeki pürüzler için doğal maske olarak etkilidir. Kase içerisindeki yoğurda bir kaşık bal atılıp karıştırılarak yüzdeki pürüzler giderilebilir. Yoğurt en iyi cilt temizleme ve pürüz giderme ürünüdür. Pürüzsüz cildin yanında lekeler için de yoğurt içerisine karbonat atılarak elde edilen maske yüze uygulanabilir. Doğru kullanımla ciltler ışıl ışıl olacaktır.

Evde Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Nasıl Yapılır?

Yüzdeki gözenekler için evde maske yapmak çok kolay olacaktır. Nerede ise her evde bulunan malzemeler ile yapılacak olan maskeler, düzenli kullanımlarda ciddi sonuçlar vermektedir. İlk olarak, yumurta akı maskesi denenebilir. Yumurta aklarını, gözeneklerin olduğu yere sürüp üzerine peçete kaplanmalıdır. Kuruduktan sonra soyarak çıkarılmalıdır. Aynı şekilde yoğurt karbonat, ya da bal ve limon maskeleri de gözeneklerin küçülmesinde etkin rol oynayacaktır.

Evde Gözenek Küçültmek Mümkün Mü?

Birçok insan bulunduğu durumdan utanarak özgüvenini kaybediyor ve güzellik merkezlerine gitmiyor. Bu durumda da tek çözüm evde yapılacak olan maskeler oluyor. Yüzdeki gözenekler için evde maske yapmak yeterli değildir. Öncesi ve sonrasında da yapılması gereken işlemler vardır. Bu işlemlerin sırası şu şekildedir. Peeling, tonikleme, maske, tonikleme ve nemlendirmedir. Sırası ile yapılması durumda evde gözenekleri kısa süre içinde yok etmek mümkündür.

Gözenekler Nasıl Temizlenir? Tıkalı olan gözenekler yani siyah noktalar, mutlaka temizlenmelidir. Temizlenip oksijen almaz ise, kapanmaları mümkün değildir. Siyah noktaları vakumlayan ya da el desteği ile çıkartmanızı sağlayacak aparatlar vardır. Bu aparatlar ile gözeneklerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Temizleme yapmadan önce mutlaka yarım saat kadar buhar banyosu yapılmalıdır. Bu sayede canınız acımadan gözeneklerini temizlemeniz mümkün olacaktır.

Dilerseniz evde cilt bakımı ile alakalı Siyah Nokta ve Sivilce İçin Evde Doğal Maske ve Bakım Tarifleri başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Wikide pürüz: https://tr.wiktionary.org/wiki/p%C3%BCr%C3%BCz