Yumurtalık kisti bitkisel tedavi (İ. Saraçoğlu, E. Saraç ve Bilimsel Görüşler)

Yumurtalık kisti bitkisel tedavi ile iyileşir mi sorusunu İbrahim Saraçoğlu ile Ender Saraç gibi uzmanların görüşleri ışığında ve bilimsel önerilerle cevap vermeye çalıştık.

Yumurtalık kisti bitkisel tedavi yöntemleri ve Over Kisti Hakkında

Yumurtalık kisti ergenlik dönemine girdikten sonra her kadının yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Özellikle doğurganlığın arttığı yıllarda yumurtalıklarda kist oluşabilir. Yumurtalık kistinin belirtileri arasında, kasık ve karında şiddetli ağrı, sırt ağrısı, regl dönemlerinin düzensiz olması başlıca belirtileridir. Bunun dışında karnın zamanla şişmesi, sebepsiz kilo alımı, mide bulantısı gibi faktörlerde bulunmaktadır. Yumurtalık kisti bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde en çok tercih edilen tedaviler arasındadır.

Hormonlarda oluşan dengesizlik vücuttaki hücrelerin doğru çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Bu hücrelerin düzgün ve düzenli çalışması için ender saraç yumurtalık kisti bitkisel tedavi önerileri vermektedir. Bitkisel tedavinin başında ceviz tüketimi gelmektedir. Ceviz kasıklarda oluşan ağrıyı alarak zamanla kist hücrelerini eritmektedir.

Yumurtalık kisti bitkisel tedavi

İbrahim Saraçoğlu kist eritme tariflerinden bir diğeri soğan kürüdür. Soğanı kaynatarak düzenli olarak içmek vücuttaki kistleri ve ödemi atmaya yardımcı olacaktır. Doğal tedavi için süt ve süt ürünlerinin tüketiminin de düzenli yapılması gerekmektedir. Bu dönemde evde çeşitli bitkilerden çaylar yaparak tüketebilirsiniz. Limon, ahududu, nane, böğürtlen ve papatya çayları yumurtalık kistini eritmek için yardımcı bitkilerdendir.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Uygulaması İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Bu dönemde sağlıklı gıdaların vücuda alınması var olan hastalığı iyileştirmede yardımcı olacaktır. Özellikle sebze ve meyve tüketimi şişkinliğe ve vücutta oluşacak ödemi önlemek için birebir. Kırmızı et ve yağlı besinlerin tüketilmesi yumurtalık kistinin oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle bir süre yalnızca sebze yemekleri yemek hızlı iyileşmek için yararlı olacaktır. Tüketilen besinlerin besin değerlerine bakarak tüketmek gerekir. Özellikle yağlı yiyeceklerden mutlaka kaçınılmalıdır.

Lif ve potasyum açısından zengin olan besinler sindirim sisteminin çalışmasını sağlayacaktır. Yumurtalık kisti oluşan kişilerde bağırsak problemleri ve kabızlık yaşanabilir. Bu problemleri önlemek için lif oranı yüksek gıdalar tüketilmesi sistemi daha rahat bir şekilde çalıştıracaktır. Aynı zamanda kilo problemi yaşayan kişiler için diyet mönülerinde mutlaka yer almalıdır. Vücuttaki yağ oranını azaltarak karında oluşan şişliğin de azalmasına neden olacaktır.

Bilimsel Yönden Yumurtalık (Over) Kisti ve Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Uygulamaları

Rahim veya yumurtalıklarınızda bir çimdikleme hissi hissediyor musunuz? Bu bir yumurtalık kisti habercisi olabilir. Çoğunlukla bu tür kistler fazla risk taşımazlar ve rahatlıkla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, zaman zaman rahatsızlığa neden olabilirler. Ancak daha ciddi tıbbi sorunlara yol açabilecek başka yumurtalık kisti türleri de vardır.

Bazı bitkisel tedavi yöntemleri kistlerinizin boyutunu küçültebilir veya tekrarlanmasını önleyebilir, ancak doğal tedavi yöntemlerinin etkili olup olmadığı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yumurtalık kistlerini evde doğal yöntemlerle tedavi edebilmenize rağmen, bitkisel tedaviler ve diğer kişisel bakım önlemleri doktor tarafından belirtilen tedavi planınızın yerine geçmez. Bu nedenle böyle bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktora görünmeli ve yaptığınız her işlemi onun gözetiminde sürdürmelisiniz.

Yumurtalık Kisti Nasıl Anlaşılır

Yumurtalık kistlerinin birçoğu herhangi bir belirtiye neden olmaz ve tedavi olmadan da kendiliğinden kaybolabilir. Bununla birlikte, büyük kistler pelvik ağrıya, karnınızın dolgunlaşmasına veya şişkinliğe neden olabilir. Maddeler halinde yumurtalık kistinin belirtileri şunlar olabilir:

 • Şiddetli pelvik ağrısı
 • Karnında ani ağrılar
 • Ateş eşliğinde oluşan ağrılar
 • Kusma eşliğinde oluşan ağrılar

Ayrıca büyük kistlerin yırtılması da söz konusu olabilir, bu gibi durumlarda da aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması mümkündür:

 • Terleme
 • Hızlı soluk alıp verme
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Bazen baygınlık geçirme

Bazı durumlarda kistler büyüyerek yumurtalıklara kan akışının gitmesini engellerler ve karında burulma ve uyuşukluk benzeri hisler ortaya çıkmasına neden olurlar. Eğer yukarıdaki ve benzeri belirtileri yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktora başvurun. Zira kistler büyüdükçe aşırı ağrıya ve iç kanamaya sebebiyet verebilirler.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi ve Doğal Uygulamaları

Yumurtalık kisti ağrılarını hafifletmek için ısı uygulayın: Bir sıcak su torbasına kaynamış suyu doldurun ve bir havluyla torbayı sarın. Ardından ağrılı bölgeye 20 dakika boyunca uygulayın.

İngiliz tuzu karıştırdığınız bir suyla sıcak bir duş alın: Bir kovaya biraz sıcak su koyun ve içerisine iki bardak kadar İngiliz tuzu ekleyin, iyice karıştırın ve erimesini sağlayın ardından dilediğiniz sıcaklıkta üzerine su ekleyin ve o suyla duş alın. Bu yöntem sayesinde kistten kaynaklanan kasılmalarınız hafifleyecektir.

Magnezyum almak için badem yiyin: Magnezyum ağrıları dindirici özelliği sayesinde yumurtalık kisti sancılarınızı hafifletecektir. Magnezyum alımının en ideal yollarından biri de badem yemektir. Bademin içerisinde bol miktarda magnezyum vardır ancak aşırı derecede tüketiminden kaçının. Çünkü badem içerisinde aynı zamanda zehirli bir madde olan siyanür de bulunur. Günde yaklaşık 5 adet badem tüketmeniz yeterli olacaktır.

Gevşemek ve rahatlamak için papatya çayı için: Kendinizi daha rahat hissetmek için ve ağrılarınızın hafiflemesi amacıyla papatya çayı tüketebilirsiniz. Papatya çayını aktarlarda ve güvenilir alışveriş sitelerinde kolayca bulabilirsiniz. Papatya çayı yaparken yarım yemek kaşığı papatya kurusu, bir miktar nane sapı ve bir bardak kaynar suya ihtiyacınız var. Kaynamış suyu bardağa koyun ve içerisine malzemeleri koyup 5 dakika demlenmesini bekleyin, ardına süzerek için.

Ağrı ve iltihaplanmalara karşı zencefilden yararlanın: Zencefil çayı, ağrının ve krampın doğal olarak rahatlaması için başka bir bitkisel seçenektir. Aynı zamanda hem antioksidan hem de antikarsinojenik özelliklere sahiptir. Zencefilin yumurtalık kistine karşı faydaları üzerine yapılan bilimsel bir araştırmada, zencefilin yumurtalık kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu görülmüştür. Zencefili satın almak da papatya çayı kadar kolay bir işlemdir.

Evde taze zencefil çayı yapmak için:

 • Yaklaşık 2 santim büyüklüğünde, ufak bir zencefil parçasını soyun ve dilimleyin.
 • Zencefili 2 bardak suda 10 dakika kadar kaynatın.
 • Daha sonra ocaktan alın, dileğinize göre bal veya limon da ekleyin ve için.

Arıca zencefilin bilimsel olarak kanıtlanmış 11 yararından bahsettiğimiz makalemizi de okuyabilirsiniz.

Polikistik over sendromu (PKOS) ortaya çıkmaması ve hali hazırdaki yumurtalık kistinin ileri gitmemesi adına beslenmenize çok özen göstermelisiniz. Çünkü yumurtalık kanserine yakalanan kadınların yaklaşık yarısının obez olduğu tespit edilmiştir. Bu da aşırı kilo alımının yumurtalık kisti riskini artırdığına yönelik bir gösterge olabilir.

Bu nedenle aşağıda bulunan, kilo yapıcı ve insülin direncini etkileyen gıdaları mümkün olduğunca az tüketmelisiniz:

 1. Beyaz ekmek
 2. Beyaz patates
 3. Beyaz unlarla yapılan her şey
 4. Hamur işleri, tatlılar, kekler ve diğer şekerli yiyecekler
 5. İşlenmiş karbonhidrat tüketmek yerine, kiloyu dengelemeye ve insülin direnci ile mücadeleye yardımcı olan gıdalar eklemeyi deneyin.

Sağlıklı ve önerilen besinler ise şunlardır:

 • Brokoli, yeşillik, badem, çilek ve kabak gibi yüksek lifli gıdalar
 • Balık, soya peyniri ve tavuk dahil yağsız proteinler
 • Domates, zerdeçal, lahana, zeytinyağı ve badem dahil anti-enflamatuar yiyecekler ve baharatlar

Kilo vermekte veya diyetinizi yönetmekte sorun yaşıyorsanız, doktorunuzdan yardım isteyiniz veya bir diyetisyene başvurunuz.

Karayılan otu adet sorunlarınızı hafifletir: Karayılan otu yumurtalık kistine bağlı adet düzensizliklerini dengelemeye yardımcı olabilir. Genellikle, sıcak basması, gece terlemeleri, kalp çarpıntısı, uyku sorunları ve sinirlilik gibi durumlarda kullanılan karayılan otunun dikkatli tüketilmesi gerekir. Zira mide sorunlarına ve kızarıklara neden olabilir. Ayrıca karaciğerlerde hasara neden olabileceğine dair de bilimsel araştırmalar mevcuttur.

Öğütülmüş keten tohumu ile hormonlarınızı dengeleyin: Yumurtalık kisti nedeniyle hormonlarda yaşanan dengesizlikleri azaltmak adına günde 30 gram kadar keten tohumu tüketebilirsiniz. Yapılan bir araştırma keten tohumunun hormon dengeleyici özelliğini ortaya koymuş olsa da, yumurtalık kistine karşı faydalı olum olmadığı yönünde herhangi bir araştırma mevcut değildir.

Yumurtalık kisti doğal tedavi yöntemleri hakkında son sözler

Görüleceği üzere yumurtalık kisti bitkisel tedavisinde en etkili gıdalardan biri zencefildir. Diğer uygulamalar ise yumurtalık kistinden kaynaklanan ağrı ve diğer etkilerin hafifletilmesi amacıyla önerilmiştir. Ancak her ne kadar zencefilin pozitif etkisi olsa da tedavi konusunda en önemli tıbbı yardım almaktır. Zira yumurtalık kisti daha kötü sorunlara yol açabilecek bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda önleminizi alıp tedavi olduğunuzda kolayca kurtulabileceğiniz de bir rahatsızlıktır.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/womens-health/ovarian-cyst-treatment-at-home