X

Yumurta kabuğu yemenin faydaları ve zararları nelerdir?

Yumurta kabuğu yemenin faydaları ve zararları konusu kulağa ilginç gelse de yumurtanın kabukları çöpe atılmaktan daha çok değeri hak etmektedir. Bu yazımızda yumurta kabuğun yararları ve yan etkilerinin yanı sıra nasıl yararlanılacağı konusunda çeşitli bilgilere yer verdik.

Yumurta Kabuğu Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yumurta kabuğu yemek pek duyulmamış ve alışık olunmayan bir durumdur ancak yumurtanın kabuğunu yemek veya katkı maddesi olarak kullanmak mümkündür. Yumurta kabukları sadece yenilebilir değil, aynı zamanda çok çeşitli uygulamalara da sahiptir.

Hayvan yemi, gübre ve kompostta bileşen olarak kullanılırlar. Özellikle kemik sağlığı açısından birçok faydaları bulunan yumurtanın zararları ve yan etkilerinden korunmak için onu doğru ve dengeli şekilde tüketmek gerekir.

Yumurta Kabuğu Yemenin Faydaları Nelerdir?

İşte yumurta kabuklarından alabileceğiniz bazı faydalar şunlardır:

  • Yumurta kabukları kalsiyum için büyük bir kaynaktır.
  • Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Eklem sağlığını iyileştirebilir.
  • Kemik erimesini hafifletir.

Yumurta kabuklarının faydaları sadece yiyerek elde edilmez, bu kabuklar ezilerek ve kaynatıldıktan sonra suyu alınarak bitkilerin dibine döküldüğünde doğal bir gübre etkisi de gösterir. Ayrıca yumurta kabukları kullanılarak birçok dekoratif ve sanatsal ürün de elde edilebilir. Dilerseniz benzer bir konu olan Diz Kapağı Sıvı Kaybı Bitkisel Çözüm ve Evde Doğal Tedavi Yöntemleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Nasıl Yenir?

Yumurta kabuğunu yemek için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Ancak bunun için ilk yapmanız gereken yumurta kabuklarını iyice yıkayıp kaynatmanızdır. Bu sayede kabukların üzerinde bulunan zararlı maddeler ve mikro organizmalar temizlenmiş olur. Ardından bir sarımsak döveci veya oklava kullanarak yumurta kabukları ezmeli ve toz haline getirmelisiniz.

Bu tozu keklere, ekmeklere veya çocuğunuz için kullanacaksanız portakal suyu gibi içeceklere ekleyerek tüketebilirsiniz. Ezmek yerine farkı bir yöntem kullanmak isterseniz yumurta kabuğu sirke, limon ve portakal suyunda da çözülebilir.

Yumurta Kabuğu Yemenin Zararları Nelerdir?

Yumurta kabuğu yemenin zararları ve yan etkileri genellikle onun yanlış kullanımdan kaynaklanmaktadır. Eğer aşırı derecede yumurta kabuğu tüketirseniz hiperkalsemi adı verilen bir hastalığa neden olur, bu da böbrek hasarı ve böbrek taşlarına neden olabilir.

Ayrıca iyi temizlenmeyen kabuklarda gizlenen bakterilerde çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır. Bu yüzden yumurta kabuklarını kullanmadan önce mutlaka iyice kaynatın.

Diğer yandan yumurta kabuklarını ezmeden yemeye çalışmak boğulma riskinden yemek borusu hasarlarına kadar bir çok risk barındırmaktadır.

Yumurta Kabuğu Yemenin Faydaları Ve Zararları Hakkında Son Sözler

Yumurta kabukları, diyet kalsiyumunun ucuz ve etkili bir kaynağıdır. Bu nedenle, kalsiyum ihtiyacınızı karşılamakta sıkıntı çekiyorsanız, yumurta kabuğunun tozunu kullanmak ihtiyaçlarınızı karşılamanın etkili bir yolu olabilir. Ancak aşırı kullanımdan kaçınmalı ve mümkünse doktor tavsiyesi alınmadan tüketilmemelidir.

Yumurta Kabuğu Yenir mi?

Yumurta kabuğu doğru şekilde temizlendiğinde, öğütüldüğünde ve aşırıya kaçılmadan kullanıldığında rahatlıkla yenebilir.

Yumurta Kabuğu Yemek Zararlı mıdır?

Yumurta kabuğu yemek iyice kaynatılıp öğütüldüğünde ve kararında kullanıldığında zararlı değildir.

Yumurta Kabuğu Yemek Faydalı mıdır?

Yumurta kabuğu kaynatılıp ezildikten sonra aşırı yenmediği sürece faydalıdır.

Yumurta Kabuğu Neye İyi Gelir?

Yumurta kabuğu eklem ve kemik sorunlarına iyi gelir. İçerisindeki kalsiyum kemiklerin güçlenmesine ve eklemlerin sağlıklı kalmasına yardım eder.

Kaynak