Yüksek Kan Basıncı Nasıl Düşürülür? Evde Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek kan basıncı nasıl düşürülür sorusu hipertansiyon hastalarının doğal ve bitkisel yöntemler için merak ettiği sorular arasında yer alır. Biz de bu yazımızda yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırmaya çalıştık.

Yüksek Kan Basıncı Nasıl Düşürülür?

Yüksek kan basıncı adından da anlaşılacağı üzere kanın damarlara uyguladığı basıncın artmasıdır. Bu aşırı durumlarda çok tehlikeli sonuçlara neden olabilecek, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çoğu zaman bu sorunu stres, kaygı ve üzüntü gibi durumlar tetiklerken, birçok durumda da yediklerimiz ve içtiklerimiz yada çeşitli hastalıklar hipertansiyona neden olmaktadır. Bu hastalığı kontrol altında tutmanın en iyi yolu tıbbi yardım almaktır. Ancak yeme içme alışkanlıkları ve yaşam tarzımız üzerindeki değişiklikler de bu tedavinin destekleyici unsurları arasında yer alabilir. Yüksek tansiyona iyi gelebilecek çeşitli bitkisel ve doğal yöntemleri aşağıdaki başlıkta bulabileceksiniz.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyona, düzenli ve dengeli beslenmek, düzenli hafif egzersizler yapmak, alkol, sigara gibi alışkanlıkları bırakmak, tuz ve kafein tüketimini azaltmak iyi gelir. Dilerseniz başlıklar halinde bu ve benzeri tansiyona faydalı olan davranışları ve bitkileri inceleyelim:

Zayıflayarak Yüksek Kan Basıncı Nasıl Düşürülür?

Fazla kilolar arttıkça genellikle tansiyon da artar. Ayrıca hipertansiyonu tetikleyen unsurlardan biri olan uyku apnesi de fala kilolarla ortaya çıkabilir. Bu yüzden zayıflamak, kan basıncını dengelemek için en etkili yöntemlerden birisidir. Fazla kilolarınız varsa az miktarda kilo kaybetmek bile tansiyonunuzu düşürmenize faydalı olabilir.

Hipertansiyona Karşı Düzenli Egzersiz Yapın

Günde yaklaşık olarak 30 dakikalık hafif egzersizler yapmak yüksek tansiyonun dengelenmesi adına oldukça önemlidir. Ancak aşırı egzersiz yapmak tam tersi etkilere de neden olabileceğinden hafif ama düzenli şekilde egzersiz yapmalısınız. Yüksek kan basıncına iyi gelen hafif egzersizler arasında yürüyüş, bisiklete binme, hafif koşu, dans veya yüzme örnek olarak verilebilir.

Düzenli ve Dengeli Beslenmeyle Yüksek Kan Basıncı Nasıl Düşürülür?

Tam tahıllı gıdalar, meyve, az yağlı süt ve sebzelerle beslenip, doymuş yağ, tuz, kafein, alkol gibi maddelerden uzak kalarak ve kolesterol seviyenizi düşürerek hipertansiyon sorununu dengeleyebilirsiniz. Yemek alışkanlıklarını değiştirmek ekonomik nedenlerle ve iş koşulları nedeniyle kolay değildir, fakat aşağıdaki tekniklerle kendinize uygun etkili bir yöntem geliştirebilirsiniz:

  • Bir beslenme günlüğü tutun. Neyi ne kadar ve ne zaman yediğinizi kaydedin ve belli aralıklarla tansiyonunuzu ölçün. Tansiyonunuzun yükselmesine neden olduğunu düşündüğünüz gıdaları ve durumları bu günlüğe kaydedin. Zamanla bunları hayatınızdan çıkarmaya çalışın.
  • Tuzun tansiyonu yükseltici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun yerine potasyumu arttırmayı deneyin. Çünkü kararında potasyum alımı tuzun tansiyon üzerindeki etkilerini düşürebilir. Potasyum almak için meyve ve sebze gibi besinler en iyi yoldur. Ancak bunları uygularken mutlaka doktorunuzdan görüş almalısınız.
  • Dışarıda yemek yememeye gayret edin yâda tuz oranı az, doymuş yağ içermeyen sağlıklı ve güvenilir yerlerden yemek yemeye gayret edin.
  • Hazır gıdaların etiketlerini inceleyin. Tuz oranı yüksek olan her türlü gıdadan uzak durun. En iyisi daha az işlenmiş besin alın. Zira birçok hazır gıdada raf ömrünün uzatılması adına yüksek oranda tuz bulunur.

Yüksek Kan Basıncını Düşürmek İçin Alkolden Uzak Durun

Birçok araştırmaya göre alkol sağlık açısından hem iyi hem de kötü özelliklere sahiptir. Kötü özelliklerinden biri de fazla miktarda alkol alımının tansiyonu yükselteceği ve kullanılan hipertansiyon ilaçlarının etkisini bozacağıdır. Bu yüzden yüksek kan basıncına sahip bireylerin alkol kullanmamaları ya da çok az miktarlarda tüketmeleri gerekmektedir.

Sigarayı Bırakmak Yüksek Tansiyonu Düşürür Mü?

İçilen her bir sigara tansiyonun bir miktar daha artmasına yol açar. Bu nedenle sigarayı bırakmak yüksek tansiyon seviyelerinin normale dönmesine de yardımcı olur. Ayrıca sigarayı bırakmak kalp rahatsızlığı ihtimalini de azaltacağında genel sağlığınızı da geliştirebilir.

Kafein Tansiyonu Yükseltir mi?

Her ne kadar kesin sonuçlar bulunmasa da kafeinin kan basıncını yükselttiği düşünülmektedir. Kafeinli içecekleri nadiren tüketen bireylerde tansiyon yükselirken düzenli olarak kafeinli kahve içenlerin tansiyonunu çok az etkileyebilir. Kafeinin hipertansiyon üzerindeki uzun vadeli etkileri açık olmasa da, tansiyon oranını biraz artabileceği ihtimal dâhilindedir.

Stres ve Hipertansiyon

Sürekli stres altında olmak yüksek tansiyona olumsuz bir etki yapabilir. Kronik stresin hipertansiyon üzerindeki kesin etkilerini ortaya koymak için yeterli araştırma olmasa da. Tansiyon yükseltici diğer etkenler kadar stresin de olumsuz etki göstereceği düşünülmektedir. Bu yüzden yüksek stres yaşadığınız durumlarda sağlıklı kalmanız adına psikolojik destek almanız önemlidir. Stresle baş edebilmek adına yapabileceğiniz bazı şeyler ise:

  • Beklentilerinizi değiştirin.
  • Kontrol edebileceğiniz konulara odaklanın ve bunları çözmek için planlar yapın.
  • Stres tetikleyicilerinden kaçının.
  • Dinlenmek ve keyif aldığınız aktiviteler yapmak için zaman ayırın.
  • Dua edin ve elinizdeki her güzel şey için şükretmeye çalışın.

Evde Yüksek Kan Basıncı Nasıl Düşürülür?

Evde tansiyonun düşürülmesi için çeşitli bitkisel ve doğal yöntemler olsa da acil durumlarda mutlaka doktora danışın. Kan basıncınızı düzenli aralıklarla ölçerek not alın. Yüksek tansiyonu hafife almayın tansiyonunuzdaki beklenmeyen değişiklikleri mutlaka doktorunuza bildirin. Evde tansiyon düşürmek için kullanılan limon suyu ve benzeri şeylerin çeşitli yan etkilere neden olabileceğini unutmayın. Bu uyarıları dikkate alarak ciddi olmayan durumlarda tansiyonunuz dengelemek için az miktarlarda tüketmek kaydıyla aşağıdaki bitkilerden yararlanabilirsiniz:

Kaynak 1, Kaynak 2