X

Ylang Ylang Yağı Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Ylang ylang yağı faydaları son dönemlerde oldukça sık araştırılmaktadır. Yağın elde edildiği ylang ylang ( Cananga odorata) güneydoğu Asya’ya özgü tropikal bir bitkidir. Uçucu yağ, buhar damıtma yoluyla bitkinin sarı çiçeklerinden elde edilir. Parfümler ve aroma maddeleri dahil birçok kozmetik ürününde yaygın olarak kullanılan tatlı bir çiçek kokusuna sahiptir. Genellikle baş ağrısı, sindirim sıkıntısı, gut ve hatta sıtma gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde Ylang ylang esansiyel yağı kullanır. Bu yağın sağlık yararları üzerine de çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Araştırmalar, yağın anti-anksiyolitik, antimikrobiyal ve hipotansif özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu yazıda, onlara ayrıntılı olarak bakacağız.

Ylang Ylang Yağı Faydaları

Ylang ylang yağı yararları ve iyi geldiği hastalıklar maddeler halinde kısaca şu şekildedir:

 • Kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
 • Tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Antienflamatuar etkiler gösterebilir.
 • Yara iyileşmesinde yardımcı olabilir.
 • Afrodizyak olarak hareket edebilir.              
 • Romatizma ve gut hastalığının tedavisinde yardımcı olabilir.
 • Sıtma ile mücadeleye yardımcı olabilir.
 • Cilt ve saç sağlığını artırabilir.
 • Mesane kaslarının gevşemesine yardımcı olabilir.

Dilerseniz yukarıda maddeler halinde verdiğimiz ylang ylang yağı ve bitkisinin faydalarını başlıklar altında detaylandıralım.

Stres ve Kaygı Bozuluğuna Ylang Ylang Yağı Faydaları

Bir çalışma, bu uçucu yağın yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu ve kaygıyı azaltmaya ve benlik saygısını artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Başka bir çalışma, ylang ylang yağının stresi hafiflettiğini ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ylang ylang yağı bilişsel işlevler üzerinde de etkili olabilir. Araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, ylang ylang yağının dinginliği artırdığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, bazı hastalarda ylang ylang yağının da hafızayı azalttığı bulunmuştur.

Tansiyona Ylang Ylang Yağı Yararları

Ylang ylang esansiyel yağı, cilt tarafından emildiğinde, kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir. Yağ, hipertansiyonun yönetilmesine yardımcı olabilir. Ylang ylang yağı ila bazı diğer uçucu yağların harmanını teneffüs eden bir deney grubu üzerinde yapılan bir çalışmada, daha düşük stres ve kan basıncı seviyeleri tespit edilmiştir. Yine başka bir çalışmada, ylang ylang yağ aromasının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur.

Cilde ve Saçlara Ylang Ylang Yağı Faydaları

Geleneksel olarak, ylang ylang cilt bakımında akne tedavisinde kullanılmaktadır. Akne oluşumundan sorumlu bakterilerin aktivitesini engellediği bilinmektedir. Bilimsel kanıtlar az olsa da, ylang ylang yağı birçok kozmetik cilt bakım ürününde kullanılmıştır. Yağ, birçok ticari cilt ve saç bakım ürününde bulunan yaygın bir maddedir. Kremlerde, parfümlerde, masaj yağlarında ve nemlendirici kremlerde kullanılır.

Kuru cilt üzerinde nemlendirici bir etkiye sahip olduğu ve cilt hücrelerinin yenilenmesini geliştirdiği iddia edilmektedir. Yağ ayrıca ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltabilir. Aromaterapi ile sağlıklı bir kafa derisini teşvik edebilir. Saç derisini gençleştirebilir ve saç dökülmesini potansiyel olarak azaltabilir. Geleneksel olarak yağ, anti-sebum özellikleri için kullanılırdı. Ancak, bunu kanıtlayacak bir araştırma yoktur.

Ylang Ylang Yağı Kullanım Alanları

Birçok yararlı özelliğe sahip ylang ylang yağı şu alanlarda kullanılabilmektedir:

 • Böcek ilacı olarak kullanılabilir. Böcek ilacı olarak kullanılabilecek diğer bitkiler hakkında Sivrisinek Kovucu Bitkisel Yağlar ve Karışımlar Nelerdir, Nasıl Hazırlanır başlıklı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Yaşlanma karşıtı masaj yağı olarak tercih edilebilir.
 • Rahatlatıcı banyo suyu yapımında kullanılabilir.
 • Ev yapımı nemlendirici kremlerde kullanılabilir.
 • Saç kremlerine eklenebilir.
 • Afrodizyak olarak kullanılabilir.

Çoğu uçucu yağ güçlü bir konsantre formdadır. Bu nedenle, bunları taşıyıcı yağlarla seyreltmek uygulamadan önce önemlidir. Ylang ylang yağı genellikle aromaterapi difüzörlerinde kullanılır. Aroması şişeden de solunabilir. Alerjik hassasiyeti test etmek için bu yağı küçük bir alana uygulayarak gözlemlemelisiniz.

Günde Ne Kadar Ylang Ylang Yağı Kullanılmalıdır?

Ylang ylang yağının uygun dozajı için bilimsel bir kılavuz yoktur. Kişinin yaşı ve altta yatan tıbbi durumlar dahil olmak üzere birçok değişkene bağımlıdır. Bununla birlikte, gıdalarda lezzetlendirme amacıyla tahmini tüketimin (0.0001 mg / kg / gün) güvenli olduğu belirlenmiştir. Ancak bu miktarda yağ bile bazı insanlarda olumsuz etkilere neden olabilir.

Ylang Ylanga Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Birçok uzman bu yağın normal şartlarda güvenli olduğu ifade ederken bazı vaka çalışmaları, ylang ylang yağının deneklerde cilt tahrişine neden olabileceğini bildirmiştir. Ylang ylang yağı izoöjenol içerir. Bu bileşik bir temas alerjeni olarak tanımlanmıştır. Cilt tahrişine ve kontakt dermatite neden olabilir.

Ylang Ylanga Yağı Faydaları ve Zararları Hakkında Son Sözler

Ylang ylang esansiyel yağı, rahatlatıcı ve ruh halini iyileştirici özellikleri nedeniyle aromaterapide popüler olarak kullanılır. Antimikrobiyal, antienflamatuar ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Geleneksel olarak, akne eğilimli cildi tedavi etmek ve saç kalitesini iyileştirmek için kullanılmıştır. İnce egzotik kokusu için cilt bakım ürünlerinde, parfümlerde, mumlarda ve yiyeceklerde kullanılır. Bununla birlikte, yağ bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Ylang ylang yağındaki bazı maddeler kontakt dermatite sebep olabilir. Kullanmadan önce mutlaka bir tıp doktoruna danışın.

Ylang Ylanga Yağı Yararları ve Yan Etkileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Masajdan saç bakımına kadar bir çok alanda kullanılan ylang ylang yağının sağlık faydaları, zararları, iyi geldiği sağlık sorunları ve kullanım alanları hakkında sıkça sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıda yer almaktadır.

Ylang ylang ile hangi yağ iyi gider?

Ylang ylang, lavanta, yasemin, gül, bergamot ve sığla yağları ile iyi karışır.

Ylang ylang nasıl kokar?

Tatlı, meyvemsi ve çiçeksi bir kokusu vardır.

Uyku için ylang ylang yağı nasıl kullanılır?

Uykuya elverişli bir ortam oluşturmak için bir buhar yapıcıya birkaç damla ylang ylang yağı ekleyin. İstediğiniz diğer uçucu yağları da ekleyebilirsiniz. Bu yağın kokusu iyi bir uyku almanıza yardımcı olacaktır.

Akne tedavisi için ylang ylang faydalı mıdır?

Evet, ylang ylang yağının akne oluşumuna neden olan bakterilerin büyümesini engelleyebileceği bildirilmiştir. Yağ antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Ylang ylang yağı İçilir mi?

Bu konuda bilgi sınırlıdır. Çoğu uçucu yağ, oral alım için önerilmez. Bununla birlikte, ylang ylang bazı gıdalarda aroma maddesi olarak kullanılmıştır. Yağı içmeyi planlamadan önce doktorunuza danışın.

Kaynak