Yanık Acısı Nasıl Geçer Sorusuna Doğal Bitkisel Yöntemlerle Cevaplar

Yanık acısı nasıl geçer sorusu o dayanılmaz acıyı anında dindirmek istemenin bir göstergesidir adeta. O kadar yoğun ve uzun süreli bir ağrı ve sızı oluşturur ki soğuk sudan yanan yerimizi çıkarmak istemeyiz adeta. Peki ama soğuk su dışında bitkisel ve doğal yöntemlerle yanık acısı nasıl dindirilir?

Bitkisel Tedavi İle Yanık Acısı Nasıl Geçer

Kaynar su, güneş ya da ateş sonucunda ortaya çıkan yanıklar iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar genişliğe bağlı ve derinliğe bağlı yanıklardır. Yanık türüne ve derecesine bağlı olarak cilt yüzeyinde farklı tahribatlar ortaya çıkmaktadır. Oldukça acı veren bu tahribatlar için ise yanık acısı nasıl geçer sorusu ortaya çıkmaktadır. Yanık sebebi ile zedelenen cildi tedavi etmenin farklı yolları bulunmaktadır.

Poşet Çay ile Yanık Acısı Nasıl Geçer?

Poşet çay uygulaması, yanık acısı nasıl geçer sorusuna verilebilecek ilk cevaptır. Buna göre soğuk su içerisinde demlenmeye bırakılan çay, pamuk yardımı le yanık bölgesine sürülmektedir. Siyah çayın içeriğindeki maddeler ilgili yerin ferahlamasına yardımcı olmaktadır. Su içerisinde dinlenen çay poşetleri de doğrudan yara üzerine uygulanabilmektedir. Bu işlemde poşetlerin bir gazlı bez ile sabitlenmesi yeterli gelmektedir. Ancak poşet çay yöntemi yalnızca derin olmayan, yüzeysel yanıklar için geçerlidir.

Aloe Vera ile Yanık Acısını Dindirmek

Aloe vera, içeriği ile yanıklar üzerinde iyileştirici bir etki göstermektedir. Bu sebeple aloe vera içeren jel ve kremler yanık acısını azaltmak için kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanılan ürünlerin mutlaka bitki özlü seçilmesidir.

Yanıklardan Sonra Acıyı Azaltmak İçin Sirke Kullanın

Mikrop öldürücü özellikteki sirke de yanık ağrısı nasıl tedavi edilir sorusuna bir cevap oluşturmaktadır. Su ile seyreltilen sirke soğuk bir şekilde yanık üzerine uygulanmaktadır. Bu işlem steril bir kâğıt, bez ya da pamuk yardımı ile yapılabilmektedir. Soğuk sirke hem yanık ısısını düşürmekte hem de hissedilen ağrıyı azaltmaktadır.

Bal ile Yanık Tedavisi

Bal antibakteriyel özellik taşıyan bir besin maddesidir. Bu sebeple yanık sebebi ile açılan yaraları da dezenfekte etmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca bal ile temizlenen yanıkların iz bırakma riski de azalmaktadır. Buna göre gazlı beze sürülerek yaraya sarılan bal yanık acısını da hafifletmektedir. Sargı bezinin günde birkaç kere değiştirilmesi yeterli olmaktadır.

Dilerseniz Pırasa faydaları ve zararları – Karaciğere, Cilde, Kalbe, Kemiklere başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Wikide yanık: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yan%C4%B1k