X

Yলাং Yang অইলৰ লাভালাভ, ক্ষতি আৰু ব্যৱহাৰ

ইলাং ইলাং তেলৰ লাভালাভবোৰ শেহতীয়া সময়ত প্ৰায়ে গৱেষণা কৰা হৈছে। ইলাং ইলাং (কেনগা অ'ডৰাটা), যাৰ পৰা তেল প্ৰাপ্ত কৰা হয়, হৈছে দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ স্থানীয় এক ক্ৰান্তীয় উদ্ভিদ। বাষ্প পাতলৰ জৰিয়তে উদ্ভিদৰ হালধীয়া ফুলৰ পৰা অত্যাৱশ্যকীয় তেল প্ৰাপ্ত কৰা হয়। ইয়াৰ এটা মিঠা ফুলৰ গোন্ধ আছে, যি বহুতো প্ৰসাধনসামগ্ৰীত বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাৰ ভিতৰত আছে সুগন্ধি আৰু সুগন্ধৰ পদাৰ্থ। ই সাধাৰণতে বিভিন্ন ৰোগ যেনে মুৰৰ বিষ, পাচন সংকট, গাউট আৰু আনকি মেলেৰিয়াৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ ই ইলাং ইলাং অত্যাৱশ্যকীয় তেল ব্যৱহাৰ কৰে। এই তেলৰ স্বাস্থ্য লাভালাভৰ ওপৰতো বিভিন্ন অধ্যয়ন কৰা হৈছে। গৱেষণাই দেখুৱায় যে তেলত এণ্টি-এংচিওলাইটিক, এণ্টিমাইক্ৰোবিয়েল আৰু হাইপোটেনচিভ গুণ থাকিব পাৰে। এই প্ৰবন্ধত, আমি তেওঁলোকক বিশদভাৱে চাম।

Yলাং Yang অইলৰ লাভালাভ

ইলাং ইলাং তেলৰ লাভালাভ আৰু ইয়াৰ বাবে ভাল ৰোগবোৰ চমুকৈ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

  • ই উদ্বেগ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ইয়াত এণ্টিমাইক্ৰোবিয়েল গুণ আছে।
  • ই ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ইয়াৰ প্ৰদাহ-ৰোধী প্ৰভাৱ থাকিব পাৰে।
  • ই ক্ষত টো আৰোগ্য কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ই কামোদ্দীপক হিচাপে কাম কৰিব পাৰে।              
  • ই ৰিউমেটিজম আৰু গুৱাটৰ চিকিৎসাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ই মেলেৰিয়াৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ই ছাল আৰু চুলিৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে।
  • ই মূত্ৰাশয়ৰ পেশীশিথিল কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

যদি আপুনি বিচাৰে, শিৰোনামত আমি ওপৰৰ পদাৰ্থত দিয়া ইলাং ইলাং তেল আৰু বৰ্জনিৰ লাভালাভবোৰ বিৱৰণ কৰোঁ আহক।

চাপ আৰু উদ্বেগ নষ্ট ৰ বাবে ইলাং ইলাং তেলৰ লাভালাভ

এটা অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে এই অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ এক আৰামদায়ক প্ৰভাৱ আছে আৰু উদ্বেগ হ্ৰাস কৰা ত সহায় কৰে আৰু আত্মসন্মান বৃদ্ধি কৰে। আন এটা অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে ইলাং ইলাং তেলে চাপ উপশম কৰে আৰু হতাশা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইলাং ইলাং তেলৰ জ্ঞানীয় কাৰ্যৰ ওপৰতো প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। যদিও গৱেষণা সীমিত, এইটো দেখা গৈছিল যে ইলাং ইলাং তেলে শান্তি বৃদ্ধি কৰে। অৱশ্যে, কিছুমান ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত, স্মৃতি শক্তি হ্ৰাস কৰিবলৈ ইলাং ইলাং তেলও পোৱা গৈছিল।

ৰক্তচাপলৈ ইলাং ইলাং তেলৰ লাভালাভ

ইলাং ইলাং অত্যাৱশ্যকীয় তেল, যেতিয়া ছালৰ দ্বাৰা শোষিত হয়, ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। চৰ্বিয়ে উচ্চৰক্তচাপ পৰিচালনা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইলাং ইলাং তেল আৰু আন কিছুমান অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ মিশ্ৰণ উশাহ লোৱা পৰীক্ষাৰ এটা গোটৰ ওপৰত এটা অধ্যয়নে চাপ আৰু ৰক্তচাপৰ স্তৰ কম পাইছিল। আন এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ইলাং ইলাং চৰ্বিৰ সুগন্ধে চিষ্টলিক আৰু ডায়েষ্টলিক ৰক্তচাপৰ স্তৰ দুয়োটা হ্ৰাস কৰিছিল।

ছাল আৰু চুলিৰ বাবে ইলাং ইলাং তেলৰ লাভালাভ

পৰম্পৰাগতভাৱে, ছালৰ যত্নত ব্ৰণৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ ইলাং ইলাং ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই ব্ৰণ গঠনৰ বাবে দায়বদ্ধ বেক্টেৰিয়াৰ কাৰ্যকলাপ প্ৰতিহত কৰে বুলি জনা যায়। যদিও বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ দুৰ্লভ, বহুতো কসমেটিক ছালৰ যত্ন সামগ্ৰীত ইলাং ইলাং তেল ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। তেল হৈছে বহুতো বাণিজ্যিক ছাল আৰু চুলিৰ যত্নৰ সামগ্ৰীত পোৱা এক সাধাৰণ পদাৰ্থ। ইয়াক ক্ৰীম, পাৰফিউম, মালিচ তেল আৰু ময়শ্চাৰাইজিং ক্ৰীমত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

শুকান ছালৰ ওপৰত ইয়াৰ ময়শ্চাৰাইজিং প্ৰভাৱ আছে আৰু ছালৰ কোষৰ পুনৰুত্থান উন্নত কৰে। তেলে সূক্ষ্ম ৰেখা আৰু কুঁচকি হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ই এৰোমাথেৰাপীৰ সৈতে স্বাস্থ্যকৰ মূৰৰ ছাল বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ই মূৰৰ ছালপুনৰুজ্জীৱিত কৰিব পাৰে আৰু সম্ভৱতঃ চুলি হেৰুওৱা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। পৰম্পৰাগতভাৱে, এণ্টি-চেবুম গুণৰ বাবে তেল ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, ইয়াক প্ৰমাণ কৰিবলৈ কোনো গৱেষণা নাই।

Yang Yang অইল ব্যৱহাৰ

Yang yang তেল, যাৰ বহুতো উপযোগী গুণ আছে, নিম্নলিখিত এলেকাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি:

  • ইয়াক কীটনাশক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। আপুনি আমাৰ প্ৰবন্ধত কীটনাশক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা অন্যান্য উদ্ভিদৰ বিষয়ে বিতং তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে মহ প্ৰতিৰোধক পাচলি তেল আৰু মিশ্ৰণ কি, সেইবোৰ কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰিব লাগে।
  • ইয়াক এণ্টি-এজিং মালিচ তেল হিচাপে পছন্দ কৰিব পাৰি।
  • ইয়াক আৰামদায়ক স্নানৰ পানী তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
  • ইয়াক ঘৰুৱা ময়শ্চাৰাইজিং ক্ৰীমত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
  • ইয়াক কণ্ডিচনাৰত যোগ কৰিব পাৰি।
  • ইয়াক কামোদ্দীপক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

বেছিভাগ অত্যাৱশ্যকীয় তেল এক শক্তিশালী ঘনীভূত ৰূপত আছে। সেয়েহে, এপ্লিকেচনৰ আগতে বাহক তেলেৰে সেইবোৰ পাতল কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। সাধাৰণতে এৰোমাথেৰাপী ডিউজাৰ্চত ইলাং ইলাং তেল ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ সুগন্ধবটলৰ পৰা উশাহলও লব পাৰে। এলাৰ্জিক সংবেদনশীলতা পৰীক্ষা কৰিবলৈ, আপুনি এই তেলটো এটা সৰু স্থানত প্ৰয়োগ কৰি নিৰীক্ষণ কৰিব লাগে।

প্ৰতিদিনে কিমান Yলাং Yang তেল ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে?

ইলাং ইলাং তেলৰ উপযুক্ত ডোজৰ বাবে কোনো বৈজ্ঞানিক নিৰ্দেশনা নাই। ই বহুতো পৰিৱৰ্তনশীলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে ব্যক্তিজনৰ বয়স আৰু অন্তৰ্নিহিত চিকিৎসা স্থিতি। অৱশ্যে, এইটো নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে যে খাদ্যত ফ্লেভাৰিং উদ্দেশ্যৰ বাবে আনুমানিক ব্যৱহাৰ (0.0001 মিগ্ৰা / কিগ্ৰা / দিন) সুৰক্ষিত। কিন্তু আনকি এই পৰিমাণৰ চৰ্বিও কিছুমান লোকৰ ক্ষেত্ৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলকৰিব পাৰে।

Yang Yanga তেল ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

আনহাতে বহুতো বিশেষজ্ঞই কয় যে এই তেল সাধাৰণতে সুৰক্ষিত, কিছুমান কেচ অধ্যয়নে জনাইছে যে ইলাং ইলাং তেলৰ ফলত ৰোগীৰ ছালত জ্বলা-পোৰা হ'ব পাৰে। ইলাং ইলাং তেলত আইছোজেনল থাকে। এই যৌগটোক এটা পৰিচয় এলাৰ্জেন হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰা হয়। ই ছালৰ জ্বালা আৰু যোগাযোগৰ ডাৰ্মাটাইটিছ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

ইলাং ইলাংগা তেলৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিৰ বিষয়ে অন্তিম শব্দ

ইয়াৰ আৰামদায়ক আৰু মেজাজ বৃদ্ধি কৰা গুণৰ বাবে ইলাং ইলাং অত্যাৱশ্যকীয় তেল জনপ্ৰিয়ভাৱে এৰোমাথেৰাপীত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত এণ্টিমাইক্ৰোবিয়েল, প্ৰদাহ-ৰোধী আৰু ক্ষত নিৰাময়ৰ গুণ আছে। পৰম্পৰাগতভাৱে, ইয়াক ব্ৰণ-প্ৰৱণ ছালৰ চিকিৎসা আৰু চুলিৰ মানদণ্ড উন্নত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। ইয়াক ছালৰ যত্নৰ সামগ্ৰী, সুগন্ধি, মমবাতি আৰু খাদ্যত ইয়াৰ সূক্ষ্ম বিদেশী গোন্ধৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, চৰ্বিয়ে কিছুমান লোকৰ ক্ষেত্ৰত এলাৰ্জি সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইলাং ইলাং তেলৰ কিছুমান পদাৰ্থৰ ফলত যোগাযোগ ডাৰ্মাটাইটিছ হ'ব পাৰে। ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে এজন চিকিৎসা চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো নিশ্চিত কৰিব।

ইলাং ইলাংগা তেলৰ লাভালাভ আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বিষয়ে সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন

ইয়াত স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ, ক্ষতি, স্বাস্থ্যসমস্যা আৰু ইলাং ইলাং তেলৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে কিছুমান সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰ দিয়া হৈছে, যাক মালিচৰ পৰা চুলিৰ যত্নলৈ বহুতো ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ইলাং ইলাংৰ সৈতে কি তেল ভাল হয়?

ইলাং ইলেঙে লেভেণ্ডাৰ, জেচমিন, গোলাপ, বাৰ্গামোট আৰু অগভীর তেলৰ সৈতে ভালদৰে মিহলি কৰে।

ইলাং ইলাঙে কেনেকৈ গোন্ধ কৰে?

ইয়াত এটা মিঠা, ফলযুক্ত আৰু ফুলৰ গোন্ধ আছে।

টোপনিৰ বাবে ইলাং ইলাং তেল কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব?

টোপনি-অনুকূল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰিবলৈ বাষ্প নিৰ্মাতা এজনত কেইটোপালমান ইলাং ইলাং তেল যোগ দিয়ক। আপুনি বিচৰা আন যিকোনো অত্যাৱশ্যকীয় তেলযোগ কৰিব পাৰে। এই তেলৰ গোন্ধে আপোনাক ৰাতিৰ ভাল টোপনি পোৱাত সহায় কৰিব।

ইলাং ইলাং ব্ৰণ চিকিৎসাৰ বাবে উপযোগী নেকি?

হয়, এইটো জনা গৈছে যে ইলাং ইলাং তেলে ব্ৰণ গঠন কৰা বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশত প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। তেলত এণ্টিমাইক্ৰোবিয়েল গুণ আছে।

ইলাং ইলাং তেল খাব নেকি?

এই বিষয়ে তথ্য সীমিত। বেছিভাগ অত্যাৱশ্যকীয় তেল মৌখিক গ্ৰহণৰ বাবে পৰামৰ্শ দিয়া নহয়। অৱশ্যে, ইলাং ইলাং কিছুমান খাদ্যত সুগন্ধি পদাৰ্থ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। তেল খোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰাৰ আগতে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

উৎস