Vegan Hamilelik Beslenme Önerileri ve Vejetaryen Gebelik

Vegan hamilelikte yada bir vejetaryenin gebeliğinde hayvansal gıdaların tüketiminde yaşanan sıkıntılardan anne adayları çok tedirgin olmaktadır. Hatta bin bir çileye katlanarak yeme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışmakta ve çok fazla zorluk çekebilmektedirler. Peki ama vegan gebelik ya da benzeri şekilde vejetaryen hamilelik bebeği etkiler mi, beslenme biçimini değiştirmeden sağlıklı bir gebelik geçirmek mümkün müdür, nasıl bir beslenme programı izlenmelidir. Sizler için bu soruları cevaplamaya çalıştık.

Vegan Hamilelik ve Vejetaryen Anne Adayları

Hamile ve emziren anneler için çeşitli ve sağlıklı bir vegan diyet de uygundur. Bununla birlikte, bir vegan, hamilelik ve emzirme döneminde B12 vitamini, iyot ve DHA yağ asitleri gibi belirli takviyelere ihtiyaç duyar. Vegan diyet dikkatlice formüle edilir ve çeşitlendirilirse, hamilelik ve emzirme döneminde bile mükemmel derecede yeterli ve sağlıklıdır.

Bir Vejetaryenin Hamilelik Döneminde Beslenme Planı Nasıl Olmalı

Bir vejetaryenin hamilelik planlaması sırasında zaten yeterli miktarda B12 vitamini alımına dikkat etmesi faydalı olacaktır. Hamilelik sırasında B12 eksikliği, bir çocukta nöral tüpün kapanması riskini artırır. Fetal nöral tüpün kapatılması için yeterli folat alımı da önemlidir. Veganlar için bu tehlike vejetasyonlardan ve genellikle karışık yiyicilerden daha yüksektir, ancak veganlar için folik asit takviyesi de gerekebilir.

Vegan Hamilelikte Önemli Minerallerden Biri de İyottur

İyot, fetal beyin gelişimi için önemli bir mineraldir. Hamilelik sırasında iyot eksikliği, en kötüsü, fetal büyümenin ve zihinsel gelişimin bozulmasına neden olabilir. Hamilelik sırasında iyot 175 mikrogram / gün ve emzirme döneminde 200 mikrogram / gün alınmalıdır. Linoleik ve alfa-linolenik asit, iyot gibi önemli diğer şeylerin yanı sıra, fetüsün sinir sisteminin ve vizyonunun gelişimi için olmazsa olmaz yağ asitleridir. Alfa-linolenik asit vücutta uzun zincirli DHA yağ asitleri oluşturur. Veganlar için, önerilen DHA takviyesi hamilelik ve emzirme döneminde günlük 200-300 mg’dır.

Vegan ve Vejetaryen Gebeliklerde D Vitamininin Önemi

Az güneş alan yerlerde yaşayan herkesin kış aylarında D vitamini takviyesine ihtiyacı vardır.  D vitamini sadece birkaç gıdada ve hatta daha az vegan gıdalarda bulunur. Bununla birlikte, D vitamini alımı 100 mikrogramı geçmemelidir, bu da uzun süreli kullanım için günlük güvenli D vitamini alımıdır.

Vegan Hamilelikte Demir Alımı

Demir alımı veganlar için ayrıca önemli bir sorun değildir. Çünkü hamilelikte çoğu diyet, türü ne olursa olsun ekstra demire ihtiyaç duyar. Ancak bitkisel demir, hayvansal demir gibi daha çok emilmez, ancak her öğünde C vitamini içeren bir yemek tüketerek emilim arttırılabilir. Bitki ferritini ise özellikle soya gibi baklagillerde bulunan oldukça emilebilir bir demir formudur.

Vejetaryen Gebelikte Kalsiyum Eksikliği

Vejetaryenler de, süt yerine bitkilerden elde edilen soya sütü gibi bitkisel sütleri kolay bulsa da, kalsiyum alımına ayrıca dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamile ve emziren anneler için önerilen kalsiyum alımı günlük 900 mg’dır. Ayrıca Hamilelikte Nar Yemek Düşük Yapar mı? Düşüğe Neden Olan Meyveler, Hamilelikte maden suyu içilirmi? Gebelikte Maden Suyu Faydaları Zararları gibi konuları sitemizin GEBELİK kategorisi altında bulabilirsiniz.

Kaynak