Turp faydaları, vitaminleri ve yan etkileri nelerdir?

Turp faydaları özellikle kilo verme konusunda etkilidir. Ancak turp tüketirken yan etkilerini de göz önünde bulundurmak gerekir. İşte turp tüketmenin yararları ve zararları hakkında detaylar.

Turp yemenin yan etkileri nelerdir?

Ve bu hala vücudun zayıf bir tepkisidir. Sonuçta, beyaz turpun kontrendikasyonları vardır. Özellikle böbrek, karaciğer ve gastrointestinal sistemin çeşitli hastalıklarından muzdarip kişilerin türü ve miktarı ne olursa olsun turp yemesi kesinlikle önerilmez. Gerçek şu ki, kök bitkilerinde bulunan fitosit ve uçucu yağlar güçlü uyarıcılardır. Buna karşılık, bu hastalığın nüksetmesini tetikler.

Turplar, doğru şekilde yenirse zayıflatıcı olabilir. Bu besin bol miktarda C vitamini içerir ve lif açısından da zengindir. Tüketicilerin uzun süre tokluk yaşamasını sağlayın. Kan şekerinin düşmesini engelleyerek açlığı azaltır. Ödemli ve yeterli bir idrar söktürücü olarak hızlı kilo vermeye ortam hazırlar. Aynı zamanda kabızlık tedavisi için de bir besindir. Tüketildiğinde sakinleştirir, gerginliğin etkilerini giderir, insanların öfke ve stres nedeniyle yemek yemesini engeller. Metabolizmayı hızlandırır ve vücudun yağ yakmasını sağlar.

Makale önerisi: Pırasa hangi hastalığa iyi gelir?

Günde kaç turp yenmeli?

Turp çok miktarda potasyum içerir. Potasyum, kalp kası da dahil olmak üzere kasların düzgün çalışması için gerekli bir mineraldir. Vücuda yeterli potasyum alımının yüksek tansiyonu önlemede koruyucu etkisi vardır ve turptaki yüksek folik asit içeriği onu diğer sebzeler arasında benzersiz kılar.

Folik asit vücudumuzdaki genetik kodu (DNA) onarmak için kullanılır. 1 kase turp salatası tükettiğinizde günlük folik asit ihtiyacınızın yüzde 7'sini karşılamış olursunuz. Kalsiyum minerallerinin en iyi bitkisel kaynaklarından biri olan turp özellikle menopoz dönemindeki kadınlara tavsiye edilir.

Makale önerisi: Zeytinyağı yararları ve mineralleri nelerdir?

Ayrıca osteoporoz üzerindeki olumlu etkileri bilimsel çalışmalarla da desteklenmektedir. Turp gibi turp yaprakları da iyi bir kalsiyum kaynağıdır. C vitamini bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasından sorumludur ve turpta yüksek miktarlarda bulunur. Gün içinde bir kase turp salatası yemek, günlük C vitamini ihtiyacımızın %40'ını karşılayabilir.100 gram turp, kan kolesterolünü düşürmede etkili maddeler olan 9 mg fitosterol içerir.

Bu bitki turpgiller familyasına aittir ve Hindistan ve Çin'e özgüdür. Turp ılıman iklimlerde yetişir ve ülkemde geniş üretim alanlarına sahiptir. Akdeniz, Karadeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilebilir. Türkiye'de en yaygın ve en iyi yetiştirilen turp Osmaniye-Kadirli'dir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 170.000 ton turp yetiştirilmektedir. Turplar ilkbaharda başlar ve sonbahara kadar devam eder. Siyah, beyaz ve kırmızı gibi farklı çeşitleri vardır. Havuç en yaygın olanıdır, ekimden yaklaşık 2 ay sonra büyümeye hazır hale gelir ve yılda ortalama 5 kez hasat edilir.

Makale önerisi: Kestane cinsel gücü geliştirir mi?

Turp faydaları nelerdir?

Fazla vücut ısısını alır. Lif açısından zengindir ve zengin vitamin içeriği nedeniyle boğaz ağrılarında etkilidir. Aynı zamanda vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Havuçla ilgili eğlenceli bir gerçek, sadece 16 kaloriye sahip olmaları ve hiç yağ içermemeleridir! Şimdi havucun diğer faydalarına bir göz atalım:

Turpun "Ben turp gibiyim" sözü vardır ve halk tarafından iyi bilinen birçok etkisi vardır. İçerdiği yüksek E, A, C, K, B6 vitaminleri, mineraller ve lif sayesinde adeta bir besin deposudur. Üç tür turp vardır: kırmızı turp, siyah turp ve beyaz turp. Havuç yağ içermez ve son derece düşük kalori değeri nedeniyle diyetin vazgeçilmezidir. Kara turp doğal bir öksürük şurubu olarak bilinir. Halk arasında "beyaz turp" olarak bilinen beyaz turp, eklem ağrıları ve romatizmal ağrılar için oldukça etkilidir.

Makale önerisi: Şeker pancarı hangi organa iyi gelir?