Teknolojinin Doğaya Verdiği Zararlar Nelerdir? Teknoloji ve Çevre

Teknolojinin doğaya verdiği zararlar, yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılması heyecanından göz ardı edilebilmektedir. Her gün kullandığımız teknolojilerin çoğu ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla kaynak ve güç tüketiyor, bunları kullanmak ve üretmek doğa üzerinde büyük bir karmaşa yaratabilir. Bu yazımızda kullanılan teknolojik cihazların ve ürünlerin çevreye verdiği zararları inceleyeceğiz.

Teknolojinin Doğaya Verdiği Zararlar

Teknolojinin doğaya verdiği zararlar birkaç başlık altında incelenebilir:

 • Teknolojinin Doğa Üzerindeki Kirlilik Etkisi: Hava, su, ısı ve gürültü kirliliğinin nedeni teknolojinin bilinçsiz bir şekilde üretilmesi ve kullanılması olabilir.
 • Teknolojinin Kaynak Kullanımına Zararları: Teknoloji yapmak için altın gibi değerli metaller de dahil olmak üzere yenilenemeyen kaynaklar kullanılmaktadır. Kömür gibi diğer birçok enerji, teknolojiyi kullanmak için elektrik üretmek amacıyla tüketilir. Ağaçlar ve su gibi bazı yenilenebilir kaynaklar bile kirleniyor veya teknoloji nedeniyle kendilerini yenileyebileceğinden daha hızlı tüketiliyor.
 • Teknolojinin Çevresel Atık Zararları: Üretim teknolojisi büyük miktarda atık yaratır ve kullanılmış bilgisayarlar ve elektronikler kırıldıklarında veya modası geçmiş olduklarında dışarı atılırlar. Bu elektronikler, çevre için çok güvenli olmayan her türlü tehlikeli madde içerir. Özel yöntemler kullanılarak bertaraf edilmeleri gerekir.
 • Teknolojinin Ekoloji Üzerindeki Zararları: Hayvanların fabrikalar inşa etmek için yaşadığı arazinin temizlenmesi ve kirliliğin gıda zincirini kirletmesine izin vermek çevrenin doğal döngülerini büyük ölçüde etkileyebilir.
 • Teknolojinin Canlı Sağlığı Açısından Zararları: Sağlığımıza zarar verebilecek toksik maddelerin kullanılması kansere neden olabilir ve teknoloji bağımlılığı obezite ve karpal tünel sendromu gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Doğaya Zarar Vermeden Teknoloji Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin doğaya verdiği zararlar elbette en aza indirgenebilir. Daha fazla enerji tasarruflu ve daha az tehlikeli elektronik satın almayı seçerek ve çevreyi korumayı öncelik haline getiren şirketleri destekleyerek üreticileri teşvik edebilirsiniz. Ayrıca, boşa harcamadan ve elektroniklerinizi güvenli ve düzgün bir şekilde geri dönüşüm alanlarına atarak çevresel etkiyi azaltmak için kendi rolünüzü üstlenebilirsiniz.

Teknolojinin Karbon Salınımıyla Doğaya Verdiği Zararlar

Karbon emisyonları, çoğunlukla karbondioksit ve karbon monoksit, insanlar tarafından üretilen sera gazlarıdır. Sera gazları atmosferdeki ısıyı ve radyasyonu gezegenin yüzeyine geri çeken ve yansıtan gazlardır. Geçen yüzyıl boyunca, atmosferdeki sera gazı miktarının karbon emisyonları nedeniyle arttığına ve küresel ısınmaya katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Karbon emisyonları, otomobiller, hava araçları, enerji santralleri ve fabrikalar gibi ortamlardan atmosfere salınır. Fosil yakıtlar bunları tüketen araçları kullanan sizin gibi insanlar tarafından doğaya serbest bırakılırlar. Bu yüzden teknolojinin çevre üzerindeki zararları konusunda ilk sorumlulardan biri kendimiziz.

Teknolojik Atıkların Çevreye Verdiği Zararlar

E-atık olarak da adlandırılan atık elektrikli veya elektronik cihazlar günümüzde en hızlı büyüyen çöp türüdür. Eğer teknik çöpleri normal çöplerle birlikte atarsanız, genellikle toplu çöp depolama alanlarına giderler. Çoğu elektronik, biyolojik olarak bozulmayan malzemeler ve ağır metaller ve kadmiyum, kurşun ve cıva gibi toksik maddeler içerir . Zamanla, bu toksik maddeler toprağa sızabilir, burada içtiğimiz suyu, yediğimiz bitkileri ve bölgede yaşayan hayvanları kirletebilirler. Bu toksik maddeler bulantı, ishal, kusma ve hatta kanser dahil her türlü kötü etkiye neden olabilir. Kirlenmiş yiyecek ve su yemeye ve içmeye devam ederseniz, bu toksinler vücudunuzda birikebilir. Zararlı bu maddeler tarafından kirlenmiş hayvanları yerseniz, iki kat daha fazla toksin alırsınız. Daha da kötüsü, vücudunuz bu metallerin bazılarını düzgün bir şekilde işleyemez ve bu nedenle sisteminizden çıkması yıllar alabilir. Çevreyi korumaya yardımcı olmak için elektronik çöplerinizi ayrı bir yerde biriktirin ve geri dönüşüm fabrikalarına iletilmesini sağlayın.

Teknolojinin Çevreye Verdiği Zararları Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Teknolojinin çevreye verdiği zararları azaltmak için uygulanması gereken bazı şeyler maddeler halinde listelenmiştir:

 • Kullanmadığınız cihazları ihtiyacı olanlara bağışlayın.
 • Cihaz alırken daha çok fonksiyon içerenleri tercih ederseniz ayrı ayrı ürün almak zorunda kalmazsınız.
 • Teknolojik çöplerinizi doğaya bırakmayın, geri dönüşüme girmesini sağlayın.
 • Boş mürekkep kartuşlarını atmayın, doldurup yeniden kullanın.
 • Teknolojik aletlerin çevreye zararı tespit edilerek üretime karar verilmelidir.
 • Teknolojik ürünlerde çevreye uygun doğa dostu malzemeler kullanılmalıdır.
 • Tüketim alışkanlıkları sınırlandırılmalıdır.

Görüleceği üzere teknolojinin çevreye bir takım zararları vardır, ancak teknoloji sayesinde çevreyi koruyabileceğimiz bir çok imkân da vardır. Burada önemli olan kullandığımız teknoloji hakkındaki bilincimizi yükseltmek ve onu daha doğa dostu hale getirmektir. İsterseniz Cep Telefonu Baz İstasyonu Zararları: Baz İstasyonları Radyasyonu başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak