Tatlı Badem Yağı Zararları, Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Tatlı badem yağı zararları ve faydaları açısından oldukça merak edilen yağlardan biridir. Tanıdık bir meyve olan bademin çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilir. Tatlı badem yağı kalp hastalığı, yüksek kolesterol, obezite, diyabet ve diğer durumlar için kullanılır, ancak iyi bir bilimsel kanıtla bu çalışmalar desteklenmemiştir.

Tatlı Badem Yağı Zararları, Faydaları ve Kullanım Alanları

Tatlı badem yağı zararları ve faydaları üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da kesin ve net bir biçimde tanım yapılabilecek bilimsel veriler azdır. Tatlı badem yağı genellikle bazı ilaçlarda ve kozmetikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Rafine badem yağı, yüksek ısı işleme ve kimyasallar kullanılarak bademlerden çıkarılır. Bu yöntem, yağın besin değerini olumsuz etkiler, çünkü çiğ badem yağında yer alan besleyici maddelerin çoğunluğu aşırı ısı veya kimyasal tepkimeler sırasında tahrip olur. Bu teknik daha az besleyici bir yağ ortaya çıkarırken, rafine edilmiş tatlı badem yağı çok daha ileri sıcaklıklara dayanıklılık gösterebilir ve rafine edilmeden elde edilen tatlı badem yağından çok daha uygun fiyatlıdır, bu da alıcılar için daha düşük maliyetli bir seçim haline gelir. Rafine edilmemiş badem yağı, yüksek ısı veya kimyasal maddeler kullanılmadan çiğ bademlere basılarak yapılır. Düşük sıcaklıkta gerçekleştirilen bu sıkma işlemi, tatlı badem yağının besin değerinin çoğunu korumasına yardım eder ve mutfak kullanımı için daha yararlı bir seçim haline getirir.

Tatlı Badem Yağının Besin Değeri

Aşağıda 1 çorba kaşığı (14 gram) badem yağının ( 2 ) besinsel dağılımı vardır.

 • Kalori: 119
 • Doymuş yağ: 1.1 gram
 • Toplam yağ: 13.5 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 2.3 gram
 • Tekli doymamış yağ: 9.4 gram
 • Fitosteroller: 35.9 mg
 • E Vitamini: RDI’nın% 26’sı
 • Tatlı badem E vitamini ve az miktarda K vitamini barındırır.

Tatlı badem yağında yer alan yağ asitlerinin miktarları ise şu şekildedir:

 • Doymuş yağ: % 10
 • Çoklu doymamış yağ: % 20
 • Tekli doymamış yağ: % 70

Tatlı Badem Yağının Faydaları

Doymamış yağ bakımından zengin bir diyet, azalmış kalp hastalığı ve obezite riski de dahil olmak üzere birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Dahası, tekli doymamış yağlar yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Tekli doymamış yağları yüksek olan diyetler de endometriyal kanser gibi bazı kanserlerin oluşma riskini azaltmaktadır.

Ayrıca, 1.460 kişiyi içeren 24 çalışmanın yakın tarihli bir araştırma, tekli doymamış yağlardan yüksek bir diyetin, kilo kaybı için yüksek karbonhidratlı bir diyetten daha etkili olduğunu göstermiştir.

Tatlı Badem Yağı Zararları

Badem yağı, genellikle fındık alerjisi olan bireylerde alerjik tepkileri tetikleyebilir. Badem bir meyve çekirdeği olduğundan, meyve çekirdeklerine alerjisi olan insanlar özellikle alerjik reaksiyonlar için risk altındadır ve bu nedenle badem yağı kullanmamalıdır.

Tatlı badem yağını sıklıkla ve aşırı miktarlarda tüketmek fazla kilo alımına neden olabilir. Bu sebeple, tatlı badem yağı kullanmayı planlıyorsanız, badem yağının bu besinsel yönleri dikkate alınmalıdır.

Hamilelikte Tatlı Badem Yağı Düşüğe ve Erken Doğuma Neden Olabilir

Badem yağının aşırı kullanımı, hamilelikte düzenli olarak badem yağı tüketen 189 gebenin gözlemsel bir araştırmasının ortaya koyduğu gibi, hamile kadınlarda erken doğum riski ile ilişkili olabilir.

Tatlı badem yağının diyabetle ilişkisine dair kanıtlar, tatlı badem yağının kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir ancak aşırı miktarda badem yağı kullanılması kan şekerini tehlikeli bir şekilde azaltabilir.

Tatlı badem yağının yanlış kullanımı, emboli (kandaki yağlardan dolayı kan akışının engellenmesi) gibi potansiyel olarak hayatı tehdit eden koşullara yol açabilir.

Badem yağı toksisitesi nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Siyanür zehirlenmesi sonucu ölüm riski aşırı tüketimlerde ortaya çıkabilir.

Dilerseniz Argan Yağının Bebeklere Faydaları ve Bebeklerde Argan Yağı Kullanımı ve Hamilelikte Okaliptüs Yağı Kullanmak Sakıncalı mıdır? Gebelikte Okaliptüs başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2