Tarhun otunun faydaları ve zararları nelerdir? Hamilelikte Tarhun Bitkisi

Tarhun otunun faydaları ve zararları bilinmesi gereken önemli etkilere sahiptir. Oldukça yararlı özelliklere sahip olan tarhun otu bilinçsiz ve aşırı bir şekilde tüketilirse istenilmeyen zararlı yan etkilere de neden olabilir. Tarhun otu kimler için sakıncalıdır ve hangi durumlarda yararlı etki gösterir gibi soruların detayları aşağıdaki başlıklar altında yer almaktadır.

Tarhun Otunun Kökeni, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarhun hindiba ailesinden 1 metreye kadar çıkabilen bir bitkidir. Uzun ve ince yaprakları açık yeşil ve parlaktır ve sarı renkli çiçekleri vardır. Bitkinin adı 'Draconculus' ejderha kelimesinden türetilmiştir ve yılanların ve diğer zehirli hayvanların ısırıklarının tedavisinde iyileştirici etkileri ile adlandırılmıştır. Tarhun, pişirme malzemeleri ve konserve gıdaların üretiminde en yaygın kullanılan aromatik bitkilerden biridir.

Tarhun Otunun Faydaları Nelerdir?

Tarhun sıcak ve kuru bir mizaca sahiptir. Bu bitkinin bazı faydalı özellikleri şunları içerir:

  • Tarhun büyük bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır ve ayrıca potasyum, magnezyum ve A ve C vitaminleri içerir.
  • Tarhun en önemli özelliklerinden biri dişleri ve dişeti ağrısını azaltmaktır, aslında, bu bitki çiğnemek kanamayı önler ve ağız yaralarını iyileştirir. Bunun nedeni, bu bitkide yer alan öjenol adı verilen bir maddedir.
  • Tarhun eklem ağrısı için yararlıdır ve ağrılı adet kanamasını da iyileştirir; yemekle birlikte yemek en iyisidir.
  • Tarhun yemek, yiyecek ve aşırı yeme nedeniyle mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, mideniz güçlü değilse ve salgısı zayıfsa, bu otu yiyecekle yemek size yardımcı olacaktır. Genellikle tarhun, sindirim sisteminiz için çok faydalıdır ve şişkinlik ve karın ağrısını hafifletir.
  • Tarhun, vücudun bazı virüslere ve bakterilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Tarhun çayı içmek yorgunluğu giderir, sinirleri yatıştırır ve uykusuzluk sorunları için iyi bir çözümdür.
  • Ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalığı önlemek tarhunın diğer yararları arasındadır; yapraklar çiğnenmeli veya yemeklere eklenmelidir.
  • Tarhun demleme içmek, gut ve romatizmal ağrıların tedavisinde yardımcı olur. Bu bitkinin 10 gramını 300 cc suda kaynatın ve günde 1 bardak iç.
  • Tarhun, serbest radikal adı verilen maddeleri nötralize etmeye yardımcı olabilecek birçok antioksidan özelliğe sahiptir.

Tarhun Otunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tarhun otu bazı insanlar için zararlıdır ve aşırı yemesi çeşitli problemlere neden olabilir. Bu bitkinin uzun süreli tüketimi östrojen hormonundaki dengeyi etkilemesi nedeniyle kansere varana kadar bir çok hastalığa neden olabilir. Hamilelikte tarhun otu yemek östrojen üzerindeki etkileri ve fetüse zarar verme ihtimali nedeniyle oldukça sakıncalıdır. Bu yüzden gebelikte ve emzirme döneminde tarhun otunu tüketmemeniz gerekir. Ayrıca, tarhun aşırı kullanımı hamile kadınlarda düşüklere neden olabilir. Dilerseniz Hamilelikte Sarımsak Yemenin Zararları Düşüğe Neden Olur mu? başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Tarhun Otunu Kimler Kullanamaz?

Tarhun otunu kullanması sakıncalı olan kişiler maddeler halinde şunlardır:
- Hamileler kesinlikle tarhun otu tüketmemelidir.
- Emzirme döneminde tarhun otu yemek sakıncalı olabilir.
- Alerjik bünyeye sahip kişiler tarhun otu yememelidir.
- Hormon tedavisi görenler tarhun otu kullanmamalıdır.

Tarhun Otunun İçindeki Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Tarhun otunun içindeki mineral ve vitaminler maddeler halinde şunlardır:
- Manganez,
- Demir,
- Kalsiyum,
- A vitamini,
- C vitamini.

Kaynak