Sütün Zararları Canan Karatay, Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu

Sütün zararları denince insan bir duraksıyor. Süt gibi sağlıklı bir şeyin zararlı olabileceği nasıl düşünülebilir? Evet süt gerçekten bir çok konuda faydalı özellikler barındırıyor ancak yetişkinlerde zararlı etkiler de ortaya çıkarabiliyor. Gelin süt neden ve nasıl zararlı sonuçlar doğuruyor, Canan Karatay, Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar bu konuda ne diyor yazımızın devamında inceleyelim.

Sütün Zararları Canan Karatay

Sütün Zararları Canan Karatay gibi alanında uzman bir doktor tarafından da dile getirilmektedir. Ancak Canan Karatay sütün yerine sütten elde edilen yoğurt, peynir, ayran ve kefir gibi ürünlerin tüketilmesini ise şiddetle tavsiye ediyor.

Karatay bu konuda özellikle sütün sindiriminin zorluğuna vurgu yapıyor. Çünkü vücudumuzda bulunan enzimler sütü hazmetmek için yetersiz kalıyor. Ancak yoğurt, ayran peynir ve kefir gibi mayalanmış süt ürünleri hali hazırda bakteriler tarafından sindirildiğinden sütten daha faydalı hale geliyor.

Ayrıca okuyunuz: Ketçap ve mayonezin zararları nelerdir?

Sütün Zararları Ahmet Maranki

Sütün Zararları Ahmet Maranki hocanın da gündemine gelmiştir. Özellikle 2 yaşını aşmış insanların süt tüketmekten uzak durması gerektiğini söylemiştir. Ahmet Maranki de Canan Karatay gibi süt tüketmek yerine süt ürünlerini yani kefir, ayran, peynir ve yoğurt gibi ürünleri tüketmemizi öneriyor.

Ayrıca Maranki tereyağı ve margarin gibi ürünleri evlerden uzak tutmak gerektirğini söylemiştir. Ahmet bey de sütün hazmedilmesinde yaşanan sorunları öne çıkarmış ve bu sorunların da diğer büyük problemlere yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştur.

Ayrıca okuyunuz: Atopik Egzama Nasıl Geçer?

Sütün Olumsuz Etkileri İbrahim Saraçoğlu

Sütün olumsuz etkileri İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmıştır. İbrahim bey özellikle 2 yaş ve üzerindeki insanların süt içmekten uzak durmaları gerektiği üzerinde durmuştur.

Ahmet Maranki, Canan Karatay gibi uzmanlarla aynı ifadeleri kullanan Saraçoğlu özellikle kemikleri güçlendirdiği düşünülen sütün aksine kemiklere zarar verdiğini de ifade etmiştir. O da diğer uzmanlar gibi peynir, ayran, kefir ve yoğurt gibi mayalanmış süt ürünlerinin tüketilmesi gerektiğine vurgu yapmıştır.

Özetle Süt İçmek Neden Zararlıdır?

Süt aslında yeni doğmuş canlıların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir gıdadır. Çünkü insanlar ilk 2 yaşlarında sütü sindirebilecek enzimler salgılayabilirken ilerleyen yaşlarda bu enzimler ortadan kalkar. Dolayısıyla sütü sindiremeyiz ve zararlı etkiler ortaya çıkar. En basitinden hazımsızlık, duruma göre ishal yada kabızlık bu sorunların başında gelir.

Sütün zararları konusunda çeşitli uzmanlar kemiklerdeki kırılganlığı artırması gibi olumsuzları daha önde tutmaktadırlar. Bunun yanında aşırı tüketimi sonucunda kalp damar sorunlarının bile tetiklenebileceği dile getirilmektedir.

Süt Ürünleri Tüketmek Zararlı mıdır?

Yukarıda görüşlerini verdiğimiz Canan Karatay, Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu sütün zararlı olduğunu vurgularlarken aynı zamanda süt ürünlerinin de aksine yararlı olduklarını söylemişlerdir.

Bu nedenle Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, Yoğurt, Ayran ve Kefir tüketmekte fayda var. Daha detaylı bilgilere youtube ve uzman tv gibi alanlardan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz kilo vermek için kullanılan sağlıklı yoğurt, nane, pul biber karışımı hakkındaki yazımızı yada sodalı ayranın zararları ve faydaları hakkındaki makalemizi de okuyabilirsiniz.

Wikide süt: https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCt