X

Susam Kolesterolü Yükseltir mi? Susamın Kolesterole Faydaları Zararları

Susam kolesterolü yükseltir mi sorusu yüksek kolesterolden mustarip insanların akıllarındaki soru işaretlerinden bir tanesidir. Susam her ne kadar börek ve çöreklerde kullanılsa da kalp için sağlıklı faydaları da olabilir. Ancak faydaları yanında kolesterolü yükseltebileceğine dair de endişeler mevcuttur.

Susam Kolesterolü Yükseltir mi?

Susam tohumlarının sağlık yararları yüzyıllardır bilinmektedir ancak son dönemlerde kolesterol üzerinde artırıcı bir etki gösterip göstermeyeceği de merak konusu olmuştur. Çoğunlukla Çin ve Hint tıbbında cilt enfeksiyonları, kellik ve diş sağlığını güçlendirmek gibi bazı durumlarda kullanılmıştır.

Susam ayrıca diyabet, bazı bağırsak hastalıkları ve yüksek tansiyon tedavisinde de deneysel çalışmalar açısından incelenmiştir. Susam kolesterolü yükseltir mi sorusunun aksine bazı çalışmalar, susam tohumlarının tüketilmesinin de kolesterol ve trigliserit oranlarını azaltmaya yardım edebileceğine inanılmaktadır.

Susam Kolesterolü Düşürür mü?

Susamın kandaki yağ seviyeleri üzerindeki etkisini inceleyen az sayıda çalışma vardır, ancak sonuçlar karıştırılmıştır. Bu deneylerin çoğu, yüksek kolesterol veya yüksek trigliserit oranlarına sahip olan bireyleri içermektedir. Bu çalışmalar sırasında 25 ila 50 gram susam toz haline getirilmiş ve günde bir defa olacak şekilde denekler iki ay boyunca kullanıma tabi tutulmuşlardır. Susamın yağ oranı yüksek olduğundan, birçok çalışmada normalde tüketilen kalorilerin yerine susam tercih edilmiştir.  Yani ek bir takviye olarak değil temel bir besin olarak susam ezmesi kullanılmıştır.

Bazı çalışmalarda, susam yemenin kolesterol ve trigliserit seviyeleri üzerinde çok önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Ancak yapılan bazı çalışmalar günlük olarak kararında susam tüketiminin LDL kolesterolü % 8 ila% 16 arasında ve toplam kolesterol oranlarını da ortalama olarak % 8 düşürdüğü gözlenmiştir. Bu deneylerin bazılarında, HDL kolesterol ve trigliseritler açısından hafif de olsa bir pozitif etkinin varlığı görülse de kesin kanıt yönünde önemli bir gösterge olamamıştır.

Susam Kolesterolünüzü Nasıl Etkiler?

Susamın kolesterol düşürücü ve yükseltici etkileri üzerine çalışmalarda kolesterol ve trigliserit düzeylerini etkilediği gösterilen birçok bileşen içerdiği görülmüştür, bunlar; sesamin, alfa-linoleik asit ve çözünür lif olarak başta gelmektedir. Görüleceği üzere az miktarda yani kararında susam kolesterol üzerinden yükselmeye neden olmadığı gibi kolesterol düşürücü etki de gösterebilmektedir. Ancak aşırı kullanımı hem kalori bakımından hem de yan etkiler açısından zararlı sonuçlara yol açabilir. Dilerseniz Hamilelikte Susam Yenir mi? Gebelikte Susamın Faydaları ve Zararları başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak