Sürekli Göz kırpma Tiki Nasıl Geçer? Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli göz kırpma tiki birçok sebeple ortaya çıkabilir. Göz kırpma nöroloji alanından psikoloji alanına birçok uzmanlığı ilgilendirebilecek takıntı olarak da algılanabilirken, bazı durumlar tamamen fiziksel sorunlara dayanmaktadır. Bu konuda sürekli göz kırpma takıntısı nasıl geçer, bitkisel tedavisi var mıdır, sebepleri nelerdir gibi cevabı merak edilen sorular vardır. Biz de bu yazımızda konu hakkındaki merak edilenleri cevaplamaya çalıştık.

Sürekli Göz kırpma Tiki Nasıl Geçer ve Neden Olur?

Sürekli göz kırpma tiki tedavisi sorunun sebebini bulmakla mümkündür. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sorun fiziksel mi yoksa psikolojik mi? Gibi soruları yanıtlayarak çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilir. Göz kırpma her zaman aşırı derecede olmak zorunda değildir tam tersi takıntılar yada sorunlar da gelişebilir. Göz kırpma belirtileri arasında hem artmış hem de azalmış bir göz kırpma hızı bulunur. En yaygın olarak, göz kırpma refleksi veya tiki, parlak ışıklar, tozlar, dumanlı hava veya gözdeki yabancı bir cismin sebebiyet verdiği göz tahrişinden meydana gelmektedir. Enfeksiyon hastalıkları, alerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğu da göz kapağının kırpılma oranını yükseltebilir. Stres, anksiyete veya yorgunluk koşulları da göz kırpma refleksinin artmasına neden olabilir. Alışkanlık tekrarlayan seğirmeler veya çocuklarda en sık görülen yüz hareketleri olan yüz tikleri de göz kırpma sorunlarının kaynağı olabilir. Bazı durumlarda da göz bozuklukları göz kırpma da düzensizlik oluşturabilir. Dilerseniz sürekli göz kırpma tiki tedavisinin detaylarına aşağıdaki başlıklarda ayrıntılı olarak değinelim.

Sürekli göz kırpma Nedenleri Nelerdir?

Göz kırpma tiki sinir sisteminde meydana gelen sorunlardan da kaynaklanabilir. Hızlı, kontrolsüz ve hatta istemsiz göz kırpma ile karakterize edilen bir durum olan blefarospazm, sinir sisteminin kaslara uygun olmayan bir şekilde kasılması için sinyal verdiği bir distoni olarak sınıflandırılır. Bu spazmlara göz kayması veya yüz buruşturma gibi diğer hızlı yüz değişiklikleri eşlik edebilir. İstemsiz göz kırpma , inme, geç (yavaş veya gecikmiş başlangıç) diskinezi, Tourette sendromu veya Aicardi sendromu (erken çocuklukta edinilen nadir organik beyin bozukluğu) gibi çeşitli sinir sistemi bozukluklarında da ortaya çıkabilir. Göz kapağındaki istemsiz kırpma hareketleri güçlü bir kimyasal madde nedeniyle travma veya kornea aşınmasına tepki olarak ortaya çıkmadıkça genellikle ciddi değildir. Gözünüze tahriş edici kimyasal bulaşmışsa veya ağrı veya görme değişikliğiniz varsa derhal tıbbi yardım alın. Ayrıca, özellikle vücudun bir tarafında ani uyuşma veya yüz veya uzuv zayıflığı, ani bulanma , görme güçlüğü, ani görme değişiklikleri, ani koordinasyon zorluğu ve şiddetli baş ağrısı gibi bir felç belirtileri için derhal tıbbi yardım almalısınız. Göz kapağı seğirmesi (blefarospazm) bir hafta içinde düzelmezse, bir semptom gözünüzü tamamen kapatırsa, yüz felci yaşarsanız, gözün içinde veya çevresinde veya göz kapağında şişlik varsa, derhal tıbbi yardım alın.

Sürekli Göz Kırpma Tiki Tedavisi Ve Seğirme Nasıl Geçer?

Sürekli göz kırpma tiki tedavisi veya istemsiz seğirmenin çaresi sorunun kaynağına bağlıdır. Bazı durumlarda istemsiz göz kırpma refleksi kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda aşırı göz kırpma kendi kendine düzelmez. Ancak doktorunuzun takibi sonucunda, tedavi edilebilir bir sorun daha belirgin hale gelebilir.

Göz Tahrişine Bağlı Sürekli Göz Kırma Tiki Nasıl Geçer?

Göz tahrişine dayanan sürekli göz kırpma tedavisi tahriş edici maddeye bağlıdır. Bu durumda göz kırpma ve seğirme refleksinin düzelmesi adına aşağıdaki durumlar uygulanabilir:

 • Duman veya kirlilik gibi rahatsız edici durumlardan uzaklaşmak
 • Enfekte veya tahriş olmuş gözler için sıcak kompres uygulamak
 • Doktorun reçete edeceği bir göz damlası almak
 • Antihistaminikler gibi alerji ilaçları almak
 • Tahriş bakteri kaynaklı ise reçete ile antibiyotik ve steroid damla kullanmak
 • Kornea aşınmasını önlemek adına göz bandı kullanma

Göz Yorgunluğuna Bağlı Göz Kapağı Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz yorgunluğu, çok parlak ışık altında çalışma, okuma için harcanan uzun süreler veya bilgisayar ve televizyon gibi ışık yayan cihazların önünde uzun vakit geçirmek gibi birçok faktör göz yorgunluğuna neden olabilir. Bu da göz kapağını sürekli açıp kapatma hissi veya göz kapaklarında seğirmeler yol açabilir. Böyle durumlarım tedavisi için genellikle bir ilaç veya bitkisel karışım kullanmaya gerek yoktur. En iyi yol gözlerinizi kapatıp uzunca bir süre dinlenmelerine izin vermektedir.

Göz Bozukluğundan Kaynaklanan Sürekli Göz Kırma Tiki Nasıl Geçer?

Sürekli göz kırma tiki gözlerdeki bazı görme bozukluklarından da kaynaklanabilmektedir. Böyle durumlarda göz yeterince iyi görüntü elde edemediğinde kişide bir rahatsızlık hissi oluşur ve düzensiz göz kırpma refleksi geliştirebilir. Böyle durumlarda göz tikinin en iyi tedavisi görme sorunlarının düzeltilmesidir. Bu tedaviler şunları içerebilir:

 • Göz doktorunun önerisine göre gözlük veya kontakt lens kullanmak
 • Görme terapisi tedavisi ve egzersizleri uygulamak
 • İleri durumlarda göz ve göz kası cerrahisi de uygulanabilir

Kas Hareketlerindeki Bozukluklara Bağlı Göz Seğirmesinin Tedavisi

Göz kapaklarında kaslarda meydana gelen bozukluklar da göz seğirmesine neden olabilir. Bu tür hareket bozuklukları botox yöntemiyle tedavi edilebilir. Göz kaslarınızı botox yöntemiyle işlevsiz hale getirmek 3 ay boyunca rahatlama sağlar. Ancak bu uygulama mutlaka doktor tavsiyesiyle ve alında uzman kişilerce yapılmalıdır.

Genel Sağlık Sorunlarına Bağlı Göz Tiki Nasıl Geçer?

Bazı durumlarda çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar göz kapağı tikinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazı hastalıklar geçici olarak bu etkiyi gösterebilirken, bazıları çok ciddi diğer sorunların habercisi olabilir. Bu yüzden geçmeyen göz kırpma refleksi ortaya çıkıyorsa mutlaka bir uzmana başvurun. Genel olarak zihinsel ve fiziksel sağlık açısından rahatlamanıza ve sakin kalmanıza yardımcı olarak göz seğirme refleksini azaltabilecek başlıca teknikler ise şunlardır:

 • Namaz kılmak, meditasyon ve yoga gibi ruh dinginliği sağlayabilecek ritüeller.
 • Terapi
 • Egzersiz yapmak
 • Her gece yeterince uyumak

Takıntı Halindeki Göz Kırpma Tiki Nasıl Geçer?

Bazı durumlarda takıntı diye adlandırabileceğimiz göz kırpma hareketleri zamanla alışkanlık kazanılarak tik haline dönüşebilmektedir. Bu tür durumları farkına varıp kendi isteğimizle tedavi etmek en kolay ve önemli bir yoldur. Önemli olan göz kırpma refleksinizi hangi durumlarda ve ne sıklıkla gerçekleştirdiğinizi gözlemlemeli ve daha sonra bu durumlarda bu alışkanlığı değiştirmek için mücadele etmelisiniz. Eğer kendi kendinize bu alışkanlıktan vazgeçemiyorsanız bir terapistten yardım alabilirsiniz.

Sürekli Göz kırpma Tiki Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görüleceği üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen göz kırpma tiki bazı durumlarda ciddi hastalıklar nedeniyle de görülebilmektedir. Bu yüzden uzunca bir süre geçmeyen göz seğirmesi ve kırpma refleksi gibi düzensiz durumlarla karşılaşırsanız mutlaka bir doktora başvurun. Doktorunuz genel bir muayenenin ardında sizi gerekli tetkiklerin yapılaması adına ilgili uzmanlık alanına sizi yönlendirecektir. Dilerseniz Çiğ Patatesin Göze Faydaları: Dondurulmuş Patates Göze Uygulanır mı? başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2