X

Spirulina Faydaları Nedir, Tozu Nasıl Kullanılır ve Neye İyi Gelir?

Spirulina faydaları İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi alanında uzman araştırmacılar tarafından kolesterolden saç ve cilt bakımına kadar birçok konuda öne çıkarılmaktadır. Biz de bu yazımızda spirulina nedir, yararları ve yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır ve neye iyi gelir gibi merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık.

Toz, Kapsül ve Yeşil Spirulina

Spirulina Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Siyanobakteriler veya mavi-yeşil algler olarak sınıflandırılan Spirulina, yüzyıllardır diğer ülkelerde bir gıda kaynağı olarak kullanılmıştır. Spirulina kapsüller, tabletler ve toz halinde bulunur ve enerji çubukları ve patlamış mısır gibi bazı yiyecek ve içeceklere dahil edilmiştir.

Spirulina çoğunlukla vücudumuz için gerekli olan tüm amino asitleri içeren proteinlerden oluşur. Ayrıca sağlığımız üzerinde yararlı etkileri olan vitaminler, mineraller ve aktif bileşikler bakımından da zengindir.

Spirulina, diğer suda yaşayan organizmaların çoğuna göre elverişsiz aşırı koşullarda büyüyebilir. Genellikle yapay veya doğal göllerde yetiştirilir, hasat edilir ve dondurularak kurutulur.

Spirulina % 60 protein içeriğine sahiptir çoğu sebzeden daha zengin bir protein kaynağıdır ve aynı zamanda iyi bir beta-karoten, çeşitli mineraller ve esansiyel bir yağ asidi olan gama linolenik asit kaynağıdır.

Toz, Suya Karıştırılmış ve Yeşil Spirulina

Spirulina ve B12 Eksikliğine Faydaları

Spirulina sıklıkla vegan protein ve B12 vitamini kaynağı olarak kullanılır. İçerik açısından B12 zengini olsa da B12 eksikliğinin kaynağı emilim sıkıntısıysa pek yararı olmayacaktır. Bu yüzden emilim sorunu kaynaklı B12 Vitamini eksikliği için mutlaka doktor tavsiyelerini izleyin.

Spirulina Kalp, Karaciğer ve Beynin Dostudur

Spirulina’nın lipit ve glikoz metabolizmasını geliştirirken karaciğer yağını azalttığını ve kalbi koruduğunu göstermektedir. Spirulina’nın nörolojik bozukluklar söz konusu olduğunda, yaygın olarak kullanılan referans ilaçlarla benzer potansiyele sahip olduğu gösterildiğinden, hayvan çalışmaları da çok umut vericidir. Bu etkiler ayrıca artrit ve bağışıklık üzerinde de Spirulina faydaları görülmesine katkı sağlar.

Yeşil Toz Spirulina

Spirulina Faydaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Spirulina faydaları için iddialar fazla olsa da besin içeriğiyle sınırlı olsaydı, bununla ilgili daha az endişemiz olurdu. Ancak spirulina, yüksek kolesterol, hipertansiyon, diyabet, depresyon, viral hepatit ve yetersiz beslenme gibi bazı durumları önlemek, tedavi etmek veya iyileştirmek için de teşvik edilmektedir.

Dahası, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve böbrek ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği söyleniyor. Sorun şu ki, bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt var veya hiç yok. Birkaç iddia test edilmiştir, ancak çoğu deneme küçük, kötü tasarlanmış veya sonuçsuz kalmıştır.

Spirulina ve Enerji Artışı

Yüksek vitamin ve mineral konsantrasyonu sayesinde, spirulina sık sık dengesizleştirilmiş modern diyetlerimizin bir sonucu olarak sıklıkla görülen eksikliklerle mücadeleye yardımcı olur.

Önerilen günlük 5g dozu, önerilen günlük demir alımı (% 37), A vitamini (öncüsü formunda% 74) ve B12 vitamininin (% 21) iyi bir kısmını içerir. Bu, konsantrasyon enerjiyi artırmaya ve vücudumuzu çalıştıran enzimatik reaksiyonları desteklemeye yardımcı olur.

Spirulina’nın diğer vitaminler, mineraller ve pigmentlerdeki zenginliği de bir kişinin enerjisini arttırmaya katkıda bulunur.

Koyu Yeşil Toz ve Hap Şeklinde Spirulina

Spirulina ve Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun bakteri, virüs ve diğer parazitler dahil olmak üzere her türlü patojenik organizmadan gelen saldırılara karşı, kanserli hücrelere ve yabancı olarak tanımladığı diğer her şeye karşı savunma mekanizmasıdır.

Bir dengeli beslenme anahtarlarından biridir etkili bağışıklık fonksiyonu ve beslenme yetersizlikleri dolayısıyla önemli ölçüde bağışıklık savunma kapasitesini azaltır.

Spirulina faydaları, yabancı bir saldırı tespit edildiğinde bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bir antiviral ajan olarak, vücut hücrelerinde virüslerin alımını, penetrasyonunu ve çoğalmasını engeller ve her adımda virüslerle mücadele eder.

Spirulina ve Kansere Faydaları

Beslenme, kansere bağlı ölümlerin 1/3’ünden fazlasında rol oynar. Çeşitli, dengeli bir diyet, geleneksel kanser tedavilerini daha etkili hale getirirken aynı zamanda yan etkilerini azaltan koruyucu özelliklere sahip birçok besin sağlar.

Bir kişinin diyetindeki yetersiz antioksidanlar, bu stresin çok büyük ve sonunda patolojik hale gelmesine neden olabilir, bu noktada kanserli hücrelerin çoğalması riski vardır. Spirulina’nın anti-kanser yetenekleri, antioksidan sayesinde çok sayıda çalışma ile kanıtlanmıştır.

İçerdiği β-karoten, zeaksantin, fikosiyanin ve enzimlerin (süperoksit dismutaz gibi) etkileri kanserlerin (kolon, pankreas, karaciğer vb.) önlenmesi ve tedavisinde ve hatta anti-melanojenik koruma ( UV-b ışınlarının zararlı etkilerine karşı ) olarak kullanılabilir.

Yeşil Toz, Suya Karıştırılmış ve Hap Şeklinde Spirulina

Spirulina ve Virüsler (HIV, HERPES)

Yukarıda tartışıldığı gibi, spirulina bağışıklık sistemini güçlendirebilir. HIV hastaları üzerinde birçok çalışma yapılmıştır ve spirulina onlar için birçok fayda sunmaktadır. Bağışıklık sistemi hücrelerinin miktarını artırmak ve dolaşımdaki virüs miktarını azaltmak üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Spirulina, Diyabet, Obezite ve Hipertansiyon

Çözünebilir bir spirulina dozunun, açlık kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu ve glikoz tüketiminden sonra kan şekeri seviyelerini düşürmek için çözünmeyen bir dozun kanıtlandığı gösterilmiştir. Spirulina ayrıca diyabet hastalarında görülebilen böbrek hasarını önlemeye yardımcı olur ve kilo alımını sınırlandırarak ilgili hastalıkları sınırlar.

Spirulina ve Saça Faydaları

Spirulina yararları A, B5 ve B8 vitaminleri, β-karoten, manganez ve çinko içeriğinden gelir. Bunların hepsi, saç dökülmesini ve beyazları sınırlamanın yanı sıra hasarlı saçları restore ettiği ve yeniden büyümeyi desteklediği bilinen özelliklere sahiptir . Ayrıca saçları daha pürüzsüz ve parlak yaparlar. Spirulina böylece saçın hem sağlığına hem de güzelliğine katkıda bulunur ve hatta kellik gelişimini sınırlamaya yardımcı olabilir.

Spirulina Kapsül Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Önerilen dozlarda kullanıldığında spirulina kapsül ve tozunun çok az yan etkileri olduğu bildirilmiştir. Ancak bu tür algler teorik olarak amino asit fenilalanini içerebilir ve bu nedenle vücudun fenilalanini metabolize edemediği metabolik bir bozukluk olan fenilketonüri (PKU) olan insanlar tarafından kullanılması sakıncalı olabilir. Spirulina kullanıyorsanız, alabileceğiniz diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden sağlık uzmanınıza bildirin.

Spirulina Günde Ne Kadar ve Nasıl Kullanılır?

Etkilerini araştıran çalışmalarda tespit edilen günlük spirulina alım miktarı büyük ölçüde farklılık gösterir. Genellikle günde 1-8 g arasındaki spirulinanın bir miktar etkisi olduğu tespit edilmiştir. Özel ayarlanan dozlar, hastalığa veya kullanıldığı diğer duruma bağlıdır:

  • Kolesterol seviyelerini düşürmek adına günde 1-8 g aralığındaki oranlar yararlı olabilir.
  • Kas güçlendirmek için günde 2-7.5 g miktarı faydalı olarak kullanılmıştır.
  • Kan şekeri yani diyabet için günde 2 g miktarında çok hafif etkiler elde edilmiştir.
  • Tansiyon hastalığı için ise günde 3.5-4.5 g dozlarda etkilenebilir.
  • Karaciğer yağlanamsı için etkiler günde 4.5 g dozlarda görülmüştür.

Spirulina’nın günde bir kez mi yoksa daha küçük dozlarda günde birkaç kez mi alınması gerektiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yukarıda belirtilen en yüksek dozun aşılması önerilmez, çünkü bu seviyenin ötesinde belirgin bir yarar kaydedilmemiştir.

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3, Kaynak 4, Kaynak 5