X

Jaké jsou výhody Spirulina, Jak používat prášek a k čemu je dobré?

Výhody Spirulina jsou zdůrazněny u mnoha subjektů od cholesterolu po vlasy a péči o pleť odborníky, jako jsou Ibrahim Saraçoglu, Ahmet Maranki a Suna Dumankaya. V tomto článku jsme se pokusili odpovědět na otázky, jako je co je spirulina, jaké jsou její výhody a vedlejší účinky, jak ji používat a co je pro ni dobré.

Prach, kapsle a zelená Spirulina

Co je Spirulina a jaké jsou její výhody?

Spirulina, klasifikovaná jako sinice nebo modrozelené řasy, se používá jako zdroj potravy v jiných zemích po staletí. Tobolky Spirulina se nacházejí v tabletách a práškové formě a jsou obsaženy v některých potravinách a nápojích, jako jsou energetické tyčinky a popcorn.

Spirulina se skládá převážně z bílkovin obsahujících všechny aminokyseliny potřebné pro naše tělo. Je také bohatý na vitamíny, minerály a aktivní sloučeniny, které mají blahodárné účinky na naše zdraví.

Spirulina může růst v nepříznivých extrémních podmínkách ve srovnání s většinou ostatních vodních organismů. Obvykle se pěstuje, sklízí a mražuje a suší v umělých nebo přírodních jezerech.

Spirulina má obsah bílkovin 60% a je bohatším zdrojem bílkovin než většina zeleniny a je také dobrým zdrojem beta-karotenu, různých minerálů a kyseliny gama linolenové, esenciální mastné kyseliny.

Prášek, smíchaný ve vodě a zelené spirulině

Výhody pro Spirulina a B12 Nedostatek

Spirulina se často používá jako zdroj veganských bílkovin a vitamínu B12. Ačkoli je bohatý na B12, pokud jde o obsah, nepomůže to moc, pokud zdrojem nedostatku B12 je nedostatek absorpce. Proto se ujistěte, že dodržujete doporučení lékaře pro nedostatek vitaminu B12 kvůli problému absorpce.

Spirulina je přátelská k srdci, játrům a mozku

Ukazuje, že Spirulina snižuje jaterní tuk a chrání srdce při zlepšení metabolismu lipidů a glukózy. Studie na zvířatech jsou také velmi slibné, protože spirulina bylo prokázáno, že mají podobný potenciál jako běžně používané referenční léky, pokud jde o neurologické poruchy. Tyto účinky také přispívají k výhodám Spirulina na artritidu a imunitu.

Zelený prášek Spirulina

K jakým chorobám jsou výhody Spiruliny dobré?

Ačkoli tvrzení o výhodách spiruliny byla vysoká, pokud by byla omezena na její nutriční obsah, měli bychom o ni menší obavy. Spirulina se však také doporučuje předcházet, léčit nebo léčit určité stavy, jako je vysoký cholesterol, hypertenze, cukrovka, deprese, virová hepatitida a podvýživa.

Kromě toho se říká, že posiluje imunitní systém a zlepšuje funkci ledvin a jater. Problém je v tom, že existuje jen málo nebo žádné vědecké důkazy, které by tato tvrzení podpořily. Několik tvrzení bylo testováno, ale většina zkoušek byla malá, špatně navržená nebo neprůkazná.

Spirulina a zvýšení energie

Díky vysoké koncentraci vitamínů a minerálů pomáhá spirulina bojovat proti nedostatkům, které jsou často vnímány jako výsledek naší často destabilizované moderní stravy.

Doporučená denní dávka 5 g zahrnuje dobrou část doporučeného denního příjmu železa (37%), vitamín A (74% v prekurzorové formě) a vitamín B12 (21%). To pomáhá zvyšovat koncentraci energie a podporovat enzymatické reakce, které pracují s naším tělem.

Spirulina bohatství na další vitamíny, minerály a pigmenty také přispívá ke zvýšení energie člověka.

Tmavě zelený prášek a spirulina ve tvaru pilulky

Spirulina a imunitní systém

Imunitní systém je mechanismus, kterým se naše tělo brání proti útokům všech druhů patogenních organismů, včetně bakterií, virů a dalších parazitů, proti rakovinných buňkám a všemu ostatnímu, co identifikuje jako cizí.

Jedním z klíčů k vyvážené stravě je účinná imunitní funkce a nutriční nedostatky, což výrazně snižuje schopnost bránit imunitu.

Výhody spiruliny aktivují imunitní systém, když je detekován cizí útok. Jako antivirotikum zabraňuje příjmu, pronikání a proliferaci virů v tělesných buňkách a bojuje proti virům na každém kroku.

Výhody pro Spirulina a rakovina

Výživa hraje roli ve více než 1/3 úmrtí souvisejících s rakovinou. Pestrá, vyvážená strava poskytuje mnoho živin s ochrannými vlastnostmi, které zesílí tradiční léčbu rakoviny a zároveň snižují jejich vedlejší účinky.

Nedostatečné antioxidanty ve stravě člověka mohou způsobit, že se tento stres stane velmi velkým a nakonec patologickým, v kterémžto okamžiku existuje riziko proliferace rakovinných buněk. Spirulinovy protinárodní schopnosti byly prokázány četnými studiemi díky antioxidantům.

Účinky β-karotenu, zeaxanthinu, fikosiyaninu a enzymů (jako je superoxidová dysmutáza) mohou být použity při prevenci a léčbě rakoviny (tlusté střevo, slinivo, játra atd.) a dokonce i jako anti melanogenní ochrana (proti škodlivým účinkům UV-b paprsků).

Zelený prášek, smíchaný ve vodě a spirulina ve tvaru pilulky

Spirulina a viry (HIV, HERPES)

Jak bylo popsáno výše, spirulina může posílit imunitní systém. Bylo provedeno mnoho studií na pacientech s HIV a spirulina pro ně nabízí mnoho výhod. Bylo prokázáno, že má vliv na zvýšení množství buněk imunitního systému a snížení množství virů v oběhu.

Spirulina, cukrovka, obezita a hypertenze

Bylo prokázáno, že rozpustná dávka spiruliny pomáhá spouštět hladinu cukru v krvi nalačno a je prokázáno, že nerozpustná dávka snižuje hladinu cukru v krvi po konzumaci glukózy. Spirulina také pomáhá předcházet poškození ledvin, které lze vidět u diabetiků a omezuje související nemoci omezením přibývání na váze.

Výhody pro Spirulina a vlasy

Výhody spiruliny pocházejí z obsahu vitamínů A, B5 a B8, β-karotenu, manganu a zinku. To vše má známé rysy, které kromě omezení vypadávání vlasů a bílé obnovují poškozené vlasy a podporují reglement . Také dělají vlasy hladší a jasnější. Spirulina tak přispívá ke zdraví i kráse vlasů a může dokonce pomoci omezit vývoj plešatosti.

Jaké jsou škody a vedlejší účinky Spirulina Kapsle?

Bylo hlášeno, že spirulina tobolky a prášek mají velmi málo vedlejších účinků při použití v doporučených dávkách. Ale takové řasy by teoreticky mohly obsahovat aminokyselinu fenylalanini, a proto mohou být nepohodlné pro použití lidmi s fenylketinidem (PKU), metabolickou poruchou, při které tělo nemůže metabolizovat fenylalanin. Pokud používáte Spirulina, dejte vědět svému zdravotnickému pracovníkovi, jak může komunikovat s jinými léky, které můžete užívat.

Kolik a jak používat Spirulina za den?

Množství denního příjmu spiruliny zjištěné ve studiích zkoumajících jeho účinky se značně liší. Bylo zjištěno, že spirulina, obvykle mezi 1-8 g denně, má nějaký účinek. Zvláště upravené dávky závisí na onemocnění nebo jiné situaci, ve které se používá:

  • Sazby v rozmezí 1-8 g denně mohou být užitečné pro snížení hladiny cholesterolu.
  • Množství 2-7,5 g denně bylo užitečně použito k posílení svalů.
  • U cukru v krvi, tj. diabetu, byly získány velmi mírné účinky v množství 2 g denně.
  • U onemocnění krevního tlaku může být ovlivněn dávkami 3,5-4,5 g denně.
  • Účinky na jaterní tuk byly vidět v dávkách 4, 5 g denně.

Je zapotřebí další výzkum k určení, zda spirulina má být užívána jednou denně nebo několikrát denně v menších dávkách. Nedoporučuje se překročit výše uvedenou maximální dávku, protože nebyl zaznamenán žádný významný přínos nad tuto úroveň.

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5