Sonbahar Depresyonu Nasıl Geçer ve Sonbahar Bunalımı Nedenleri?

Sonbahar depresyonu nedir, nasıl geçer, doğal yollarla sonbahar bunalımından kurtulmak mümkün müdür? Gibi soruları sizler için araştırdık ve anlaşılır bir şekilde aktarmaya çalıştık.

Sonbahar Bunalımı Nasıl Geçer? Sonbahar Depresyonunun Nedenleri Nelerdir?

Yaz sona erdiğinde ve sonbahara başladığınızda daha fazla endişeli hissetmenizin birkaç nedeni vardır. Sonbahar depresyonu, bazı insanların sonbahar aylarında hissetmeye başladığı kaygının başlıca ismidir. Uzmanlar bu kaygının tatil döneminin bitip, yeni bir okul sezonuna ve iş dönemine girilmesi gibi sebeplerden ve havanın daha karanlık ve soğuk olmasına bağlı mutsuzluk kaynaklarından oluştuğunu düşünüyorlar.

Sonbahar Depresyonu İle Mücadele Etme Yöntemleri

Son bahar depresyonu ile diyetteki değişiklikler, günlük egzersizler ve gün ışığına daha fazla maruz kalmak yollarıyla mücadele edebilirsiniz. Yazın serbest bir şekilde güneşini kumun ve denizin tadını çıkarıp sonbaharda kapalı ortamlara hapsolup güneşli ve açık alanlardan uzaklaşmak bizleri sonbahar depresyonuna daha yatkın hale getiriyor.

Sonbahar Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Sonbahar depresyonunun başlıca belirtileri şunlardır:

 • Düşük Ruh Hali Ve Depresyon
 • Kaygı Ve Aşırı Endişe
 • Sinirlilik Hali
 • Uyuşukluk, Uykululuk Ve Halsizlik
 • Günlük Aktivitelere İlgi Kaybı

Sebeplerden biri, güneş ışığının azalmasının serotonin seviyesinin düşmesine neden olmasıdır. Bu önemli hormon ruh halini, iştahı ve uyku düzenini etkiler. Ayrıca, uykulu ve depresif hissetme eğilimine neden olan melatonin hormonunda da bir artış vardır. Ayrıca daha az güneş ışığına maruz kalmak daha az D vitamini anlamına da gelir. Bazı uzmanlar D vitamini eksikliğinin depresyonla doğrudan bağlantılı olabileceğini düşünmektedir.

Sonbahar Kaygısı Mı Yoksa Başka Bir Şey Mi?

Uzmanlar sezondaki değişikliklerin ruh hali değişiklikleri ve kaygı getirebileceği konusunda hemfikirdirler, ancak sonbahar kaygısının tanınan bir durum olmadığı yönünde de hakim bir görüş vardır. Genellikle mevsimsel duygusal bozukluk şeklinde ifade edilen mevsim geçişleri depresyonlarından biri de sonbahar kaygısıdır. Geçişlerle veya yaşam koşullarında herhangi bir değişiklikle mücadele eden insanlar, okula geri dönme zamanlamasındaki değişiklikler gibi durumlarda endişeli olabilir çünkü şimdi daha erken kalkmaları ve daha az uyumaları gerekebilir. Günler kısalıyor, geceler uzuyor, havalar soğuyor. Okula geri dönme endişesi olabilir ve akademik olarak başarılı ve sosyal olarak başarılı olma baskısı artabilir, diğer yandan çalışanların tekrar monoton çalışma hayatına dönme düşünceleri de bu kaygıyı tetikleyebilmektedir.

Birkaç Hafta Sonra Endişeler Azalmaya Başlıyor

Sonbahar depresyonunu ve anksiyete bozukluğu olan pek çok kişinin okulda ya da işte rutin düzene alıştıklarında kaygılarında azalmanın başladığı da görülmektedir. Diğer yandan kimileri de yaz dönemini pek verimli geçiremediğinden bir an önce düzenli çalışma ve okul hayatlarına dönmek isterler onlar için ise sonbahar kaygı yaratmaktan ziyade daha çok heves duymalarını sağlayan bir etkene dönüşür. Bu nedenle sonbahar kaygısını azaltmanın yöntemlerinden biri de sonbahar ve kış döneminde hevesle yapacağınız işlerin planını çıkarmaktır.

Yazın Bütün Planlarınız Gerçekleştirin

Diğer yandan sonbahar depresyonunu tetikleyen sebeplerden biri de geride kalan yaz aylarında planladığınız bir takım işleri yapamamanın pişmanlığını sonbaharda hissetmenizdir. Tüm planlarınızı gerçekleştirip mutlu ve huzurlu bir yaz geçirdiyseniz bu sürece alışmak daha kolay olsa da sonbahar koşullarının diğer etkilerinin sizleri kaygıya sokabileceği konusunda dikkatli olmalı ve kendinizi hazırlamalısınız.

Sonbahar Depresyonu Doğal Tedavi Yöntemleri

Sonbahar depresyonu doğal tedavi ve uygulamaları birkaç başlık altında toplanabilir. Maddeler halinde sonbahar kaygısıyla mücadele yöntemleri şu şekildedir:

 • Güneş ışığından daha fazla yararlanmaya gayret edin.
 • Düzenli olarak her gün spor yapın.
 • Beslenme alışkanlıklarınızda değişikliğe gidin.
 • Kendinize yeni hedefler koyun ve yeni planlar geliştirin.
 • Görünümünüzde değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Kaygınızda her şeye rağmen düzelme olmazsa mutlaka profesyonel yardım alın.

Dilerseniz Kestanenin Faydaları Zararları Saraçoğlu: Hamilelikte, Cinsellikte Etkileri başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/health-news/autumn-anxiety