Soğanın Faydaları Nelerdir-Zayıflatır mı-Pişmiş Kuru Soğan Kürü Yapılışı

Soğanın faydaları alanında uzman bir çok kişi tarafından dile getirilmektedir. Mutfağın vazgeçilmez besinlerden biri olan soğanın birçok faydası bulunuyor. Soğan acı olmasına rağmen, salatalar da ve yemeklerde kullanıyoruz. İçinde birden fazla vitamin ve mineral bulunduran soğanı her gün yediğinizde sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kalbinizi Korur

Soğanın içinde B, C, lif, kalsiyum, demir ve folik asit gibi vitaminler bulunur. Kalbin çevresinde hücre, doku ve oksidatif hasarın ilerlemesini yavaşlatır.

Kansere Karşı Savaşır

İnsan vücudunda metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Kanser riskini azaltır. Soğanın içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde çeşitli hastalıklardan korur.

Soğan Besin Zehirlenmelerini Engeller

Soğanın içinde anti bakteriyel maddeler bulunur. Bu sayede besin zehirlenmelerini engeller.

Bağışıklık sistemini Zinde Tutar

İnsan vücudu dış etkenlerden aldığı darbe sayesinde zarar görür. Soğanda selenyum maddesi bulunur. Bu madde insan vücudunu zinde tutar. Unutmayın, vücudunuz ne kadar güçlü olursa, hastalıklara karşı direnç göstererek savaşabilirsiniz.

Alerjilere Karşı Etkili

İnsan vücudunda mevsimsel olarak oluşan alerjilere karşı etkilidir. Alerjinizin şiddeti artmadan önce soğan yerseniz, alerjinin etkisini azaltabilirsiniz.

Diyabeti Düşürür

Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara göre; soğanın içerisinde insülin maddesi bulunur. Bu madde sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve diyabet riski azalır.

Soğuk Algınlığına Bire Bir

Soğuk algınlığı, nezle, grip, ateş, astım ve bronşit hastalıklarına bire bir iyi gelir. Soğan, su ve bal karışımı öksürüğe ve ateşe karşı anında iyi gelir.

Burun Kanamasını Durdurur

Çeşitli nedenlerle burunda kanamalar meydana gelebilir. Kılcal damar kanamalarını durdurabilir. Kesilen ufak parça soğan burna uygulanabilir veya kokutulabilir.

Yanık Ve Böcek Isırmaları

Böcek ısırması veya farklı sebeplerle oluşan yanıkların tedavisinde kullanılabilir. Soğan bölgeye sürülerek uygulandığında yanma hissi verir. Mikropları engeller ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Diş Sağlığı

Diş sağlığına iyi gelir. Soğan yediğinizde ağız içerisindeki bakterileri öldürür.

Pişmiş Soğanın Faydaları

Pişmiş soğanın yararları çiğ soğanla benzerlik gösterir. Soğan pişirildiğinde daha yumuşak bir lezzete sahip olur ve tüketimi kolaylaşır. Çiğ soğana göre daha az oranda mide yanmalarına neden olur. Diğer yandan pişmiş soğan sindirim sitemini harekete geçirir ve idrar söktürücü özellik sağlar.

Kırmızı Soğanın Faydaları

Kırmızı soğanın faydaları beyaz soğanın faydalarından farklı değildir. Ancak genel olarak halk arasında kırmızı soğanın daha faydalı olduğu gibi bir düşünce vardır. Bunların yanında kırımızı soğanın şunlar gibi yararları vardır:

 • Enfeksiyon riskine karşı korur
 • Kanser ve tümöre önleyici etki gösterir.
 • Kalp, damar sağlığına yararlıdır.
 • Kemik sağlığını geliştirir.
 • Metabolizmayı hareketlendirir
 • Vücudu ısıtır enerji yakımını artırır.
 • Sindirimi kolaylaştırır

Kuru Soğanın Faydaları Zayıflatır mı

Kuru soğan metabolizmayı hızlandırıcı bir etki gösterdiğinden zayıflamak ya da yağ yakmak için tercih edilen gıdalardandır. Ancak mide sorunları ortaya çıkarabileceğinden tüketiminde kararında davranmak gerekir. Tadını yumuşatmak yağsız bir şekilde fırınlayabilirsiniz. Kilo vermek amacıyla oluşturulmuş bir çok kuru soğan diyeti bulmak mümkündür.

İbrahim Saraçoğlu Kuru Soğanın Faydaları ve Soğanın Suyunun Faydaları

İbrahim Saraçoğlu, erkeklerinden kötü huylu olmayan prostat büyümesi hastalıkları, bayanların polikistik over hastalığı için soğan kürünün fayda sağlayacağı konusunda görüşü vardır. İbrahim Saraçoğlu kuru soğanın faydaları konusunda bu iki hastalığı öne çıkarmıştır. Kaynatılmış soğan suyundan oluşan bu kür dikkatli kullanıldığında yarar sağlar. Bunların yanında bir çok hastalığa faydalı olan soğan kürünün tarifi ve kullanım şekli:

İbrahim Saraçoğlu soğan kürü yılda iki kez kullanılan ve 2 hafta süren bir uygulamadır. Soğan kürünün hazırlanışı ise şöyledir:

Soğan Kürü Malzemeleri:

2 Bardak Klorsuz İçme Suyu,

1 adet kahverengi kuru soğan

Soğan Kürü Hazırlanışı:

Soğanın tamamı kabukları ve kökleriyle birlikte kullanılacaktı, bu yüzden soğanı soymayın ancak sirkeli suyla güzelce temizleyin. Ardından klorsuz 2 bardak suyu kaynatın ve 3-4 parçaya ayırdığınız soğanı içerisine atın. Soğanı attıktan sonra 5 dakika süresince kaynamasına izin verin ve ardından altını kapatın ve soğumaya bırakın. Yeterli ılıklığa geldiğinde suyunu süzerek için.

Zayıflamaya yardımcı soğanın yararlarının yanında kilo vermek için çınar yaprağı hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide soğan: https://tr.wikipedia.org/wiki/So%C4%9Fan

Lütfen siz de aşağıda cevabı merak edilen soruları yorumlar kısmında cevaplayarak bize yardımcı olun.

 • 15 gün soğan suyu içtim zayıfladım diyen kullanıcı yorumları gerçeği yansıtıyor mu?
 • Soğan suyu ile kilo verenler ya da bunu iddia edenler bu suyu ne miktarda, ne zaman ve nasıl kullandılar?
 • Soğan suyu ile Göbek Eritme tekniği gerçekten işe yarıyor mu?
 • Soğan suyu içenlerin yorumları hangi fayda ve zararlara işaret ediyor?
 • Kuru soğanın faydaları zayıflamak için de etkili midir?
 • 15 gün soğan suyu içtim zayıfladım diyen Kadınlar Kulübü kullanıcılarının deneyimleri nelerdir?
 • Kaynatılmış soğan suyunun faydaları ve zararları neleri içerir?