Soğan Suyunun Faydaları Zararları: Mor ve Kuru Soğan Yararları

Soğan suyunun faydaları, kalori bakımından oldukça düşük ama vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan soğandan gelir. Peki, soğan suyunun faydaları ve zararları nelerdir? Bu soğanla ilgili olarak cevabı oldukça merak edilen sorulardan bir tanesi olma özelliği taşımaktadır. Yemeklerin olmazsa olmazı soğanla alakalı soğan suyunun faydaları ve zararları nelerdir? Sorusunun yanıtının öncesinde soğanın içeriği hakkında bilgi sahibi olunması oldukça yararlı olacaktır.

Soğanın ve Soğan Suyunun Faydaları

Soğan, tam bir vitamin kaynağıdır. Diğer bir ifadeyle doğal bir antibiyotik olma özelliği barındırmaktadır. Bu bakımdan soğan suyu, çok fazla olan faydası son derece dikkat çekicidir. A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini ve folik asit bulunur. Kalsiyum, iyot gibi mineraller açısından zengindir.

Soğan Suyunun Faydaları

 • Soğan suyu özellikle de kış aylarında yaşanan balgam ve burun tıkanıklıklarına iyi gelir.
 • Dolaşım sisteminin çok daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde,
 • Kilo kontrolünde soğan suyunun faydaları zayıflama açısından fayda sağlar.

Soğan Suyu Zayıflatırmı?

 • Yağ yakımının hızlandırması bakımından soğan suyunun faydaları zayıflama konusunda yardımcı nitelik taşır.
 • Dolaşım bozukluklarından kaynaklı damar tıkanıklıklarının tedavisinde faydalıdır.
 • İdrar yolları iltihaplanmasının tedavisinde etkilidir.
 • ,Boğaz iltihaplanması tedavisinde son derece yararlıdır.
 • Doğal bir antioksidan özelliği barındıran soğan suyu bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kansızlığa karşı koruyucu özellik barındırır.
 • Menopoz dönemi sorunlarını hafifletir.

Soğan Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Barındırdığı vitamin ve mineraller bakımından soğan suyunun saça faydaları nelerdir sorusunun yanıtı merak uyandırmaktadır. Çünkü saç sağlığı her insan tarafından önemli bir konu olma özelliği barındırır. Bundan dolayı da soğan suyunun saça faydaları nelerdir konusu çok fazla ilgiyle araştırılmaktadır.

Önemli bir özellik barındıran soğan suyunun faydaları saça çok fazla olmaktadır. Çünkü soğan suyu saç tellerinin yapısını güçlendirici bir etki barındırmaktadır. Böylece saç köklerini besleyerek saç dökülmelerini önleyici bir etki ortaya koymaktadır. Soğan suyunun faydaları saça olması bakımından ayrı bir önem taşımaktadır. Soğanın saça olan bir başka önemli faydası da saçın hızlı uzamasını sağlamasıdır.

Soğan Suyunun Faydaları Adet Döneminde Nelerdir?

Kimi kadınlar için adet dönemleri tam bir kâbusa dönüşebiliyor. Bu bakımdan soğan suyunun faydaları adet dönemi için ayrı bir önem kazanıyor. Adet kanamalarının gecikmesi durumu pek çok kadının karşı karşıya kaldığı önemli sorunlardan biridir. Böyle bir durumda adet gecikmesine bağlı olarak şişkinlik şikâyetleri olabilmektedir.

Gaz sancısı gibi sorunlarla alakalı olarak ise soğan suyunun faydaları adet döneminde önemli rol oynamaktadır. Düzenli olarak tüketilen soğan suyu adet ağrılarının çözümü için oldukça faydalı bir etki yaratmaktadır. Soğan suyu rahatlıkla doğal bir adet söktürücü olarak tüketilebilir. Ancak soğan suyunun tüketilmesinden önce bir hekimin görüşüne başvurulmasında büyük yarar olacaktır.

Soğan Suyu Nasıl Yapılır Ve Faydaları

Soğan suyu hakkında en çok merak edilen bir başka konu da soğan suyu nasıl yapılır şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Faydalı olması açısından önemli bir soru özelliği taşıyan soğan suyu nasıl yapılır sorusunun cevabı şöyledir;

Soğan Suyu Tarifi İçin Gereken Malzemeler

Soğan suyu hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 1 adet kuru soğan ve 2 su bardağı klorsuz su dur.

Soğan Suyu Tarifi ve Hazırlanışı

Hazırlanışı; Soğan suyu için soğanın kök ve kabuğuyla birlikte kullanılması gerekiyor. Bu bakımdan soğan yıkanıp sirkeli suda bir süre bekletilir. Sonrasında suyu bir tencerenin içine konarak, ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. Soğan dört parçaya bölünerek kaynamış suya atılır. 5 dakika kadar kaynatılır. Ilıdıktan sonra da uygulanır.

Soğan Suyu Ne İşe Yarar?

Soğanla alakalı en çok merak edilen konuların başında soğan suyu nasıl yapılır ve faydaları gelmektedir. Bu insanların en çok merakını uyandıran önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. O nedenle de soğan suyu nasıl yapılır ve faydaları hakkında bilgi edinmek insanlar için önemlidir.

Soğanla alakalı bir başka konu ise soğan suyu ne işe yarar sorusunun cevabıdır. Antibiyotik özelliği barındırması bakımından soğan suyu ne işe yarar sorusu oldukça değerlidir. Soğan suyunun en çok işe yaradığı konuların başında kulak iltihabı gelmektedir. Çünkü kulak iltihabı tedavisinde soğan suyunun çok etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak bu konuda doktor görüşü alınması önemlidir.

Mor Soğan Suyunun Faydaları

Soğan son derece faydalı bir besindir. Soğanın farklı renkleri bulunmaktadır. Bun farklı renkteki soğan türlerinden biri de mor soğandır. Mor soğan suyunun faydaları bakımından önemli bir besin kaynağıdır. Mor soğan suyunun faydaları oldukça fazladır. Mor soğan suyunun sağladığı faydalar ise;

 • Mor soğan suyu şeker hastalarına iyi gelir.
 • Mor soğan suyu kesik ve yanık yaralarının tedavisinde oldukça etkili bir fayda sağlamaktadır.
 • Böbreklerde taş oluşumunu önleyici önemli bir faydaya sahiptir.
 • El ve Ayak tırnaklarının güçlendirilmesine yardımcı olur.
 • Ayak, bacak, karın bölgesi ve ellerdeki şişmelere bir çorba kaşığı mor soğan suyu iyi gelir.

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kuru soğan zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Peki, kuru soğanın faydaları nelerdir? Kuru soğanın sağladığı faydalar sayılamayacak kadar çoktur. Bundan dolayı cevabının iyi bilinmesi son derece önemli konulardan biri kuru soğanın faydaları nelerdir sorusudur. İşte kuru soğanın şaşırtan önemli faydaları;

Kuru Soğanın Yararları Maddeler Halinde

 • Bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirir.
 • Kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Ağrı kesici özellik barındırır.
 • Kemik erimesini önleyici etkiye sahiptir.
 • Ruh sağlığının korunmasına karşı oldukça faydalıdır.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.
 • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.
 • Gribe iyi gelir.

Soğan Suyunun Faydaları Kadınlar Kulübü

Soğan Türk mutfağının en önemli besinleri arasında yerini almıştır. Bu noktada sıklıkla soğan suyu ne işe yarar sorusu sorulmaktadır. İçeriği dikkate alındığında soğan önemli bir besindir. Bu bakımdan soğan suyu ne işe yarar sorusunun cevabı önem taşır.

Çok önemli olan soğan suyunun faydaları kadınlar kulübü internet sitesinde de gündeme getirilmektedir. Söz konusu site pek çok kadın ziyaretçi tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu bakımdan son derece popüler bir yapı barındırmaktadır.

Kadınların en çok merak ettiği konu olan soğan suyunun faydaları kadınlar kulübü internet sitesinde de paylaşılmaktadır. Bu sayede pek çok ziyaretçi aradığı bilgiye rahatlıkla erişebilmektedir.

Soğan Suyunun Zararları

Soğan suyu faydaları kadar zararları da olabilen bir besindir. Bu anlamda soğan suyunun zararları bilinmesi gerekli olan önemli konular arasında yerini almaktadır. Doğal olan her şeyin faydası olduğu kadar gereğinden fazla tüketildiğinde zararları da olabilmektedir.

Soğan suyunun zararlarından korunması anlamında gerektiği kadar tüketilmesine dikkat edilmelidir. Tüketilmesi gereken miktarın üzerine çıkılan soğan suyunun elbette doğal olarak zararları olabilmektedir. Bu noktada dikkate alınması gerekli olan soğan suyunun zararları şunlardır;

Soğan Suyunun Zararları Maddeler Halinde

 • Midede şişkinlik ve gaz yapabilmektedir.
 • Ciltte kızarıklıklara neden olabilir.
 • Ciltte döküntüye sebep olabilir.
 • Alerjiye sebep olan bir etki yaratabilir.

Özellikle mide sorunları olan kişilerde midede yanma hissinin oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girerek ilacın etkisini arttırıcı ya da azaltıcı durumun yaşanmasına sebep olabilir.

Dilerseniz Soğanın Faydaları Nelerdir-Zayıflatır mı-Pişmiş Kuru Soğan Kürü Yapılışı başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Wikide soğan: https://tr.wikipedia.org/wiki/So%C4%9Fan