Soğan faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Soğan faydaları bir çok açıdan vücudumuzu olumlu etkilemektedir. Bu yazımızda soğanın cilde ve diğer organlarımıza yararları hakkında bir çok detay bulabileceksiniz.

Soğan; Liliaceae familyasına ait allium bitkilerinin genel adıdır. Boyut, şekil, renk ve tat bakımından farklılık gösteren birçok alt tür vardır. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğanlardır. Taze soğan yaprakları ile de yenebilir. Tatları, yetiştirildikleri ve tüketildikleri mevsime bağlı olarak baharatlı veya tatlı ve sulu olabilir. Soğan, Akdeniz iklimlerinde yaygın olarak yetiştirilir ve her mevsim için uygundur.

Allium sebzeleri, özellikle mide ve kolorektal kanser ile ilgili olarak araştırmalarda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Asia Pacific Journal of Clinical Oncology'de 2019 yılında yapılan bir araştırma, kolorektal kanserli 833 hasta ile kolorektal kanseri olmayan 833 hastayı karşılaştırdı. Araştırmacılar, düzenli olarak soğan gibi allium sebzeleri yiyen kişilerin kolorektal kanser riskinin yüzde 79 daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Soğan faydaları: halk ilacı olarak cilde sürülebilir

Mor soğan kan oluşumuna yardımcı olur. Kalp çarpıntısını giderebilir. Daha fazla mor soğan yemek şeker hastalığını önleyebilir. Mor soğan suyu kesik ve yanıkların enfeksiyon kapmasını önlemek için kullanılabilir. El ve ayak tırnakları çabuk kırılıyorsa sık sık mor soğan suyu ile ovulmalıdır.

Soğan nasıl yenir Soğan yemeklerin yanında veya çiğ olarak yenilebilir. Yemeklerde kullanıldığında sadece yemeğin lezzetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda gıdanın vitamin içeriğini de arttırır. Daha önce de belirttiğimiz gibi soğan yemeklerde, salatalarda ve ikramlarda kullanılabilir. Terapötik olarak kullanıldığında diğer bileşenlerle birlikte kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermesi beklenmemektedir. Bunun için önceden doktorunuza danışabilirsiniz.

Soğan faydaları: iltihaplanma, kolesterol, soğuk algınlığı ve grip için faydalıdır

Soğan, insanlık tarihinde en çok kullanılan şifalı sebzelerden biridir. Güçlü bir antioksidan olarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve onu özellikle kış aylarında görülen soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıklardan korur. Güçlü bir balgam söktürücüdür ve kalp sağlığını destekler. Diyabet gelişimini engeller ve kan şekerini düzenler. Mide, bağırsak ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün gelişimini engeller. Soğan tedavisi saç dökülmesine ve cilt sorunlarına iyi gelir. Ancak, mide rahatsızlığınız varsa çiğ soğandan kaçının.

Soğan en faydalı besinlerden biridir ve birçok hastalığı önlemede oldukça etkilidir. Soğanın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Hemen hemen her yemeğe soğan eklemek yemeklere lezzet kattığı gibi sağlığını da korur. Soğan suyu içmek boğaz ağrısını tedavi edebilir. Aynı zamanda düzenli olarak soğan suyu tüketimi polikistik over hastalığını önleyebilir. Günde bir soğan yemek uykusuzluğu önleyebilir. Bu nedenle insanlar gönül rahatlığı ile uyuyabilirler.

Soğan cilde sürülür mü?

Antiseptik içeriği neticesinde cildin temizlenmesine yardımcı olur ve sivilceye karşı yararlıdır. Cilde soğan suyu uygulamak yaşlılık lekelerinde azalma sağlar.

Soğan faydaları: Pişmiş soğan neye iyi gelir?

İçeriğinde yüksek miktarda kükürt, lif, A, ve C vitaminleri bulunan soğan vücudu toksinlere karşı korur. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı kalan oluşturur. Saçtan tırnağa faydası olan soğanın haşlanmış hali ise çiğ haline oranla daha yüksek antimikrobiyal etkisi oluşturur.

Közlenmiş soğan neye iyi gelir?

Közlenmiş soğan vücuttaki insülin düzeyinde azalmaya neden olduğu için şeker hastaları tarafından yebebilir. Diğer yandan közlenmiş soğan vücuttaki şeker düzeyini de dengeye getirir. Şekeri dengelemesi sayesinden kan içerisind bulunan zararlı maddelerin miktarını da azaltır. Pişmiş soğan kanı temizlediği için damar sisteminin de daha sağlıklı hale gelmesine yardım eder.

Soğan faydaları: cilde nasıl uygulanır?

Soğanı cilde uygulama için öncelikle rendeden geçirin, daha sonra suyunu iyice süzün. Süzdüğünüz soğanları zeytinyağı yada bunun yerine badem yağı kullanarak güzelce harmanlayın. Yüz ve boyub bölgesine sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletip duru su temizleyin. Ancak soğanın yakıcı bir özelliğe sahip olduğunu da unutmayın.

Akşam soğan neden yenmez?

Akşam soğan yemek midede şişkinlik ve ekşimeye neden olabileceğinden uyku sorunları yararabilir. Bu nedenle gece yatmadan önce soğan tüketmemek doğru olacaktır.

Közlenmiş soğan zayıflatır mı?

közlenmiş soğan birçok yararı barındıran bir besindir. Közlenmiş soğanın zayıflatma konusunda ne kadar etkili olduğu konusunda soru işaretleri olsa da yeşil soğan tüketmek ya da kuru soğan yemek zayıflamak için yardımcı olabilir.

Soğan Pişmiş mi Çiğ mi?

Soğanı pişirmek mi çiğ tüketmek mi daha yararlıdır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu noktada soğanın antioksidan özelliğinin korunması açısından çiğ tüketilmesinin çok daha faydalı olacağı düşülmektedir.

Pişmiş soğan sağlıklı mı?

Soğan, her mevsim zorlanmadan ulaşabileceğimiz nadir sebzelerin başında gelmektedir.Diğer yandan bir antioksidan kaynağı olması bu açıdan onu daha da önemli hale getiriyor. Soğanın her ne kadar çiğ tüketilmesi daha yararlı olsa da pişmiş soğan da özellikle acı ve yakıcı tadının alınması ve farklı faydalarının bulunması nedeniyle yararlarından mahrum kalınmaması gereken bir besindir.

Soğan hangi vitaminler var?

Soğan içerisinde A vitamini, B ve C vitaminleri bulunur. Diğer yandan kükürt, demir, folat, magnezyum, iyot, kalsiyum, fosfor, potasyum içerir. Bu sebze antioksidanlar açısından da güzel bir içeriğe sahiptir. İçerisindeki A vitamini ile enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynar. Göz sağlığını geliştirir ve suda çözünebilen B vitaminleri de ihtiva eder.

Soğan iltihap çeker mi?

Soğan iltihabı çeker mi sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu noktada özellikle iltihap gidermek için yüz yıllardır soğan kullanıldığı da bilinmektedir. Halk arasında dolaşan bilgilere göre soğan vücdun herhangi bir yerinde oluşan veya rahimde ortaya çıkan iltihabı temizleme yeteneğine sahiptir.

Makale önerileri: Haşlanmış nohut suyunun faydaları nelerdir? - Turp yararları, vitaminleri ve zararları nelerdir? - Pırasa hangi sorunlara iyi gelir? - Zeytinyağı yararları ve vitaminleri nelerdir?