Sodanın Sivilceye Faydaları Nedir? Kabartma Tozu Sivilcelere İyi Gelir mi?

Sodanın sivilceye faydaları pek bilinmese de son dönemlerde giderek ilgi görmeye başlamıştır. Genellikle kötü kokulardan kurtulmak için buzdolabında soda, kabartma tozu yada diğer bir adıyla karbonat tutabilir, mayalama amacıyla hamur işlerine katabilir veya reflü için bir ev ilacı olarak kullanabilirsiniz. Ama sivilce sodanın faydaları var mıdır?

Sodanın Sivilceye Faydaları Nelerdir?

Sodanın sivilceye faydaları konusunda çeşitli görüşler vardır. Ancak sivilce için kabartma tozu olarak kullanılan sodanın akne ve benzeri sorunlara yararını araştıran maalesef çok fazla bilimsel çalışma yoktur.  Bununla birlikte, sivilce tedavisi sırasında cildin pH'ını dengelemenin önemi üzerine bazı çalışmalar vardır.

Sodanın Cilt PH'sı Üzerindeki Etkisi Nedir?

PH ölçeği sıfırdan 14'e kadar gider. Altı veya altının altındaki her şey asidik, yedi nötrdür ve sekiz ve üstü alkalidir. Sağlıklı bir cilt pH'sı yaklaşık 5.5 olmalıdır yani hafif asidiktir. Cildiniz en uygun pH değerinde olduğunda en sağlıklı durumuna gelir. Bazı uzmanlar alkali olan sodanın düzenli olarak bir cilt bakımı tedavisi olarak kullanılmasının cildinizin doğal asidik pH'ını bozabileceğini, cilt üzerindeki koruyucu dış katmanını değiştirebileceğini ve tahrişe neden olabileceğini ifade etmektedirler. Ancak bazı dermatologlar sivilce tedavisinde soda yani kabartma tozunun tek başına kullanılmasındansa çeşitli karışımlara eklenmesinin faydalı olabileceğini düşünmektedir.

PH Dengesi İçin Sodanın Sivilceye Faydaları Olabilir mi?

PH dengesini sağlamak adına sodanın sivilceye faydaları olabilir mi sorusuna verilebilecek kısa cevap, evettir. Ancak, saf kabartma tozu yani soda cildiniz için biraz sert olabilir. Çok hassas cilde sahip olanlarda, aşırı kuruma olabileceği ve iltihaplanmaya ortam hazırlayabileceği için kullanımında çok ama çok dikkatli olunmalıdır. Yada sivilce tedavisinde sodanın yerine, alfa hidroksi türü asitler (AHA) veya aşırı kimyasal içermeyen yumuşak temizleyiciler kullanılmalıdır. Soda, yağlı cilt tipleri için daha iyidir, ancak bu insanlar bile cildin aşırı kurumasını önlemek için kullanımı sınırlandırmalıdır. Cilt tipinizin tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, cildinizde soda kullanmadan önce dermatoloğunuza danışmak her zaman en iyi bir fikirdir.

Sivilce Tedavisinde Soda Ne Kadar ve Nasıl Kullanılır?

Sivilce tedavisinde soda ne kadar ve nasıl kullanılır sorusuna yönelik araştırmalarımıza göre; sivilce sorununa yardımcı olmak için kabartma tozu denemek istiyorsanız, maksimum haftada bir ila iki kez uygulama yapabilirsiniz. Aşırı kullanım, alkali olan sodanın cildin asidik pH'ına müdahale etmesine ve cildinin doğal yağlarının yok olmasına neden olabilir. Doğal bariyerinizin korunmasına yardımcı olmak için cildinizi çok iyi nemlendirdiğinizden emin olun. Sivilce için kabartma tozu kullanımında ciltle uzun süreli temastan kaçınmak önemlidir, çünkü tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, sadece sivilcelerin üzerine uygulama yapılmalı ve birkaç dakikadan fazla bekletilmemelidir.

Sivilceler İçin Sodalı Maske Tarifi ve Uygulaması

Yüz temizleyici ile en fazla 2 çay kaşığı sodayı az miktarda ılık suda bir macun oluşturana kadar karıştırıp parmak uçlarınızla sivilcelerin üzerine uygulanabilir ve cildinize masaj yapılabilirsiniz. Bu tekniği yüz maskesi olarak kullanıyorsanız 10 ila 15 dakikadan fazla cildinizde bırakmayın. Her iki kullanımdan sonra, cildinizin kurumasını önlemek için hemen bir yüz nemlendiricisi kullanın. Ancak bu yöntemleri haftada iki kereden fazla tekrarlamayın.

Sivilcelere Soda Sürmenin Zararları Nelerdir?

Sivilcelere soda yâda kabartma tozu (karbonat) uygulamanın yüzünüzdeki ve cildinizdeki zararlı bazı yan etkileri aşağıdaki gibidir:

  • Cildin aşırı kurumasına neden olur.
  • Kırışıklıkların erken başlamasına yol açar.
  • Sivilce yararlarının kötüleşme ihtimaline sebep olur.
  • Ciltte yara oluşumuna ve tahrişe sebebiyet verebilir.

Çünkü kabartma tozu cildin pH seviyesini etkileyebilir.

Sodanın Sivilceye Faydaları Hakkında Son Sözler

Görüleceği üzere sivilcelere doğrudan kabartma tozu sürmek cilt sağlığınızın bozulması açısından risk oluşturmaktadır. Çünkü kabartma tozu yani soda cildin pH yapısını bozabilen ve cilt duvarını savunmasız bırakan alkali özellikler sergileyen bir maddedir. Son zamanlarda bir efsane gibi ortaya çıkan söylentiler kabartma tozunun sivilcenizi azaltmaya yardımcı olabileceğini söylerken dermatologlar bunu bir tedavi yöntemi olarak önermemektedir. Dilerseniz soda ve sivilce tedavisi hakkındaki İngiliz Karbonatının Faydaları (Karbonat Nerelerde ve Nasıl Kullanılır) ve Siyah Nokta ve Sivilce İçin Evde Doğal Maske ve Bakım Tarifleri başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3