Soda Ayran Karışımı: Sodalı Ayranının (Ayranlı Maden Suyu) Faydaları

Soda ayran karışımı faydaları hakkında bir çok soru gelmektedir. Daha önceki yazımızda da Ayranlı maden suyu ve sodalı ayranının karışımının yararları zayıflatırmı, düzenli içmek kilo verdirirmi, nasıl ve ne kadar içilmeli? gibi soruları yanıtlamaya çalışmıştık. Bu yazımızda ise daha fazla detaya ve farklı bilgilere yer vermeye çalışacağız.

Soda Ayran Karışımı Zayıflatırmı ve Faydaları Nelerdir?

Soda ayran karışı zayıflatırmı sorusu maden suyu ve ayran ya da başka bir değişle yoğurt ve soda karışımının temel kullanım amacını yanıtlar niteliktedir. Evet soda ayran karışımı zayıflamaya yardımcı bir içecektir ancak tek başına kilo verdirirmi net cevap vermek mümkün değildir.

Ancak kilo verdirmeye yardımcı bu karışımın bir birinden yararlı etkileri de olduğundan kullanımı oldukça yararlı ve ferahlatıcı olacaktır. Dilerseniz yazımızın bundan sonrasına soda ayran karışımın yararlarına ve sodalı ayran ne kadar ve nasıl içilirse zayıflatır gibi soruları yanıtlamaya çalışarak devam edelim.

Soda Ayran Karışımı Faydaları Nelerdir?

Soda ayran karışımının faydalarını daha iyi anlayabilmek adına ayran ve sodanın yararlarını ayrı ayrı ele almakta fayda vardır. Dilerseniz milli içeceğimizin faydalarından başlayalım öncelikle:

Soda Ayran Karışımı İçinde Ayranın Faydaları

Ayran içindeki su içeriği en yüksek % 91–92'dir. Yüksek su içeriği, hem insan vücudunun su dengesini korumak için hem de hızlı bir susuzluk söndürücü olarak ayran kullanımına izin verir. Ayranın su içeriği esas olarak proteinlere bağlı olduğu için, bu içeceğin sıradan veya aromalı herhangi bir su türünden daha iyi olması sayesinde bağırsaklardan yavaşça emilir.

Besin Deposu Ayran

Ayrandaki kuru madde (% 8-9) yani makro besinleri (süt proteinleri, karbonhidratlar, lipitler) ve mikro besinleri (mineral maddeler, vitaminler) içerir. Fermente edilmiş ayran, insan organizması için çok yüksek bir biyolojik değere sahip besleyici süt proteinleri (100 g ayran başına 3 grama kadar) içerir. Fermantasyon sırasında ayrandaki proteinler daha da sindirilebilir hale gelir ve alerjenlikleri belirli tüketiciler için azalır veya yok olur.

Laktoz Sorunu Olanlara Ayranın Faydaları

Taze sütte laktoz problemi olan kişiler başarıyla fermente edilmiş ayran içebilirler. Bunun nedeni, başlatıcının laktik asit bakterilerinin, kendi ihtiyaçları için laktozu kısmen tüketmiş olmalarıdır, yani, fermantasyon ortamında salgıladıkları enzimler, üründe süt şekerinin bir kısmını çözmüştür. Ve daha başka yararları, yani, başlatıcının laktik asit bakterileri, laktik asidi süt şekerinden sentezler. Bu organik asit kalsiyumu emmeye yardımcı olur ve ayranına ekşi tadını verir. Ekşi ayran, mide hipoasiditesinden mustarip insanların gastrointestinal sistem fonksiyonlarını uyarır. Hazımsızlık sorunu yaşayan yetişkinler, aç karnına bir bardak ayran içmelidir.

Fermente Ayran Sindirime İyi Gelir

Fermente ayranın içindeki laktik asit bakterileri, ayran tüketicilerinin bağırsaklarındaki doğal mikrobiyolojik habitatları eski haline getirmelerine yardımcı olur ve böylece bazı besin maddelerinin sindirimini ve emilimini teşvik eder. Üründeki canlı bakterilerin varlığı nedeniyle soğuk bir sıcaklıkta saklanmalıdır. Ilıkta laktik asit bakterilerinin hayati fonksiyonları hızlanır ve daha fazla süt şekeri laktik aside dönüştürür. Sonuç olarak, ürünün tadı birçok insan için kabul edilebilir olan seviyeden daha ekşi hale gelir.

Ayran’daki Mikrobesinler

Ayran çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Bir bardak ayran da güzel miktarda magnezyum verir. Ayran, yağda çözünen vitaminlerden daha fazla suda çözünür vitamin içerir. Bu, ayranın spesifik bileşiminden kaynaklanmaktadır, çünkü üretim teknolojisine bağlı olarak oldukça az miktarda süt yağı içermektedir. Fermantasyon sırasında ayran çeşitli B-grubu vitaminleri ile zenginleştirilmiştir. Bu süt ürünü insan organizması için uygun olan B2 vitamininin önemli bir kaynağıdır.

Ayran Üzerine Çeşitli uygulamalar

 • Fermente edilmiş ayranın tadının çok donuk olduğunu düşünüyorsanız, çeşitli tatlarla içecekler yapmak için reçellere, meyvelere, sebzelere veya yeşil bitkilere karıştırabilirsiniz.
 • Fermente ayran, sıcak mevsimde çok popüler olan soğuk çorbalarda ana bileşen olarak mükemmeldir.
 • Bugün bile ayran çeşitli hamurların bileşiminde, özellikle de bunlara kabartıcı maddeler eklendiğinde kullanılır.
 • Organik asitlerin ayran ve kabartma ajanları arasındaki etkileşimi nedeniyle, ayırıcı gazlar hamuru yumuşatır. Sıvı ayran börek ve fırınlanmış lor yemeklerinde uygun bir bileşendir.
 • Ayrandaki organik asitler (özellikle laktik asit) çeşitli mutfak ve kozmetik uygulamaları için kullanılır. Ayranın ılıman asit ortamı, etin marine edilmesi ve ılık bir marinein temeli olarak çok iyidir.
 • Laktik asit aynı zamanda cilt soyma etkisine sahiptir, böylece ayran kozmetik cilt bakım ürünlerinde kullanılabilir.
 • Ayran ve sarımsak soğuğa karşı evrensel bir ilaç olarak kabul edilir.
 • Pek çok ülkede, ayranın aşırı alkol tüketiminden sonra mide rahatsızlıklarını hafifletmek için iyi bir araç olduğu düşünülmektedir.

Soda Ayran Karışımı İçerisinde Maden Suyunun Faydaları

Maden suyu , doğal yer altı kaynaklarında ve madenlerden gelir ve musluklardan içtiğimiz sudan yada hazır içme suyundan daha yüksek bir mineral içeriği bulunur. Maden suyunda sıklıkla bulunan içerikler:

 • Kalsiyum
 • Demir
 • Potasyum
 • Sodyum
 • Magnezyum
 • Bikarbonat
 • Çinko

Musluk suyunun aksine, maden suyu kaynağında şişelenir. Bazı insanlar doğal olmaları ve kimyasal işlemlerden geçmemelerinde dolayı soda içmeyi tercih eder. Diğer yandan soda bir miktar işlemden de geçirilebilir. Bu ekleme veya çıkarma karbon dioksit (CO içerebilir 2 ) gaz ya da arsenik gibi toksik maddelerin ortadan kaldırılması olabilir.

CO 2 (karbondioksit) oksidasyonunu önler ve maden suyunda bakteriyel büyümeyi sınırlar. Doğal olarak karbonatlı su CO2 'yi kaynaktan alır. Üreticiler de CO2 ile su aşılayabilirler.

Maden Suyu İçmenin Yararları

Maden suyu içmenin yararları 5 başlık altında toplanabilir:

1. Maden Suyu Bir Magnezyum Kaynağıdır

Hem şişelenmiş maden suyu hem de musluk suyu magnezyum kaynakları olabilir. Bu besin, kan basıncını, kandaki glukoz seviyelerini ve sinir fonksiyonunu düzenlemede önemli rol oynar. Bazı kaynakların diğerlerinden daha fazla veya daha az magnezyum oranı var. Sudaki magnezyum miktarı, kaynağa bağlı olarak, litre başına 1 miligram ila 120 mg arasında olabilir.

Magnezyum için günlük önerilen miktar şöyledir:

 • Yetişkin kadınlar için 310–320 mg
 • Yetişkin erkekler için 400–420 mg

Aşağıda magnezyum eksikliğinin bazı belirtileri vardır:

 • İştah Kaybı
 • Yorgunluk
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Mide Bulantısı Ve Kusma

Ciddi bir eksiklik, aşağıdakilerden bazılarına neden olabilir:

 • Uyuşukluk Veya Karıncalanma
 • Kas Krampları
 • Düşük Kalsiyum Veya Potasyum Seviyeleri
 • Ruh Hali Değişiklikleri
 • Düzensiz Bir Kalp Atışı
 • Nöbetler

2. Soda Tansiyon Düşürücü Etkiye Sahiptir

Düşük magnezyum seviyelerinde tansiyon yüksekliği, konjestif kalp yetmezliğine ve kalpte ritim bozukluklarında artışlarına neden olan koşullara yol açabilir. Magnezyum açısından zengin olan soda bu nedenle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürmeye yardım edebilir.

2004 yılında yapılan ufak bir çalışma sınırda 70 yetişkin kişide hipertansiyon ve düşük magnezyum düzeyleri karşılaştırılmış ve günde bir ve ya iki şişe maden suyu içmenin kan basıncını azalttığı bulunmuştur.

3. Soda Kan Dolaşımına ve Kalp Sağlığına İyi Gelir

Maden suyu, damar sistemini güçlendiren çok miktarda magnezyum, kalsiyum ve potasyum içermektedir. Kalsiyum güçlü kemiklerin inşa edilmesi ve korunması için de kullanılır. Diğer yandan kalp atış ritminde ve hızında düzenlemeler yapar.

4. Güçlü Kemikler İçin Maden Suyunun Önemi

Mineral suyundaki kalsiyum, bir insanın kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Mineralli su, kalsiyum içerir ve bu kemik direncini arttırır. Kemik dokusu parçalandığında, vücut yerine yeni kemik dokuları oluşturur mumun için de maden suyu içerisinde gerekli mineralleri barındırır.

Ergenlik döneminde, yeni kemik eski kemiklerin parçalanmasından daha hızlı biriktirilir. Bununla birlikte, 20 yaşından sonra bu oluşum giderek zayıflar, daha kırılgan ve tamiri zor bir hal alır. Ancak düzenli egzersiz ve kalsiyum yönünden güçlü diyetler kemik yapısını kuvvetlendirir ve kemik kaybını engeller.

5. Sindirimi Rahatlatmak İçin Maden Suyu İçin

Diyette yeterince magnezyum alınması, kabızlığın önlenmesine ve sindirim mekanizmasının sağlığının geliştirilmesine yardım edebilir. Magnezyum, suyu, dışkı kıvamını artıran bağırsaklara çeker. Aynı zamanda bağırsak kaslarını gevşeterek düzenli bağırsak hareketlerini destekler.

Yapılan bir çalışmanın bulgularına göre, magnezyum sülfat ve sodyum sülfat içeren maden suyu içmek daha sık bağırsak hareketlerine neden olmuştur, bu sayede kabızlık sorunu yaşayanların daha rahat hissetmelerine yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.

Soda Ayran Karışımı Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soda ayran karışımı zararları konusunda da dikkatli olmak gerekmektedir. Zira aşırıya kaçıldığında düzensiz ve dengesiz beslenme ile tüketildiğinde faydadan çok zararı dokunabilecek etkilere sahiptir bu karışım.

 • Ayran dinginlik verici bir özelliğe sahip olarak faydalı bir besindir ancak sodalı ayran bu yönüyle uyku getirici etki de gösterebilir. Bu nedenle yolculuğa çıkmadan önce kullanılması sakıncalı görülmektedir.
 • Maden suyu genellikle içmek için güvenlidir. Çok az araştırma, sade maden suyu içilmesiyle ilgili acil sağlık etkilerine işaret etmektedir.
 • Karbonatlı maden suyu, hıçkırık veya şişkinliğe neden olabilecek karbonik asit içerir .
 • Bununla birlikte, maden suyu ve diğer şişelenmiş su, belirli kirletici maddeler içerebilir.
 • Ayrıca, maden suyu musluk suyuyla aynı dezenfeksiyon işleminden geçemez, çünkü kaynağında şişelenir, böylece mikropların türü ve miktarı değişebilir.
 • Çoğu plastik kap, bisfenol A veya BPA içerir. Bu kimyasal normal hormonal fonksiyona müdahale edebilir. Bu nedenle şişe maden suyu kullanılması önerilir.
 • Soda dişlere zarar verebilir: Gazlı veya karbonatlı su diş minesine zarar verebilir. Karbonatlı su, normal suya göre daha düşük bir pH'a sahiptir ve hafifçe asidiktir. Yakın tarihli bir çalışmaya göre asitli maden suyunun diş minesinde zayıflamaya yol açtığı görülmüştür. Bu nedenle aşırı tüketilmemesi önerilmektedir.

Soda ayran karışımı hakkında çeşitli detaylara aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz:

Kaynaklar:

http://www.piimaliit.ee/en/benefits-of-buttermilk/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324910.php