X

Skorbüt Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır (İskorbüt Hastalığı)

Skorbüt hastalığı halk arasında C vitamini eksikliği olarak bilinir ve eski dönemlerde denizci hastalığı olarak tanımlanmıştır. C vitamini eksikliğinin 3 ay kadar süreye ulaştığı durumlarda kişiye İskorbüt teşhisi konulmaktadır. Konu ile ilgili skorbüt hastalığı nedir sorusu araştırılmadan önce C vitamininin ne olduğunun anlaşılması gerekmektedir.

C vitamini, suda eriyen vitamin grupları arasında yer almaktadır. Vücutta sentez ve depolamaya uğramadığından da günlük olarak tüketimi gerekmektedir. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan bu vitamin yeterli düzeyde alınmadığında ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Skorbüt Hastalığının Belirtileri

C vitamini vücuttaki eklem, kan ve kas gibi bağ dokularda yer alan kolajen üretiminde rol oynamaktadır. Bu dokularda vitamin eksikliğiyle doğru orantılı olarak kolajen sentezi yapılmamakta ve skorbüt hastalığı oluşmaya başlamaktadır. Hastalık kendini erken dönemde birçok belirti ile açığa vurmaktadır. Bu belirtiler; cilt altı morluklar, saç telinde zayıflık, kemik şekillerinde bozulma ve kas güçsüzlükleridir.

İskorbüt Hastalığının fark edilemediği ya da doğru tedavi edilemediği durumlarda ise bu belirtiler şiddetlenmektedir. İlerleyen hastalık evrelerinde kişide nefes darlığı, bazı sinirsel rahatsızlıklar ve yüksek ateşe rastlanmaktadır. Bazı durumlarda önlenemeyen yüksek ateş hastanın havale geçirmesine neden olabilmektedir.

3 Aydan Fazla Süren Skorbüt Hastalığı Semptomları

Skorbüt hastalığının ilerlemesi 3 ayı geçtiği durumlarda hastada ciddi semptomlar görülmeye başlamaktadır. Diş sağlığında meydana gelen gerileme bu durumun en önemli işaretidir. Buna göre hastalığın ilk evresi geride bırakıldığında kişide ciddi diş eti kanamaları ve diş kaybı görülmektedir. Işığa karşı hassasiyet ve ilerleyen dönemlerde körlük bile gözlenebilmektedir. İskorbüt hastalığının tedavisinin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır.

Skorbüt Hastalığı Tedavi Yolları

Skorbüt hastalığı damardan verilen basit bir kan testi ile tespit edilebilmektedir. Ancak skorbüt hastalığı tedavisi için uygulanacak yönteme, vitamin eksikliğinin sebebi bulunarak geçilmektedir. Buna göre öncelikle hastanın beslenme düzeni kontrol edilmektedir. Hastalığın altında yatan sebep düzensiz beslenme ise kişiye doğru bir diyet önerilmektedir.

Beslenme düzeni değil de hastalığı başka bir problem tetikliyor ise yine bu konuda çalışma yapılmaktadır. Genellikle C vitamini yeterli seviyeye ulaşıncaya kadar hastaya vitamin takviyesi verilmektedir.

Yoğurt nane limon ve pul biber karışımının faydaları hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide Skorbüt: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0skorb%C3%BCt