Siyah noktalardan kurtulmanın yolları nelerdir?

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları nelerdir? Siyah noktasız bir cilt nasıl elde edilir? Bugünkü yazımızda bu soruların cevabını aradık. Dış güzelliğe verilen önem geçmiş yıllarda sadece bayanlar tarafından ele alınan bir konu olsa da günümüzde bayan-erkek fark etmeksizin herkes dış görünümüne, cildinin güzelliğine önem vermektedir. Cilt güzelliği için öncelikle kişide var olan cilt kusurlarının önüne geçmek gerekmektedir. Bu nedenle siyah noktalardan kurtulmanın yolları hakkında bu yazımızda detaylı bilgiler vereceğiz.

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları

Cildi temizleyen yağ bezeleri bulunmaktadır. Cildin temizlenmesi konusunda aktif şekilde rol olan yağ bezelerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak tıkanması sonrasında siyah noktalar oluşmaktadır. Oluşan siyah noktalar metabolizmanın genel işleyişinde herhangi bir olumsuzluğa neden açmayıp sağlığı etkilemeseler de kişi için hoş olmayan bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır.

Siyah noktaların sivilcelerin oluşumlarından önceki hali olarak adlandırılsalar da her siyah noktanın sonrasında sivilceye neden olmayacağı bilinmelidir. Ciltte yer alan yağ bezlerinin tıkanması yağ bezlerinin normalden fazla miktarda yağ üretmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde çok sık görülen siyah noktalar kişilerin gergin ve stresli dönemlerinde de oluşum bakımından artış göstermektedir.

Siyah noktaların tedavisi sadece dış görüntüye verdikleri olumsuzlukların önüne geçmek için değildir. Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı flora bakterileri bulunmaktadır. Flora bakterilerinin tıkanan kanallarda enfeksiyon oluşturması sonrasında kırmızı, iri ve iltihaplı sivilcelerin oluşması görülmektedir. Bu durumun yaşanmasının en aza indirgenebilmesi için siyah nokta tedavilerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Ayrıca okuyunuz: Mutlu Olmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Siyah noktalardan nasıl kurtulurum?

Siyah noktalar sağlıksız koşullarda imalatı gerçekleştirilen, cilde uyumlu olmayan kozmetik ürünlerinin kullanılmasıyla ortaya çıkabilmektedir. Bayanlarda adet dönemlerinden hemen önce çeşitli hormonal değişimler gözlenmektedir. Bu değişikliklere bağlı olarak siyah noktalar oluşabilmektedir.

Kişinin farklı nedenlere bağlı olarak aşırı terliyor olması siyah noktaların oluşmasını tetikleyebilir. Siyah noktaların oluşmasına tıkanmış yağ kanallarının neden olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle siyah nokta tedavilerinde öncelikle tıkanmış kanalların temizlenerek açılması hedeflenmelidir.

Bir miktar suyun çeşitli yöntemlerle kaynatılması ve sonrasında kaynayan suyun buharının 3-5 dakika kadar cilde tutulması buhar banyosu etkisi yaratarak ciltteki gözeneklerin temizlenmesi için avantaj sağlamaktadır. Buhar banyosu sonrasında iğnesiz olan bir enjektörün plastik kısmıyla siyah nokta bulunan bölgelere hafif baskı yapılması sonrasında siyah noktaların ciltten çıkıyor olduğu görülecektir.

İsterseniz şu makalelerimizi de inceleyebilirsiniz:

Sivilce Nasıl Geçer Bitkisel Doğal Yöntem İbrahim Saraçoğlu

Colleen kozmetik kullananlar Colleen Makyaj Ürünleri Kullanıcı Yorumları

Organik Makyaj Ürünleri Kullananlar Ne Diyor? Faydalı Kozmetik Yorumları

Wikide akne: https://tr.wikipedia.org/wiki/Akne