Siyah Nokta ve Sivilce İçin Evde Doğal Maske ve Bakım Tarifleri

Siyah nokta ve sivilce için maskeler oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Biz de bugünkü yazımızda evde sivilce ve siyah nokta temizliği için uygulanabilecek doğal ve bitkisel maske kürlerinin tarifleri ile uygulamalarını sizler için derledik.

Siyah Nokta ve Sivilce İçin Evde Maske Tarifleri

Cilt tipine ve temizlik rutinine bağlı olarak ortaya çıkan akneler hem kadın hem de erkeklerde görülebilmektedir. Özellikle dış görüntüyü bozan bu küçük noktalardan kurtulmanın ise farklı yolları bulunmaktadır. Bu yollar oldukça basit olup, siyah nokta ve sivilce için evde maske yapılarak uygulanabilmektedir. Ancak yapılacak her maske öncesinde cildin tüm kirlerden arındırılması ve yeterli derecede nemlendirilmesi gerekmektedir.

Cilt temizliğinin ilk aşaması yüzü kir ve eğer varsa makyaj kalıntılarından arındırmaktır. Bunun için cilt tipine uygun kozmetik ürünlerden yardım alabilirsiniz. İkinci aşamada ise bir tonik yardımı ile gözenekler açılmalıdır. Temizlik aşamaları bittikten sonra ise siyah nokta ve sivilce için evde maske tariflerinden biri uygulanmalıdır.

Siyah Nokta ve Sivilce Sorununa Evde Maske Çözümü

Evde ciltte oluşan siyah noktalar için yapılan bir takım yararlı maskeler yapmak mümkündür. Gerçekleştirilen işlemin öncelikli olarak steril bir şekilde uygulanması öncelikler arasında yer almaktadır. Cildi siyah nokta temizlemek için hazırlamak ve gerekli temizliğin yapılması ön koşul olarak görülmektedir.

Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için öncelikli olarak cildin iyi bir şekilde temizlenmesi su ile yıkanması gerekmektedir. Ardından hazırlanan siyah noktalar için evde doğal maske yapımının uygulanması sağlanır.

Siyah Noktalar İçin Hazırlanan Maske Tarifleri

Siyah noktaların yok edilmesini sağlayan evde yapılabilen birkaç maske yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılacak maskeler öncesi gerekli hijyenik kuralların sağlanmış olması ön koşul olarak görülmektedir.

Limon Suyu ve Yoğurt İle Hazırlanan Maske

Limon suyu ve yoğurt ile hazırlanan siyah noktalar için evde doğal maske oldukça başarılı bir yöntem olarak göze çarpmaktadır. İkisinin karışımı ile hazırlanan maske ile son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İki kaşık yoğurt ve bir miktar (göz kararı) limon suyu iyice karıştırılarak göz çevresi hariç yüze uygulanır. Özellikle siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürülmesi ve ardından kuruması beklenir. Kuruma gerçekleştikten sonra ılık su ile yıkanarak cilt temizlenir ve ardından nemlendirici sürülür. Bu uygulamanın haftada bir ya da en fazla iki kez yapılması önerilmektedir.

Karbonat İle Hazırlanan Maske

Siyah noktalar için evde doğal maske yöntemlerinden en etkili olanlarından biride karbonat ile yapılan hem maske hem de peeling olarak uygulanabilen yöntem dikkat çekmektedir. Göz kararı bir miktar karbonatın içerisine birkaç damla limon suyu ilave edilerek siyah noktaların yoğun olarak görüldüğü noktalara uygulanır ve uygulanan bölgeye hafif masaj yapılır. Ardından beş dakika beklenerek yüzdeki maske ılık su ile temizlenir. Haftada bir kez karbonat maskesi siyah noktalar için tavsiye edilmektedir. Siyah noktalar ile mücadele amaçlı evde yapılan en etkili iki maske limon suyu, yoğurt karışımı ve karbonat, limon suyu karışımından hazırlanan maskelerdir.

Sivilce ve Siyah Nokta İçin Çift Etkili Maske Tarifleri

Limon ve Karbonat Karışımı

Limon, içeriğindeki materyaller sayesinde iyi bir yağ çözücü olarak bilinmektedir. Bu sebeple siyah nokta ve sivilce için evde maske karışımlarının en bilindik ürünüdür. 1 yemek kaşığı karbonata yarım limon suyu eklenerek hazırlanan maske yüzde 15 dakika beklemektedir. Limon cilde biriken yağı çözerken, karbonat da gözenekleri boşaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu maskeyi kullanmak isteyenler karbonat yerine aynı ölçüde tuz da kullanabilmektedir.

Yoğurt ve Yulaf Maskesi

Yoğurt ve yulaf karışımı özellikle hassas ciltlere uygulanan bir maske türüdür. Maske, 1 yemek kaşığı yulaf ununa, aynı ölçüde limon suyu eklenerek hazırlanmaktadır. Karışımı sürülebilir kıvama getirmek için ise 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilmektedir. Maske, yüzde 20 dakika bekletildikten sonra sırası ile ılık ve soğuk su ile yıkanarak temizlenmelidir.

Killi Maskeler

Kil, uzun yıllardır akla gelebilecek her alanda temizleyici olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple cilt problemleri için de sık sık tercih edilmektedir. Kil maskeleri farklı ürünler ile beraber hazırlanmaktadır. Gül suyu da kil ile birleşerek siyah noktaların giderilmesini sağlamaktadır. Buna göre 1 yemek kaşığı kile aynı oranda gül suyu ve sirke ilave edilmelidir. Macun kıvamı alan karışım günde iki kez cilde uygulanmalıdır.

Evde Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt Bakımı ve Temizliği Nedir?

Wikide sivilce ve siyah nokta: https://tr.wikipedia.org/wiki/Akne