Sivrisinek Kovucu Bitkisel Yağlar ve Karışımlar Nelerdir, Nasıl Hazırlanır

Sivrisinek kovucu bitkisel yağlar yaz aylarının başlamasıyla önem kazanmaktadır. Oldukça rahatsız edici ve hastalık riski taşıyan sivrisinekleri uzaklaştıran onların hiç sevmediği bitkisel yağlar, özellikleri ve kullanım şekilleri yazımızın devamında yer almaktadır.

Sivrisinek Kovucu Bitkisel Yağlar, Özellikleri Ve Kullanım Şekilleri

Sivrisinek kovucu bitkisel yağlar içerisinde en popüler olanları lavanta yağı, çaya ağacı yağı ve sarımsak yağıdır. Bunları elde etmek için aktarları veya güvenilir online alışveriş sitelerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu bitkilerin yağlarını da kullanmak zorunda değilsiniz, aşağıda değindiğimiz yöntemlerle direkt olarak bitkileri de kullanabilirsiniz.

Sivrisinek Kovucu Bitkisel Yağlar ve Karışımlar Nasıl Hazırlanır?

Sivrisinek kovucu yağlar ve bitkisel ürünler arasında neem yağı, kafur ağacı, fesleğen, sarımsak, çaya ağacı yağı ve lavanta yer alır. Bunların kullanımı için bazen yağına, bazen suyuna bazen de sadece kendisine ihtiyaç vardır. Örneğin fesleğeni saksıda yetiştirmek bile sivrisinekleri kovmak için basit bir yöntemdir yada sarımsağın yağına ihtiyaç yoktur onu kaynatıp suyunu bir sprey yardımıyla üzerinize sıkmak sivrisinekleri sizden uzak tutmaya yetecektir. Dilerseniz şimdi daha detaylı bilgilere geçelim.

Sinek ve Sivrisineklerin Sevmediği Bitkisel Yağlar

Neem yağı: Hindistancevizi yağı ile neem yağını karıştırarak açıkta kalan bölgelerinize uygularsanız 8 saat boyunca sivrisineklerin size yaklaşmasını önleyebilirsiniz. Ancak herhangi bir alerjik hastalığınız varsa bu yağları vücudunuza sürmeden önce küçük bir alanda deneyerek kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Fesleğen: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fesleğen sivrisineklerin sevmediği bitkiler arasında yer alır. Birkaç saksıya fesleğen dikerek odalara yerleştirmeniz evdeki sivrisinek sayısını önemli ölçüde azaltacaktır.

Sivrisinekler Sarımsağı Sevmez

Sarımsak: Sarımsak kokusu pek hoş olmasa da çok fazla sivrisineğin bulunduğu yerlerde rahat bir nefes alabilmek adına oldukça yararlı bir kullanıma sahiptir. Bunun için sarımsağı soyum birkaç parçaya bölerek kaynatın ve suyunu süzerek bir sprey şişesi içerisine koyun. Daha sonra bir parfüm gibi vücudunuza sıkın. Bu uygulama gün içinde önemli bir süre sizi sivrisineklerden korur.

Çay ağacı yağı: Evinizde bir soğuk buhar makinası varsa bu yöntem oldukça işe yarar. Çay ağacı yağını soğuk buhar makinesinin esans bölmesine koyun ve 10, 15 dakika kadar çalıştırın. Günde iki kez bu yöntemi kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer makinanızın esans bölmesi yoksa su koyulan bölüme biraz su ile karıştırarak koyabilirsiniz.

Lavanta: Lavanta yağını vücudunuzun açıkta kalan yerlerine sürmek sizi uzun bir süre sivrisinek derdinden kurtaracaktır. Diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi alerjik etkilere karşı dikkatli olun ve bu yağı aşırı miktarlarda kullanmayın.

Sivrisinek Kovucu Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Sivrisineklerin sevmediği bitkisel yağlar şunlardır:
Lavanta yağı,
Sarımsak yağı,
Çay ağacı yağı,
Neem yağı,
Fesleğen yağı.

Sivrisinekleri Uzaklaştırmak İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sivrisineklerden korunmak için iki adet sarımsağı soyup üç dört parçaya bölerek kaynatın. Daha sonra suyu süzüp bir sprey şişesi içerisine yerleştirip üzerinize sıkın. Bu uygulamayı günde 3 veya 4 kez yapmanız size yardımcı olacaktır.

Sivrisineklerin Nefret Ettiği Bitkiler Nelerdir?

Sivrisineklerin sevmediği bitkisel yağlar şunlardır:
Lavanta,
Sarımsak,
Çay ağacı,
Kafur ağacı,
Fesleğen.
Özellikle evde saksıda yetiştirilerek sivrisinek savar olarak kullanılabilecek bitkiler arasında fesleğen ilk sırada yer almaktadır.

Kaynak