Sivilce Nasıl Geçer? İbrahim Saraçoğlu'ndan Bitkisel Doğal Yöntem

Sivilce nasıl geçer sorusuna tıbbi açıdan bir çok cevap vardır. Ancak ilaçlara karşı hassasiyeti olanlar ya da kimyasal ürünler kullanmamak isteyenler için doğal yöntemler önemlidir. Bu nedenle sivilcelerin doğal yollarla nasıl iyileştirilebileceğine yönelik İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya gibi değerli isimlerin ev yapımı kürlerini sizler için listeledik.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce neden olur ve nasıl iyileşir sorusu bir çoğumuzun 13 yaşında başlayan ergenlikten buyana aklını meşgul etmiştir. Bu noktada sivilce oluşumuna neden olan bir çok faktör vardır. Bunlardan başlıcaları:

 • Yağlı bir cilt türüne sahip olmak.
 • Kalp ve damar sisteminde sorunların olması.
 • Düzenli cilt temizliği yapılmaması.
 • Kullanılan kozmetik ürünler.
 • İlaçların yan etkileri.
 • Ergenlikten itibaren hormonlardaki değişimler.
 • Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek.
 • Mikrobik-iltihaplı hastalıklar.
 • Aşırı stres.

Gibi faktörler sivilce oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerdir. Bu nedenle ilaçlara, kozmetik ürünlere ve gıdalara dikkat etmek sivilce sorunu için bir numaralı adımdır. Şimdi, dilerseniz sivilcelerin doğal yöntemlerle nasıl tedavi edilebileceğine dair başlıklarımızı detaylandıralım.

Ayrıca okuyunuz: Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Sivilce Nasıl Geçer (Doğal Yöntemlerle Evde Çözüm)

Sivilce nasıl geçer sorusuna karşılık tıbbi ya da doğal yöntemler içeren bir çok cevap vardır. Ancak sivilceler farklı rahatsızlıkların işaretini veriyor olabilirler. Bu nedenle doktora görünmekte fayda var. Bunun dışında herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan sivilcelerin bitkisel doğal yöntemlerle tedavisinde kullanılan yollar:

 • Cilt düzenli olarak sabunlu su ile yıkanıp güzelce durulanmalı.
 • Krem gibi yağlı kozmetik ürünler kullanılmamalı.
 • Kozmetik maddeler kullanılacaksa kullanıl sonrası yüz iyice temizlenmeli ve yıkanmalı.
 • Aşırı yağlı gıda tüketiminden uzak durulmalı.
 • Sivile iyileştirme de en iyi yöntemlerden biri de az miktarda sabah akşam birer bardak limonlu su içilmesidir. (Bir bardağa yarım limon)
 • Sivilcelere zarar verilmemeli kendiliğinden geçmesi beklenmeli.
 • Sivilcelerin üzerine limonlu tarçın kürünü uygulayabilirsiniz. (İki yemek kaşığı miktarındaki limon suyunu iki tatlı kaşığı tarçın ile karıştırın sivilcelerinizin üzerine sürün ve 16-19 dakika arasında bekletin güzelce yıkayın. Haftada bir kaç kez bu yöntemi uygulayın. Bu tarifteki tarçın yerine zerdeçal da kullanabilirsiniz. Limon-karbonat, Limon-Süt-Bal, Limon-Salatalık gibi karışımlarda bu oranla hazırlanıp sivilceler üzerine aynı şekilde uygulanabilir.)

Sivilce Nasıl Geçer: İbrahim Saraçoğlu

İlk olarak İbrahim Saraçoğlu sivilce kürü üzerine 3 farklı karışım önermektedir. Bunlar:

İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi -Maden Suyu Kürü : Birer fincan elma sirkesi ve maden suyu karıştırılarak sabah ve akşam olmak üzere gün içinde iki kez sivilcelerin üzerine pamuk ya da yumuşak bir bez yardımıyla uygulanmasıyla oluşturulan bir kürdür.

İbrahim Saraçoğlu Lavanta Kürü : Bir buçuk su bardağı ölçüsünde sıcak suya bir tutam lavantanın eklenip 15-20 dakika boyunca bekletilmesinin ardından yemeklerden 2 saat sonra birer çay bardağı olarak günde 2 kez ya da 3 kez içilmesi şeklinde uygulanır.

Saraçoğlu Soğan Kürü : Bu karışım içerisinde klor olmayan yarım litre suyun içerisine bir tane orta boy kahverengi soğanın (kabuksuz) 4-5 parçaya bölünerek kaynamasıyla oluşur. Bu kaynayan karışım biraz bekledikten ve soğuduktan sonra iki kaba iki ayrı kapta durmalıdır. Son olarak karışımı sabah ve akşam yarım yarım tüketmek gerekir.

İbrahim Saraçoğlun'a ait bu kürler internet ortamından derlenmiştir. Bu nedenle kullanımı konusunda dikkatli davranılması gerekmektedir.

Ayrıca sivilcenin en rahatsız edicilerinden biri de burun içindeki sivilcelerdir. Bu tür sivilcelerden kurtulmak için neler yapılması gerektiğini anlattığımız makalemizi de okumanızı öneririz.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer: Suna Dumankaya

Suna Dumankaya Bal tarçın sivilce kürü
Süzme bal: Üç yemek kaşığı
Tarçın: Üç yemek kaşığı

Yukarıdaki miktarlarda bal ve tarçını karıştırıp 20 dakika bekletin. Ardından yüzünüze sivilcelerin üzerine uygulayın bu uygulamayı gece yatmadan önce yapın ve sabaha kadar bekletin. Sabah da ılık su ile yıkayıp durulayın.

Suna Dumankaya Sivilce lekeleri için Menekşe kürü:
Suna Dumankaya sivilce lekelerini yok etmek için menekşeyi tavsiye ediyor. Bir tatlı kaşığı kuru menekşeyi ılık suda bekletip süzdükten sonra, sivilce lekelerinin olduğu bölgeyi bununla temizleyin. Bu işlemin her gün sabah akşam uygulanması tavsiye ediliyor.

Bir diğer sivilce karşıtı doğal ürün ise sodadır. Sodanın sivilceye yararları konusunda bilgi almak için ilgili makalemizi de okuyun.

Ayrıca Makale Önerileri: