Sivilce Nasıl Geçer Bitkisel Doğal Yöntem İbrahim Saraçoğlu

Sivilce Nasıl Geçer, Neden Oluşur, Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir?

Sivilce nasıl geçer sorusuna tıbbi açıdan verilebilecek bir çok cevap vardır. Ancak ilaçlara karşı hassasiyeti olanlar ya da kimyasal ürünler kullanmamak isteyenler için sivilcelerin doğal yollarla nasıl iyileştirilebileceğine yönelik İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya gibi değerli isimlerin kürlerini sizler için listeledik.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce neden olur ve nasıl iyileşir sorusu bir çoğumuzun 13 yaşında başlayan ergenlikten buyana aklını meşgul etmiştir. Sivilce oluşumuna neden olan bir çok faktör vardır. Bunlardan başlıcaları:

 • Yağlı bir cilt türüne sahip olmak.
 • Kalp ve damar sisteminde sorunların olması.
 • Düzenli cilt temizliği yapılmaması.
 • Kullanılan kozmetik ürünler.
 • İlaçların yan etkileri.
 • Ergenlikten itibaren hormonlardaki değişimler.
 • Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek.
 • Mikrobik-iltihaplı hastalıklar.
 • Aşırı stres.

Gibi faktörler sivilce oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerdir. Bu nedenle kullandığımız ilaçlara, kozmetik ürünlere ve yediğimiz gıdalara dikkat etmek sivilce sorunundan kurtulmak için bir numaralı adımdır. Dilerseniz sivilcelerin doğal yöntemlerle nasıl tedavi edilebileceğine dair başlıklarımızı detaylandıralım.

Sivilce Nasıl Geçer (Doğal Yöntemlerle Evde Çözüm)

Sivilce nasıl geçer diye sorduğumuzda tıbbi ya da doğal yöntemlerle bir çok cevap bulunabilir. Ancak sivilceler farklı rahatsızlıkların işaretini veriyor olabilirler. Bu nedenle doktora görünmekte fayda var. Bunun dışında herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan sivilcelerin bitkisel doğal yöntemlerle tedavisinde şu yollar kullanılabilir:

 • Cilt düzenli olarak sabunlu su ile yıkanıp güzelce durulanmalı.
 • Krem gibi yağlı kozmetik ürünler kullanılmamalı.
 • Kozmetik maddeler kullanılacaksa kullanıl sonrası yüz iyice temizlenmeli ve yıkanmalı.
 • Aşırı yağlı gıda tüketiminden uzak durulmalı.
 • Sivile iyileştirme de en iyi yöntemlerden biri de az miktarda sabah akşam birer bardak limonlu su içilmesidir. (Bir bardağa yarım limon)
 • Sivilcelere zarar verilmemeli kendiliğinden geçmesi beklenmeli.
 • Sivilcelerin üzerine limonlu tarçın kürünü uygulayabilirsiniz. (İki yemek kaşığı miktarındaki limon suyunu iki tatlı kaşığı tarçın ile karıştırın sivilcelerinizin üzerine sürün ve 16-19 dakika arasında bekletin güzelce yıkayın. Haftada bir kaç kez bu yöntemi uygulayın. Bu tarifteki tarçın yerine zerdeçal da kullanabilirsiniz. Limon-karbonat, Limon-Süt-Bal, Limon-Salatalık gibi karışımlarda bu oranla hazırlanıp sivilceler üzerine aynı şekilde uygulanabilir.)

Sivilce Nasıl Geçer: İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu sivilce kürü üzerine 3 farklı karışım önermektedir. Bunlar:

İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi -Maden Suyu Kürü : Birer fincan elma sirkesi ve maden suyu karıştırılarak sabah ve akşam olmak üzere gün içinde iki kez sivilcelerin üzerine pamuk ya da yumuşak bir bez yardımıyla uygulanmasıyla oluşturulan bir kürdür.

İbrahim Saraçoğlu Lavanta Kürü : Bir buçuk su bardağı ölçüsünde sıcak suya bir tutam lavantanın eklenip 15-20 dakika boyunca bekletilmesinin ardından yemeklerden 2 saat sonra birer çay bardağı olarak günde 2 kez ya da 3 kez içilmesi şeklinde uygulanır.

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü : İçerisinde klor olmayan yarım litre suyun içerisine bir tane orta boy kahverengi soğanın (kabuksuz) 4-5 parçaya bölünerek kaynatılmasıyla oluşturulur. Kaynayan bu su dinlendirilip soğutulduktan sonra ikiye bölünür sabah ve akşam yarım yarım tüketilerek kullanılır.

İbrahim Saraçoğlun’a ait olduğu söylenen bu kürler internet ortamından derlenmiş olup kullanımı konusunda dikkatli davranılması gerekmektedir.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer: Suna Dumankaya

Suna Dumankaya Bal tarçın sivilce kürü
Süzme bal: Üç yemek kaşığı
Tarçın: Üç yemek kaşığı

Yukarıdaki miktarlarda bal ve tarçını karıştırıp 20 dakika bekletin. Ardından yüzünüze sivilcelerin üzerine uygulayın bu uygulamayı gece yatmadan önce yapın ve sabaha kadar bekletin. Sabah da ılık su ile yıkayıp durulayın.

Suna Dumankaya Sivilce lekeleri için Menekşe kürü:
Suna Dumankaya sivilce lekelerini yok etmek için menekşeyi tavsiye ediyor. Bir tatlı kaşığı kuru menekşeyi ılık suda bekletip süzdükten sonra, sivilce lekelerinin olduğu bölgeyi bununla temizleyin. Bu işlemin her gün sabah akşam uygulanması tavsiye ediliyor.