Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Doğal Çözüm Yolları Nelerdir ve Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısına evde bitkisel doğal çözüm yolları masaj ve yağlarla sağlanabilmektedir. Ancak burada önemli olan sırt ağrısının sebebidir. Çeşitli ağrılara evde bir yöntem uygulamak mümkün değilken gündelik zorlamalar sonucu oluşan ağrılar ve tutulmalar bitkisel yağlarla masajlar sayesinde geçirilebilir. Biz de bu yazımızda sırt ağrısı için uygulayabileceğiniz yöntemlere değindik.

Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Sırt ağrısına evde uygulayacağınız basit egzersiz hareketleri, bitkisel yağlarla masajlar sayesinde kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. Ancak sürekli devam eden ve geçmek bilmeyen ağrılara için mutlaka doktora başvurmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Sırt ağrısı oldukça sinir bozucu olabilir. Lumbago olarak da adlandırılan bel ağrısı, herhangi bir zamanda veya herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Bu ağrı, bağların veya sırtın kaslarının altında yatan bazı hasarların bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, sırt ağrısının tedavisinde yardımcı olabilecek birkaç doğal ilaç vardır. İşte bunlardan bazıları şunlarıdır:

Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Yağlarla Doğal Çözüm Yolları

Bitkisel yağlar sırt ağrısını hafifletmek için oldukça etkili kaynaklardan biridir. Bu yağların başında lavanta ve nane yağı yer almaktadır.

Sırt Ağrısına Lavanta Yağı ile Masaj Yapmak

Lavanta yağı güçlü antispazmodik, antienflamatuar ve analjezik özellikler gösterir. Bu özellikler ağrı ve kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun için 3-4 damla lavanta yağına ihtiyacınız olacak. Günde iki kez olmak koşuluyla lavanta yağını sırtınıza masajla uygulamanız yeterli olacaktır.

Sırt Ağrısına Nane Yağı ile Masaj Yapmak

Nane yağı, yatıştırıcı ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. 5-6 damla nane yağına ihtiyacının olacak bu yöntemde daha etkili bir uygulama için bir yemek kaşı hindistancevizi yağı yada badem yağı da kullanmanız faydalı olur.  5-6 damla nane yağını diğer yağla karıştırın ve sırtınızdaki ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulayın. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu masajı yapmanız yeterlidir.

Sırt ve Bel Ağrısına Hint Yağı Uygulamak

Hint yağı, risinoleik asit adı verilen bir bileşik içerir . Bu asit antienflamatuar ve analjezik özellikler gösterir. Bu sırt ağrısına eşlik eden iltihabı tedavi edebilir ve ayrıca iyileşmeyi hızlandırabilir. Bu uygulama için de bir yemek kaşığı Hint yağını ağrılı bölgeye sabah ve akşam birer kez olmak üzere günde iki kere masaj yaparak sürmeniz yeterlidir.

Zeytin Yağı İle Masaj Yapmak Sırt Ağrısına İyi Gelir Mi?

Zeytinyağı, iltihap önleyici ve analjezik özellikler gösterir. Bu sırt ağrısının yanı sıra ağrılı diğer semptomlarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi basit bir şekilde bir yemek kaşığı zeytinyağını ağrılı bölgeye güzelce yayarak masaj yapın. Bu uygulamayı sabaha kadar etkisini göstermesi adına gece yatmadan önce yapmanız yararlı olacaktır. Gün içinde bir kez daha bu masajı yapmanızda da fayda olacaktır.

Çemen Otu Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Tedavi İçin Kullanılır

Çemen otu, doğal anti-enflamatuar özelliklere sahip bir bitkidir. Bu sayede çemen otu, sırttaki ağrıyı hafifletmek için doğal bir ev ilacı olarak kullanılabilir. Bunun için 1 çay kaşığı kadar çemen otu tozuna, bir su bardağı süre ve isteğinize göre biraz bala ihtiyacınız olacak. Sütü kaynatıp içine çemen otu tozunu ekleyin, lezzetlendirmek için içerisine bira bal da katabilirsiniz. Bu karışımı geçe yatmadan önce içmek sırtınızdaki ağrının hafifletilmesi için faydalı olacaktır.

Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Çözüm İçin Zerdeçal

Zerdeçal, anti-inflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip kurkumin adı verilen bir bileşik içerir . Zerdeçalın bu özellikleri sırt ağrısını ve semptomlarını tedavi etmek ve rahatlatmak için de kullanılabilir. Günde iki kez içmek kaydıyla 1 çay kaşığı zerdeçalı bir su bardağı sıcak süte katıp tüketmeniz sırt ağrısının hafifletilmesi adına yararlı olacaktır.

Buz Sırt Ağrısına İyi Gelir mi?

Buz kaslar üzerinde antienflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir. Dolayısıyla sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilirler. Bir torbaya su koyup dondurduktan sonra ağrılı bölgeye 15 ila 20 dakika boyunca uygulamanız ağrının hafiflemesine yardım edecektir. Bu uygulamayı günde 1 veya 2 kez yapmanız yeterlidir. Ancak aşırı derece soğuk uygulamak ciltte tahrişe ve hasara neden olabileceğinden uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır.

Zencefil Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Çözüm Olarak Kullanılır mı?

Gingerol, zencefilin aktif bileşenlerinden biridir. Gingerol güçlü anti-enflamatuar ve ağrı kesici etkiler gösterir ve bu sırt ağrısını azaltmaya da yardımcı olabilir. Bunun için 1-2 santim büyüklüğünde tüm zencefil parçalarına ve 1 su bardağı sıcak su ile isteğe bağlı olarak biraz bala ihtiyacınız var. Kaynamış suya sıcakken zencefil parçalarını atın ve 5 ila 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ardından dilerseniz içerisine biraz bal katarak günde iki kez olmak üzere içebilirsiniz. Bu sırtınızdaki ağrının azalması için oldukça faydalı bir yöntemdir.

Fesleğen Yaprağı Sırt Ağrılarına İyi Gelir mi?

Fesleğen yaprakları öjenol, sitronellol ve linalool gibi bazı önemli yağlar içerir. Bu yağlar antienflamatuar ve ağrı kesici özellikler gösterir ve sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. 1-2 çay kaşığı fesleğen yaprağını, 1 su bardağı sıcak suda 10 dakika bekletin. Lezzet için bal ekleyin ve soğumadan önce bu çayı tüketin. Bunu günde 2-3 kez yapmanız uygun olacaktır.

Sırt Ağrısına Sarımsak Faydalı mıdır?

Sarımsak, zengin bir selenyum ve kapsaisin kaynağıdır. Bu bileşiklerin varlığı, sarımsak üzerinde anti-inflamatuar ve analjezik etkiler oluşturur. Bunlarda doğru kullanıldığında sırt ağrısına yararlı olabilir. Bu uygulama için 8–10 diş sarımsak ve temiz bir havluya ihtiyacınız olacaktır. İnce bir macun oluşturmak için sarımsakları ezin. Ezilmiş sarımsağı ağrılı sırta sürün ve temiz bir havluyla üzerini kapatın. 25–30 dakika bekletin ve sonra ıslak bir bezle silin. Ayrıca bu uygulamanın yerine her sabah 2 veya 3 diş sarımsak yemeniz de yararlı olabilir. Bu uygulamayı günde en fazla iki kez yapmalısınız. Yakıcı özelliğe sahip olan sarımsak sık sık uygulandığında veya uzun süre bekletildiğinde cildinizde ağır hasara neden olabilir. Daha detaylı bilgi için Sarımsağın faydaları ve zararları: Sarımsak Yemek Neye İyi Gelir? başlıklı yazıdan da faydalanabilirsiniz.

Sıcak Duş Sırt Ağrısını Geçirir mi?

Ilık sudan gelen ısı analjezik özelliklere sahiptir. Bu özellik ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı bu nedenle, ılık bir duş sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Günde iki kez ılık duşa girmek sırt ağrınızın bir nebze de olsa azalması işeye yarayacaktır.

Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Tedavi İçin Papatya Çayı

Papatya, anti-inflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahiptir ve bu özellikler ağrı, şişlik ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Sırt ağrıları için papatya çayı yapmak adına; 1 çay kaşığı kuru papatya ve 1 su bardağı sıcak suya ihtiyacınız var. Kurutulmuş papatyayı bir bardak sıcak suda 5–10 dakika bekletin ve lezzet için bal ekleyin, soğumadan önce bu çayı tüketin. Bunu günde 2 kez uygulamanız yeterlidir.

Sırt Ağrısı İçin Aloe Vera Suyu Faydalı mıdır?

Aloe vera güçlü antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Bu sırt ağrısının tedavisinde de yardımcı olabilir. Bunun için yarım su bardağından biraz daha az miktarda aloe vera suyu içmeniz yeterli olacaktır. Aşırıya kaçıldığında yan etki oluşturma ihtimali artabileceğinden günde bir kez tüketmeniz önerilir.

Sırt Ağrısına Evde Bitkisel Tedavi Alternatifleri

Görüleceği üzere sırt ağrılarını hafifletmek adına evde doğal olarak bitkisel kürlerle uygulayabileceğimiz çeşitli teknikler mevcuttur. Ancak bunlar her ağrı için başarı sonuç vermeyebilir. Bazı sırt ağrıları çeşitli hastalıklardan kaynaklanabileceğinden, hastalık tedavi edilmeden düzelmeleri de mümkün değildir. Bu nedenle sırt ağrısının nedenlerini bilmek de oldukça önemlidir.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sırt kaslarınızın, bağlarınızın veya disklerinizin hasar görmesi veya yaralanması sırt ağrısına sebep olabilir. Gerilen kasların, bağ dokularının veya spazmların en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Bir nesnenin yanlış kaldırılması
 • Ağır nesneleri kaldırma
 • Kötü veya yanlış duruş
 • Uygun olmayan yatak
 • Uyku bozuklukları
 • Omurgaya etki eden ateş veya enfeksiyon gibi tıbbi durumlar
 • Artrit
 • Yaş (yaşlı insanlar sırt ağrısından daha fazla etkilenir)
 • Cinsiyet (kadınlar sırt ağrısına erkeklerden daha yatkındır)
 • Gebelik
 • Sigara içmek
 • Yoğun fiziksel egzersiz

Sırt Ağrısını Önleyici İpuçları

Sırt ağrısı yaşamamak adına aşağıda yer alan önleyici ipuçlarına dikkat etmenizde fayda vardır.

 • İnflamasyona neden olabilecek ve sırt ağrınızı kötüleştirebilecek şeker, rafine tahıllar, süt ürünleri ve kırmızı et gibi gıdalardan kaçının.
 • Taze meyve ve sebze, balıklar, fındık ve yoğurt alımınızı artırın. Bu gıdalar sadece antienflamatuar değil, aynı zamanda zengin kalsiyum kaynaklarıdır.
 • Sırt ve bacaklarınızı germenizi gerektiren Child's Pose , Pigeon Pose ve Triangle Pose gibi yoga pozları ve egzersizleri yapın.
 • Uzun süre otururken veya uzanırken sırtınıza destek sağladığınızdan emin olun.
 • Sırt ağrınıza iyi gelebilecek düzenli masaj uygulaması yaptırabilirsiniz.
 • Omurganızın disklerini nemli ve sağlıklı tutmak için bol su için.
 • Oturma ve uyku duruşlarınızı değiştirmek sırt ağrınızın tedavisine de yardımcı olabilir.

Sırt Ağrısını Önlemek İçin En İyi Uyku Pozisyonu Nasıldır

Sırt ağrılarının en önemli sebeplerinden biri de yanlış ve rahatsız uyku pozisyonudur. Doğru uyku pozisyonu için; sırtüstü uyurken, omurgayı desteklemek için dizlerin altında bir yastık konulabilir. Yan yatarken bacaklar göğse çekilip ve dizlerin arasına bir yastık yerleştirilebilir.

Sırt Ağrısını Gidermek İçin Ne Tür Bir Yatak En İyisidir?

Sırtüstü uyuyan bireylerin orta sertlikte bir yatağa ihtiyacı vardır. Bu arada, yanlarında uyuyanların kalçalarını ve omuzlarını daha iyi hizalamak için biraz daha yumuşak bir yatağa ihtiyaçları vardır. Genellikle yüz üstü uyuyanlar için daha sıkı bir yatak gerekir.

Sırt Ağrısından Kaçınmak İçin En İyi Oturma Pozisyonu

Sırt ağrısı ile uğraşan kişiler uzun süre otururken sırtlarına destek sağlayabilirler. Tüm sırtın sandalyenin minderine oturtulması önerilir. Sandalye veya tabureye desteksiz oturmaktan, sırtı gerdiği için kaçının.

Sırt ağrısı hamilelik sırasında ne zaman başlar?

Sırt ağrısı hamilelik döneminin herhangi bölümünde görülebilir. Özellikle bebek büyümeye başladığı için hamileliğin sonraki aşamalarında sırt ağrısı daha yaygındır. Bunun için yan yatarken bacaklarınızın arasın yastık koymak oldukça rahatlatıcı bir etki gösterecektir.

Kaynak