Sirke Saç Döker mi? Saçları Sirkeyle Yıkamanın Faydaları Zararları

Sirke saç döker mi sorusu saçlarını temizlemek için sirke kullanmayı düşünenlerin akıllarında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu yazımızda saçların sirke ile yıkanması nedeniyle hangi etkilerin ortaya çıkacağını, yıpranma, kopma ve dökülme gibi sorunların sirkeden kaynaklanıp kaynaklanmayacağını cevaplamaya çalıştık.

Sirke Saç Döker mi?

Sirke saç döker mi sorusu onu nasıl ve ne sıklıkla kullandığınıza bağlıdır. Sirke asitli yani yakıcı bir yapıya sahiptir, eğer sirkeyi aşırı miktarlarda sık sık ve saçınızda uzun süre bekleterek kullanırsanız, kafa derinize ve saçlarınıza zarar vermek ihtimali yükselir. Ancak az miktarlarda, su ile seyreltilerek ve cildiniz hasar görmeyecek kadar kısa sürede uygularsanız aksine sirkenin saçlar için oldukça yararlı olduğunu görebilirsiniz. Besin maddeleriyle dolu sirke, saçlardaki karışıklıklara, kıvırcıklara yardımcı olabilir ve saçlarınızdaki parlamayı geri getirebilir. Kepek kalıntılarını azaltabilir ve saçınızı ferahlığa kavuşturup aşırı dökülmelere fayda sağlayabilir.

Sirke Saç Döker mi, Sağlıklı Kullanım Yolu Var mıdır?

Sirke saç döker mi sorusuna açıklık getirdiğimize göre sağlıklı bir şekilde sirkenin saçlara nasıl uygulanabileceği konusuna değinebiliriz. Sirke doğal pH’ı geri kazandığından kaşıntılı bir kafa derisini ve kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olur. Saçınızı şampuanla güzelce yıkayıp duruladıktan sonra saçınız ıslakken sirkeyi uygulamalısınız. Saça ve saç derisine masaj yapın ve sirkeyi birkaç dakika saçınızda bekletin ve sonra ılık bir su ile durulayın. Saçlarınız ilk yıkadığınız anda sirke kokusu alabilirsiniz ancak saçınız kuruduktan sonra koku kaybolacaktır.

Saçlar Sirke ile Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Herkesin saçları benzersiz olduğundan, bu konuda kendi kararınızı vermelisiniz. Saç tipinize en uygun sıklığı bulmak için biraz deneme yapmanız gerekecektir. Ancak başlangıç olarak kuru saçların daha az sirke, yağlı saçlar daha çok sirke sevdiğini bilmeniz sizin için faydalı olabilir. Eğer her gün sirke kullanırsanız saçınızdaki kuruluk oranı artabilir, bu nedenle bu kadar sık kullanım pek önerilmez. Ancak ilk etapta birkaç gün aralıklarla saçınıza sirke uygulayabilir birkaç haftadan sonra da ayda bir veya iki kez saçlarınızda sirke kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sirkenin Faydalı Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sirke kullanmak saçlardaki dökülme, kopma, yıpranma ve matlaşmaya iyi geldiği gibi kepek sorunlarının çözümüne de katkı sağlar. Ancak saçlarınızda sirkenin bu yararları gösterebilmesi için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları da vardır:

  • Organik ve hakiki sirke kullanın.
  • Saçlarınıza sirke uygulamak için sprey kutularını kullanın. Bu sayede fazla sirke kullanmadan kafanızın her bölgesine sirke uygulayabilirsiniz.
  • Eğer hava şartları uygunsa saçınızı soğuk su ile durulamanız daha iyi olacaktır.

Dilerseniz doğal saç bakım yöntemlerinden bahsettiğimiz Saç Dökülmesine Zeytinyağı İyi Gelirmi? Saçlara Zeytinyağının Faydaları ve Saçkıran Geçermi? Sarımsak Gibi Doğal Tedaviler Saçkırana iyi gelir mi? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak