X

Sık Tekrarlayan Uçuk Nasıl Gider? Hametan, Ruj, Diş Macunu İyi Gelir mi?

Sık tekrarlayan uçuk herkesin canını sıkar. Hem kötü bir görüntü hem de acı veren bu tür uçukları tetikleyen yiyecekler de olabilir stres de olabilir. Ancak HSV-1 ve HSV 2 den kurtulma gayretinde olanlarda da olduğu gibi temel sorun uçuk virüsüdür. Peki uçuktan doğal yollarla kurtulmak mümkün müdür, ruj veya diş macununu uçuğa sürmek yararlı mıdır? Dudakta su toplanması uçuk belirtisi midir, hametan iyi gelir mi, gerçekten korkudan dudak uçuklaması diye bir şey var mıdır gibi merak edilen soruları bu yazımızda detaylandırmaya çalıştık.

Sık Tekrarlayan Uçuk Neden Olur?

Uçuk neden olur sorusuna en temel cevap Herpes simplex adı verilen virüstür. Virüs deriye bulaşır ve bulaştığı yeri etkilemesi sonucunda su toplanması, kızarıklık ve yara benzeri görüntüye yol açar. Bir kez bulaştığında bir ömür uçuğa neden olabilir. Dönem dönem uçukta iyileşme görülebilir ancak tekrar tekrar bulunduğu bölgede veya çevresinde görülebilir.

Uçuk yarası nasıl geçer sorusuna tıbbi olarak kesin bir çözüm sunulamamaktadır. Halk arasında uçuğa Hametan, diş macunu veya ruj sürmenin iyi geleceğine dair söylentiler olsa da bu yöntemlerin de kesinliği yoktur.

Yazımızın devamında yukarıdaki bahsi geçen uygulamaların ve diğer doğal bitkisel uçuk tedavisi yöntemlerinin neler olduğunu görebileceksiniz.  Ancak önce uçuğun tekrar tekrar ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir konusuna değinelim.

Sık Tekrarlayan Uçuk Neden Çıkar?

Sık tekrarlayan uçuklar yukarıda bahsettiğimiz gibi Herpes simplex isimli virüs nedeniyle ortaya çıkar. Tekrar etmesinin nedeni de budur. Ancak virüsün tekrar aktif olmasını sağlayan yani uçuğu tetikleyen yiyecekler ve duygusal faktörler olabilir. Örneğin korkudan dudak uçuklaması gibi bir deyim vardır. Aslında bir nebze de olsa bu deyim gerçeği yansıtır. Peki, korku gibi uçuğu tetikleyen faktörler nelerdir:

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Uykusuzluk
 • Kötü beslenme
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Grip, Soğuk Algınlığı
 • Aşırı korku ve endişe
 • Güneşin zararlı ışınları (Ultraviyole)
 • Hormonlardaki dalgalanmalar

Uçuk Nerelerde Çıkar Bulaşıcı mıdır?

Uçuk deri üzerinde temas edilebilecek hemen hemen her yerde çıkabilir. Özellikle ağız bölgesinde görülen HSV-1 tipi uçuk cinsel bölgelerde de kendini gösterebilir.

Uçuk bulaşıcıdır ve bu yüzden bir kişiden başkasına bulaşabilecek uçuk vücudun temas ettiği herhangi bir noktaya yerleşebilir. İşte maddeler halinde uçuğun çıkabileceği yerler:

 • Gözler,
 • Parmaklar,
 • Kadın ve erkek cinsel organları,
 • Kalça,
 • Ağız ve dudak…

Sık Tekrarlayan Uçuk Nasıl Gider?

Uçuk tedavisi hakkında en merak edilen sorular uçuk nasıl gider veya uçuk kısa sürede nasıl iyileşir sorularıdır. Tıbbın henüz kesin tedavi bulamadığı uçuk için denen birçok yöntem vardır. İlk başta tıbbi olarak geçici çözüm sunan uçuk kremleri gelir. Ellerinde bu kremler olmayanlar yada doktora gitmek istemeyenler ise uçuğa ruj veya diş macunu sürerek çözüm ararlar. Gerçekten bu yöntemlerle uçuk geçer mi? Dilerseniz uçuk nasıl geçer krem, diş macunu ve ruj gibi tekniklerle cevap arayalım.

En Hızlı Çözüm ile Sık Tekrarlayan Uçuk Nasıl Geçer?

En hızlı çözüm uçuğun bulduğu bölgeyle oynamamak ve tuzlu su ile bölgeyi düzenli olarak yıkamaktır. Ayrıca nemlendirici kremler kullanarak da yaranın verdiği acı da azaltılabilir. Genellikle kendiliğinde 2 ila 4 hafta arasında iyileşme gösteren uçuklara ne kadar az müdahale edilirse o kadar hızlı iyileşir.

Krem ile Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk nasıl geçer, krem kullanmak iyi gelir mi gibi sorular da sıkça sorulmaktadır. Uçuğun tedavisi için çözüm bulunamadığı gerçeği kremlerin onu tedavi etmeyeceği anlamını da taşır. Ancak hametan krem ve benzeri nemlendirici kremler uçuğun neden olduğu ağrı, yara, su toplanması ve kızarıklık gibi semptomların hafifletilmesine yardım edebilir. Ekşi sözlük ve kadınlar kulübü gibi platformlarda uçuğa iyi geldiği iddia edilen birçok krem ve uygulama vardır. Fakat uçuğa iyi gelen krem arayışı için başvurulacak yegane kaynak bir sağlık kuruluşudur.

Hametan Uçuğa İyi Gelir mi?

Hametan uçuğa iyi geldiği söylenen kremlerin başında gelir ve doktorların reçete ettiği kremler arasında çer alır. Hametan krem uçuğu iyileştirdiği (geçici olarak) için kullanıcılar tarafından oldukça sevilmektedir. Ancak hekim onayı olmadan kullanmak sakıncalı olabilir.

Hametan kullananların yorumlarına bakıldığında uçuğun görünümünü kısa sürede iyileştirdiği anlaşılıyor. Sadece uçukta değil sivilcelerde de başarılı olduğu konusuna vurgu yapılıyor. Uçuk yararlarının hafifletilmesi adına hametan başarılı ve tercih edilir olduğu görülüyor.

Uçuğa Ruj Sürülür mü?

Uçuğa ruj sürmenin iyi geldiği algısı da oldukça yaygındır. Uçuğa ruj veya başka bir madde sürmek oldukça riskli bir eylemdir. Tıbbi olarak test edilmemiş maddelerin kullanımı sakıncalıdır. Özellikle ruj ve benzeri kimyasallar uçuk yaralarını daha kötü hale getirebilir. Zamanla iyileşip iz bırakmayacak olan uçuğa müdahale etmek iyileşmeyen kötü bir görüntüye yol açabilir.

Diğer yandan uçuk ve benzeri yaralar için üretilmiş ruju andıran kremler de vardır. Eğer doktorunuz bu tür kremlerden kullanmanızı önerirse reçete ettiği ilaçtan alıp kullanabilirsiniz.

Uçuğa Diş Macunu Sürülür mü?

Diş macunu anti bakteriyel özellikler taşısa da uçuğa neden olan virüsü temizleyebilecek özelliklere sahip olmayabilir. Tıbben kanıtlanmamış yararları olsa bile uçuğa diş macunu sürmek zararlı etkilere neden olabilir. Öyle ki uçuğun yerinde kalıcı izler bile oluşabilir. Bu nedenle doktorun tavsiyesi olmayan hiçbir ürün uçuğa sürülmemeli ve uçuk yaralarına müdahale edilmemelidir.

Uçuğu Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Uçuk virüs kaynaklı bir sağlık sorunu olduğundan bağışıklık sistemi oldukça büyük sorumluluk düşer. Bağışık sistemi ne zaman zayıf düşerse uçuk virüsü o zaman daha aktif olur ve uçuk meydana gelir. Yani uçuğu tetikleyen yiyecekler aslında bağışıklığı zayıflatan gıdalardır.

Vücudu yoran ve ona hiçbir şey katmayan her gıda bağışıklığı zayıflatır. Dolayısıyla bu gıdalar uçuğun tekrar ortaya çıkmasına da neden olur. Bu yüzden aşağıdaki yiyeceklerden ve alışkanlıklardan uzak durun. İşte uçuğu tetikleyen besinler ve alışkanlıklar:

 • Asitli yiyecek ve içecekler (kola, turşu suyu, şalgam suyu…)
 • Alerjisi olunan gıdalar.
 • Hazmı zor besinler.
 • Alkol
 • Sigara
 • Tek yönlü beslenme
 • Temizliğe özen göstermeme
 • Aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar

HSV’den Kurtulma Hakkında Son Sözler

HSV uçuğa neden olan virüsün kısa adıdır. HSV-1, HSV-2, HSV-3 gibi kodlarla sınıflandırılmıştır. Ağız bölgesinde çıkan uçuğun nedeni HSV1, cinsel organlarda çıkan uçukların sınıfı HSV-2 , zona gibi sinirleri etkileyen uçuğun kategorisi ise HSV-3’tür.

Tıbbi olarak uçukların hepsiyle faklı şekillerde mücadele edilir. Uçuğun çıktığı bölge de riskin artışında büyük rol oynar. Örneğin HSV-3 daha riskli bir uçuk türüdür. Ancak HSV-2’de o denli risk taşır. Ağız ve dudak bölgesinde ortaya çıkan uçuk ise bulaşıcılığı en yüksek uçuk olarak sınıflandırılabilir.

Uçuğa Dikkat Edin

Görüleceği üzere uçuklar genellikle görünüm olarak can sıkıcı olsa da kontrol altında tutulması gereken sağlık sorunlarıdır. Zira özellikle bebeklere uçuk virüsü ölüme kadar varabilecek zararlara yol açabilir.

Vücudunuzda özellikle dudak çevrenizde uçuk varsa bebekleri severken çok ama çok dikkatli olun. Uçuğunuz olduğunu insanlarla paylaşın ki sizin önlem alamadığınız noktada onlar devreye girsin. Eğer genital bölgenizde uçuk varsa birlikte olacağınız kişiyle bu bilgiyi paylaşın.

Ayrıca Uçuk Yarası Nasıl Geçer? sorusuna yanıt aradığımız diğer makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Sık Tekrarlayan Uçuk Nasıl Geçer? Hametan krem uçuğa iyi gelir mi? Uçuk yarasına ruj veya diş macunu sürmek uçuğu iyileştirir mi?