Sıcak Limon Suyu İçmek: Zayıflatırmı, Faydaları Neye İyi Gelir?

Sıcak limon suyu sağlığa faydaları yüzyıllardır bilinmektedir. Başlıca yararları, bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olan antibakteriyel ve antiviral özellikleridir. Ilık limon suyu aynı zamanda, kilo kaybında etkili bir yardımcı olarak bilinir, çünkü sindirimi arttırır ve karaciğeri temizler. Limonlar, diğer şeylerin yanı sıra, direnci artıran ve enfeksiyonlarla savaşan sitrik asit, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, flavonoidler, pektin ve limonen içerir. Bu makalede, neden her sabah limon suyu içmeniz gerektiğinin cevabını bulacaksınız.

Sıcak limon suyunu nasıl hazırlanır?

Sıcak limon suyu hazırlamak için mümkün olduğu kadar ılık fakat kaynamayan temiz su kullanın. Vücudun soğuk suyu işlemesi daha uzun sürdüğü için soğuk su kullanmayın ve vücudun bunun için daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Her zaman taze limon, tercihen organik, şişelenmemiş limon suyu kullanın. Bir bardak suya yarım limon suyunu sıkın ve sabahları aç karnına için.

Sıcak Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sıcak limon suyunun faydaları kısaca maddeler halinde şu şekildedir:

 • Sindirimde Yardımcı Olur
 • Vücudu Temizler
 • Direnci Uyarır
 • Ph Seviyelerini Dengeler
 • Cildi Temizler
 • Enerji Sağlar Ve Zihni Geliştirir
 • C Vitamini Deposudur
 • Solunumu Yeniler
 • Lenfatik Sistemi Sıvılaştırır
 • Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Sıcak Limon Suyu İçmek Sindirimde Yardımcı Olur

Limon, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Atomik bileşiği sayesinde tükürük gibi davranır ve karaciğerin sindirime ihtiyacı olan safrayı oluşturmasına yardım eder. Limonda sindirimi güçlendiren mineraller ve vitaminleri vardır. Ilık limon suyu, mide ekşimesi, geğirme ve şişkinlik gibi hazımsızlık semptomlarını da hafifletir. American Cancer Society Kanser hastalarının bağırsak fonksiyonunu iyileştirmek için sitrik asit içerek ılık su önerir. Bu asidi limon suyu içerisinde bulmanız mümkündür.

Sabahları Aç Karnına Ilık Limon Suyu İçerek Vücudu Temizleyin

Ilık limon suyu içmek, idrar yapma ihtiyacını arttırır, böylece toksinleri vücuttan etkili bir şekilde uzaklaştırır. Bu ayrıca idrar yollarının sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Sitrik asit, karaciğeri aktif hale getirmek için harekete geçiren enzimlerin aktivitesini arttırır.

Sıcak Limon Suyu Vücut Direncini Uyarır

Sabah limon suyu içtiğinizde kanınız iyileşir. Limonlar çok fazla C vitamini içerir, bu nedenle grip önleme için çok iyidir. Potasyum, diğer yandan, beyni ve sinir sistemini uyarır ve kan basıncını kontrol eder. Limonlarda bulunan askorbik asit (C vitamini), iltihaplanmaya karşı korur, astım ve diğer solunum problemlerinin belirtilerini hafifletir. Aynı zamanda demirin vücuda emilimini kolaylaştırır. Demir, bu nedenle dirençte önemli bir bileşendir. Limondaki saponinler nezle ve soğuk algınlığına karşı savaşır ve mukus miktarını azaltır.

Limon Suyu İçmek Ph Seviyelerini Dengeler

Limon en temel besinlerden biridir. Dolayısıyla, bunlar doğal olarak asidiktir, ancak yutulduğunda alkalidir, çünkü sitrik asit sindirime geçtikten sonra vücudu asitlendirmez. Limonlar, kolayca sindirilebilir bir zayıf asit olan askorbik asit kadar sitrik asit içerir, böylece limonun mineralleri kanı alkali hale getirir. Vücudunuz asidik olduğunda hastalanırsınız. Düzenli limon tüketimi vücudun asitli olmasını önler ve eklemlerde ürik asit birikmesini engeller.

Sıcak Limon Suyu Cildi Temizler

Sabahları sıcak limon suyu içtiğinizde cildiniz iyileşir. C vitamini, diğer antioksidanlarla birlikte, kırışıklıkları azaltmaya ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Limonun alkalinitesi sivilceye neden olan bazı bakterileri öldürmeye yardımcı olduğundan sağlıklı ve ışıltılı bir cilt elde etmek için C vitamini gerekir. Ayrıca, sivilceleri ve lekeleri hafifletmek için izlere dışarıdan da uygulanabilir. Limonlu su vücudu temizlediği için, dıştakilere ek olarak cildinizi iç tedavilerle temiz tutabilirsiniz. C vitamini ayrıca cildi gençleştirir.

Ilık Limon Suyu Enerji Sağlar Ve Zihni Geliştirir

İnsanların yiyeceklerden aldığı enerji, yedikleri yiyeceğin moleküllerinden ve atomlarından gelir. Pozitif besin iyonları sindirim sistemine ulaştığında ve negatif iyonlarla etkileşime girdiğinde, bir reaksiyon oluşur. Limonlar, daha fazla negatif iyon içeren az sayıda gıdadan biridir, bu yüzden sindirim sistemine ulaştıkça daha fazla enerji alırsınız. Limon kokusu bile zihine enerji verir ve düşünceyi tazeler. Limonlar ayrıca depresyon ve endişe ile mücadele eder.

Limon C Vitamini deposudur

Limonlardaki askorbik asit (C vitamini) iyileşmeyi teşvik eder ve kemik ve kıkırdak sağlığı için hayati öneme sahiptir. C vitamini bir bütün olarak sağlık için önemli bir besindir ve stres ve yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olur.

Aç Karnına Ilık Limon Suyu Tüketmek Solunum Yollarını Rahatlatır

Sabahları aç karnına limon suyu içtiğinizde nefesiniz yenilenir. Nefes tazelemesinin yanı sıra limon, diş ağrısı ve diş eti iltihabını hafifletir. Sitrik asit diş minesini aşındırabilir, bu yüzden limon suyu içtikten sonra ağzınızı temiz suyla iyice çalkalamanız önerilir.

Ilık Limon Suyu Lenfatik Sistemi Daha Akışkan Hale Getirir

Ilık limon suyu, kaybolan sıvıyı takviye ederek ve temizleyerek dirence yardımcı olur. Vücudunuzda yeterince sıvı olmadığında, aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsınız:

 • Yorgunluk Ve Yavaşlık
 • Düşük Direnç
 • Kabızlık
 • Enerji Eksikliği
 • Düşük / Yüksek Kan Basıncı
 • Uyku Yoksunluğu, Vb.

Sıcak limon Suyu İçmek Zayıflatırmı?

Sabahları aç karnına sıcak limon suyu içtiğinizde yağların yakım hızı artar ve zayıflama ihtimali yükselir. Limonlar, pektin lifleri bakımından da zengindir. Araştırmalar, bir alkalin diyeti izleyen ve lifli yapısı zengin olan gıdaları tüketen kişilerin daha hızlı kilo verme eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Limonla alakalı diğer yazılarımız:

Kaynak: https://askelterveyteen.com/juo-aamuisin-sitruunavetta-10-hyotya/