Sıcak Çikolata İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sıcak Çikolata İçmenin Faydaları ve Zararları bu lezzetli içeceği sevenlerin merak ettikleri arasında yer alır. Biz de bu yazımızda sıcak çikolatanın tarihinden biraz bahsettikten sonra faydaları ve zararlarının detaylarına değineceğiz.

Sıcak Çikolata İçmenin Faydaları ve Zararları

Sıcak çikolata içmek genellikle zevk için tüketilirken, onu içmenin birçok sağlık yararı vardır. Araştırmalar, sıcak çikolatanın sağlığınız için faydalı olan birçok antioksidan içerdiğini gösteriyor. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar sıcak çikolatanın hem içecek hem de tıbbi değeri vardı.

Kaşif Francisco Hernández, çikolatalı içeceğin yüksek ateş ve karaciğer hastalığının tedavisine yardımcı olduğunu yazdı. Başka bir kaşif olan Santiago de Valverde Turices, sıcak çikolatanın büyük ölçüde göğüs hastalıklarının ve daha az ölçüde mide rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olduğuna inanıyordu. 17. yüzyılda çikolata Fransa'ya tanıtıldığında, ani öfke ve kötü ruh halini tedavi etmek için kullanıldı; bu, çikolatanın içerdiği feniletilamin ile ilgili olabilir. Bugün, sıcak çikolata tıbbi olarak değil, eğlence amaçlı kullanılıyor, ancak yeni bir araştırmaya göre içeceğin başka sağlık yararları da olabilir.

Sıcak Çikolata Faydaları

Sıcak çikolatanın sağlığa birçok faydası vardır. En dikkat çekici faydalarından biri de kanser önleyici özellikler içermesidir. Antioksidan özelliği sayesinde kansere neden olacak iltihaplanmaları önleyerek stresi de düşürür. Uzmanlara göre, doğru tüketildiğinde kilo vermeye de yardımcı olur. Sıcak sütle yapılan ve kışın en çok tüketilen bu içeceği, serotonin üretimini artırarak insanları mutlu eder.

Sıcak çikolata neye iyi gelir?

Bilimsel çalışmalar sıcak çikolata içmenin bilişsel gücünü geliştirirken genel manada beyin sağlığını koruduğunu ortaya koyuyor. Sıcak çikolatanın içerisinde yer alan Flavonoidler sayesinden kanın akışı hızlanır ve bu sayede beyne daha fazla kan ve dolayısıyla daha fazla oksijen iletilmesine yardım eder.

Sıcak çikolata kilo verdirir mi?

Diyetisyenler aşırı derecede tüketilmediği taktirde sıcak çikolata içmenin kilo vermeye yardımcı olacağı görüşünü öne sürmektedir. Özellikle soğuh havaların çok tüketilen içeceklerinden biri olan sütlü sıcak çikolata stres kaynaklı yeme alışkanlığının azaltılmasına yardımcı olur.

Sıcak çikolata içmek sağlığa zararlı mıdır?

Sıcak çikolata içmenin de birçok olumsuz etkisi vardır. Sağlık risklerinin türü ve şiddeti, sıcak çikolatanın türüne göre değişir. Sıcak çikolatanın olumsuz etkileri, esas olarak belirli türlerinin yüksek yağ ve şeker içeriğinden kaynaklanır.

Gereğinden fazla tüketilen sıcak çikolata sağlığa zararlıdır. Bunun nedeni çok fazla şeker ve yağ içermesidir. Çikolata alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Özellikle %70 kakaolu çikolata ilk tercih olmalıdır. Bu çikolatalar sağlık açısından daha faydalıdır.

Makale önerisi: Hamilelikte çikolata yemek bebeğe zarar verir mi?

Sıcak Çikolata İçmenin Faydaları ve Zararları Neleri Eetkiler

Sıcak çikolata içeceğinin faydaları genellikle zihinsel faaliyetleri olumlu etkiler. Zararları daha çok şeker hastalığı ve kilo kontrolü gibi konuları olumsuz etkilemektedir. Yazımızdan da görüleceği üzere aşıraya kaçılmadığı ve çikolata oranı yüksek şeker oranı düşük olduğu takdirde sıcak çioklata yararlı bir içecek olarak öne çıkmaktadır.