Şeker Hastaları Avokado Yiyebilirmi? Avokadonun Diyabete Yararları

Avokado şeker hastaları yiyebilirmi sorusunun muhatabı olmakla birlikte aslında şeker hastalığı için oldukça önemli bir rol üstlenir. Özellikle sağlıklı bireylerin bile avokado tüketmesi olası şeker hastalığı için faydalıdır. Bu yazımızda avokadonun diyabet üzerindeki etkilerinden bahsettik.

Şeker Hastaları Avokado Yiyebilirmi?

Timsah armut olarak da bilinen avokado, yüksek besin değeri ile bilinir ve yiyeceklere ekstra lezzet ve zengin doku eklemek için kullanılır. Guakamolün ana bileşeni olarak kabul edilen bu meyve birçok şekil ve renkte olabilir, vitaminler ve mineraller açısından da oldukça zengindir, bu da onu her yaş grubundan insanlar için sağlıklı bir seçim haline getirir.

Bu sağlıklı yiyecekten faydalanmak isteyen şeker hastaları da onun diyabet üzerindeki etkilerini merak etmektedirler. Günlük hayatta düzenli olarak avokado yemek sağlıklı bireyler için de faydalıdır. Araştırmalar avokado tüketiminin diyabet hastalığının ortaya çıkma zamanını ertelediğini göstermektedir.

Ailesinde Şeker Hastaları Olanlar Neden Avokado Tüketmelidir?

Avokadonun herhangi bir kolesterol veya sodyum içermediğini ve ayrıca doymuş yağda düşük olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Hepimiz onu kilo kaybı ve metabolik sağlıkta etkili kılan zengin lif içeriğiyle tanırken, son zamanlarda yapılan bir araştırma, diyabetin gecikmesine veya önlenmesine de yardımcı olabileceğini vurguladı.

Bir araştırmaya göre avokadonun normalde diyabete yol açan hücresel süreçleri inhibe edebilen bir bileşiğe sahip olduğu bulunmuştur. Araştırma sırasında, bileşiğin böbrek veya karaciğer üzerinde olumsuz bir etkisi olmadan kana kolayca emildiği bulundu.

Şeker Hastalığında Avokadonun Rolü

Araştırmacılar, sadece avokadoda bulunan bir yağ molekülü olan AvoB’nin, iskelet kasında ve pankreasta insülin direncini azaltmak için eksik oksidasyona karşı olduğunu bulmuşlardır.

İnsan deneylerinde, tipik bir batı diyeti yiyen katılımcılara AvoB verilmiş ve böbreklerini veya iskelet kaslarını etkilemeden kanlarına güvenli bir biçimde emildiğini buldu.

Sonuç Olarak Şeker Hastaları Avokado Yiyebilirmi?

Avokado şeker hastalığı üzerinde olumlu bir etki oluştursa da her besinde olduğu gibi tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Özellikle bir hastalığı tedavi etmek amacıyla bir gıdanın tüketimi her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Bu nedenler şeker hastalığı olanlar doktorlarının tavsiyesi dışına çıkmamalıdırlar. Ayrıca kullanılan şeker ilaçlarıyla etkileşime girme ihtimali de göz önünde bulundurularak kararında avokado tüketilmelidir. Dilerseniz Avokadonun Faydaları-Cilde-Cinsel Güce-Kansere-İbrahim Saraçoğlu başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Şeker Hastaları Avokado Yiyebilir mi?

Diyabet hastaları kan şekeri dengeleyici bir etkiye sahip olan avokado meyvesini güvenle tüketebilirler.

Avokado Diyabet İçin Faydalı mıdır?

Avokado birçok açıdan sağlık için faydalı özellikler taşır. Avokadonun etkili olduğu hastalıklardan biri de diyabettir. Avokado hem kan şekerinin dengelenmesi hem de şeker hastalığına yakalanma ihtimalinin azaltılması açısından diyabet için oldukça faydalıdır.

Kaynak