Şeftalinin faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Şeftalinin faydaları konulu bu yazımızda bu meyvenin iyi geldiği hastalıklardan, içerisindeki vitaminlerden ve ne gibi sağlık yararları taşığından bahsettik.

Şeftalinin faydaları: potasyumun yanı sıra harika bir a ve c vitamini kaynağıdır

Şeftali; vitamin içeriği bakımından oldukça zengindir. A ve C vitamini içerir. Ayrıca E ve K vitamini içeriği de oldukça azdır. Şeftali; B6, B2, B3, B9, B5, B1 gibi diğer vitaminleri de içerir. Şeftali mineral bakımından zengindir. Böbrek taşı oluşumunu engelleyen ve kemik hastalıklarına iyi gelen potasyum içeren bir meyvedir.

Şeftali, mükemmel bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Sadece bir şeftali günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 15'ini, yüzde 2 lifi ve yüzde 8 potasyumu sağlar. Bu besin vücudunuzun yaraları iyileştirmesine ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmasına yardımcı olur.

Ek olarak, şeftali bir miktar C vitamini, A vitamini, potasyum, E vitamini, K vitamini, bakır, manganez ve daha düşük miktarlarda magnezyum, fosfor, demir ve bazı B vitaminleri sağlar. İçeriğindeki A vitamini nedeniyle göz sağlığının korunması için önemlidir. Bol miktarda C vitamini içerir. Bu sayede vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. B, E ve K vitaminleri için harika bir kaynaktır.

Makale önerisi: İncir yemenin yararları

Şeftalinin sağlık yararları arasında gelişmiş böbrek fonksiyonu, kalp sağlığı ve azalmış kanser riski bulunur

Kalp hastalığına iyi gelir. Böbreklerin çalışmasında etkilidir. Karaciğeri korur. Sindirim sistemi üzerinde çok iyi çalışır. Cilt problemlerine iyi gelir. Kabızlığa iyi gelir. Kansızlığa iyi gelir. Kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Şeftali, normal böbrek fonksiyonunu koruyarak mesaneyi temizleyen potasyum açısından zengindir. Ayrıca içerdiği lif sindirimi iyileştirir ve nefrit gibi böbrek hastalıklarını önler. Ayrıca böbrek taşlarının düşürülmesinde de büyük etkisi vardır.

• Potasyum oranı yüksek olan şeftali, sinir iletiminin ve hücre fonksiyonlarının düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Kalp krizi riskini en aza indirir.

Dilerseniz mandalinanın vitaminleri hakkındaki yazımızı ya da ahdudunun yararları başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Şeftalinin faydaları hakkında eklemek istediğiniz detayları ya da yazımız hakkındaki görüş ve önerilerinizi aşağıya yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz.