Şarkı Söylemenin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Şarkı söylemenin çocuklara çeşitli faydaları vardır. Ayrıca çocuğunuzun şarkılarını dinlemek muhtemelen duyacağınız en güzel şeylerden biridir. Onlara başlangıçta doğru bir şarkı eğitimi vermek uzun vadeli planlar arasında yer alabilir. Ancak şarkı söylemeyi öğrenmek için en iyi zaman çocukluk yaşlarıdır. Öyleyse devam edin ve çocuğunuzu müziğin güzel dünyası ile tanıştırın ve onun gelişimine katkı sağlayın!

Şarkı Söylemenin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Eğlenceli bir etkinlik olmanın yanı sıra, şarkı söylemek birçok fayda sağlar. İşte çocuklara şarkı söylemeyi öğretmenin birkaç faydası:

Şarkı Söylemenin Çocuklara Faydalarından Biri Beynin Geliştirilmesine Yardımcı Olmasıdır

Şarkı söylemek beyninizin farklı bölümlerini çalıştıran bir etkinliktir. Bu etkinliğin ince motor davranış, görsel görüntüler, dil ve duygular üzerinde etkisi vardır. Buna ek olarak şarkı söylemek, şarkı sözlerini hatırlamak, şarkıyı okumak ve şarkıyı ne zaman başlatacağını bilmek anlamına da gelir. Bütün bunlar bir çocuğun konsantrasyon becerilerini geliştirir. Şarkı söylemenin ayrıca çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını artırdığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca, bilimsel çalışmalar, şarkı söylemenin beynin plastisitesini veya nöroplastisiteyi geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu zihnin yeni şeyler öğrenme yeteneğini ifade eder.

Şarkı Söylemek İletişim Becerilerini Geliştirir

Küçük çocuğunuz konuşmadan bile şarkı söyleyebiliyorsa şaşırmayın. Şarkı söylemek, müzik akılda kalıcı olduğundan, konuşmaktan çok daha kolaydır. Bu etkinliğin iletişim becerilerini geliştirmede de yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Çocuklar, şarkı söyleyerek, bir cümle oluşturmak için kelimeleri ve sesleri bir araya getirmeyi öğrenirler. Ayrıca kendilerini nasıl ifade edeceklerini de öğrenirler. Duygularını ve duygularını ifade etmenin yanı sıra, iletişimin hayati bir parçasını oluşturan çevrelerindeki insanları dinlemeyi ve müziğin farklı ritimlerini ve seslerini dinlemeyi de öğrenebilirler. Ayrıca, şarkı söylemeden önce müzik, ses perdesi ve tonları dinlemeniz gerekir. Bununla birlikte çocuğun dinleme kapasitesi ve yeteneği de artar.

Şarkı Söylemek Solunum Ve Kalp Fonksiyonlarını İyileştirir

Şarkı söylemenin aslında anaerobik egzersiz olduğunu biliyor muydunuz? Bu, kardiyovasküler sistemin iyileşmesine katkıda bulunduğu anlamına gelir. Şarkı söylemek, kanın oksijenlenmesinden sonraki her aerobik egzersizde olduğu gibi uyanıklık ve konsantrasyon seviyesini de artırmaya yardımcı olur. Solunum sistemleri için şarkı söylemek, çeşitli solunum mekanizmalarına yardımcı olan ve onu geliştiren torasik aktiviteyi geliştirir. Ayrıca, üst vücutta da çok sayıda kas kullanılır. Son olarak, şarkı söylemek, daha iyi bir hava akışı olduğu için üst solunum yolundaki bakterilerin gelişmesini azaltabilir. Şarkı söylemek stresi azaltmanın da harika bir yoludur.

Şarkı Söylemek Bilişsel Süreçleri Geliştirir

Biliş, düşünme süreçlerini ifade eder. Şarkı söylemek, çocuğunuzun şarkı söylediği gibi çocuğunuzun bilişsel süreçlerini olumlu yönde etkileyebilir, sürekli şarkı söylerken hangi notalara vurulacağını ve bu etkinlikle birlikte gelen çeşitli müzik seslerini sürekli olarak düşünür. Parça tanıdık geldiğinde, çocuğunuz tekrar şarkının nerede duyulduğu, şarkı sözleri ve onunla ilişkili dans adımları gibi birçok şeyi düşünür. Düşünmek, sırayla, beynin zihinsel süreçlerine ve gelişimine yardımcı olur.

Şarkı Söylemenin Çocuklara Özgüven Açısından da Faydası Vardır

Bazen yeni bir şarkı öğrenmek, ihtiyacınız olan güzel bir terapi gibidir. Bir çocuk için şarkı söyleyebileceğini bilmek, çocukta aşılanabilir, memnuniyet ve gurur hissi verebilir. Ayrıca şarkı söylemek çocuğa kazandırılan değerli bir yetenektir. Çocuğunuz şarkı söyleyebileceğini bildiğinde,  kendine güveni de artar. Dilerseniz Çocuklarda Merak Hangi Faydaları Sağlar? Çocukta Merakın Önemi başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak