Sarımsak Zencefil Diyeti Zayıflatırmı? Nasıl ve Ne Kadar Süre Yapılır?

Sarımsak zencefil diyeti zayıflatırmı gibi sorular son dönemlerde oldukça sık sorulmaktadır. Kilo vermede sarımsak ve zencefilin faydaları sayesinde diyet ve kilo kaybı sıkıcı olmak zorunda değil. Sadece kilo vermek için zencefil, sarımsak ve limon eklemek yemekleri biraz daha lezzetli ve hatta daha sağlıklı hale getirebilir. Bu baharatlı ve keskin öğünlerin kilo verme planlarınızı nasıl destekleyebileceği aşağıda açıklanmıştır.

Sarımsak Zencefil Diyeti Nasıl Yapılır Ve Zayıflatırmı?

Sarımsak Zencefil diyeti son yıllarda öne çıksa da zencefil ve sarımsak yüzlerce yıldır yemeklerde kullanılıyor ve antioksidanlar gibi çeşitli sağlıklı elementler içeriyor. Kilo verme planınıza yardımcı olmak için zencefil, sarımsak ve hatta biraz limonu içeceklerinize, yemeklerinize veya salatalarınıza eklemeniz mümkün.

Sarımsak Zencefil Diyeti Faydaları

Sarımsak zencefil diyeti içerisindeki besinlerin faydalarını ayrı ayrı ele almakta fayda vardır. Özellikle zencefil bulantı ve kusma tedavisi için yüzlerce yıldır popülerliğini korumaktadır. Peki bilim zencefil hakkında ne diyor? Çeşitli araştırmalara göre, zencefil hamilelik veya kemoterapiden kaynaklanan bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve zencefilin obeziteye karşı koruma sağlayabileceğine dair faydaları olabileceğini buldu. Çoğu marketten ve aktardan satın alabileceğiniz çiğ zencefili patates kızartması veya çorba ile pişirebilir, çay yapmak için kaynar suya çiğ zencefil de ekleyebilirsiniz.

Sarımsak zencefil diyetinde sarımsağın faydalarına baktığımızda; sarımsağın, antik çağlardan beri sağlık ve tıpta da Mısırlılar, Yunanlılar ve Çinliler tarafından sıkça kullanıldığı göze çarpmaktadır. Günümüzde sarımsağın anti-kanser özellikler veya kilo kaybı sağlama etkileri olabileceği sıkça dile getirilse de bu durumu desteklemek için yeterli araştırma da mevcut değildir. Bazı çalışmalar sarımsağın kan kolesterolünü veya kan basıncını düşürmedeki rolünü veya kansere karşı koruyucu faydalarını incelemiştir. Bir çalışmaya göre sarımsak ezildiğinde alisin salgılar, bu da iltihabı azaltabilir. Sarımsak ayrıca flavonoidler ve saponinler içerir ve bunlar anti-kanser yararları için incelenen bileşikledir, ancak kesin bilgi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışmalara göre sarımsağın kilo kaybına yardımcı olması da mümkündür. 2019 yılında gerçekleştirilen bir deneyde, sarımsak yağı verilen obez sıçanların vücut ağırlığında, yağ kütlesinde ve kolesterolünde bir azalma görüldüğü ve karaciğer problemlerinde düzelme yaşadıklarını bulunmuştur.

Sarımsak Zencefil ve Limon Kürü ile Kilo Vermek

Sarımsak zencefil diyet planınıza limon eklemek muhtemelen kilo kaybına yardımcı olabilir ve diyabete karşı koruyabilir. Bununla birlikte, limon veya limon suyu kendi başına kilo verdirmez. Yağ yakımına katkıda bulunmak amacıyla farklı zencefil, sarımsak ve limon kombinasyonları uygulayabilirsiniz. Neyse ki, bunlar birlikte karıştırılabilen ve farklı kombinasyonlarda da iyi çalışan lezzetlerdir. Ayrıca zayıflama ve yağ yakımına yardımcı olması için sarımsak, zencefil ve limonu bir sabah haline getirebilirsiniz. Ancak limon, zencefil ve sarımsak aşırı yakıcı yani tahriş edici özellikler gösterebileceğinden aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi sindirim sisteminde büyük sorunlara neden olabilir. Bu yüzden aşırı ve sık kullanımdan kaçının, ülser ve benzeri mide sorunlarınız varsa bu karışımları kesinlikle kullanmayın. Dilerseniz Limon Zencefil Sarımsak Kürü Zayıflatırmı? Nasıl ve ne kadar süre yapılır? başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak