Sarımsak limon kürü mideye zararları nelerdir.

Sarımsak limon kürü mideye zararları konulu yazımızda bu karışımın midede nasıl etkiler gösterdiği üzerinde durulmaktadır. Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere çeşitli dertlere deva olan ikili olarak sarımsak ve limon kürü bilinmektedir. Evde kolaylıkla hazırlanan bu kür bitmek bilmeyen faydalara sahip olmakla birlikte olası zararları da bulunmaktadır. Kürün yapımında 2 litre taze sıkılmış saf limon suyu, 40 diş soyulmuş sarımsak ve koyu renkte ışık almayacak kavanoza ihtiyaç duyulmaktadır.

Sarımsak Limon Kürü Nasıl Yapılır?

Sıkılan limonlar koyu renkli kavanoza doldurulmalı ve üzerine su eklenmemelidir. Sıkılan limon suyu 8 su bardağı kadar olmalıdır. Daha sonra 40 diş orta boy sarımsak soyulmalı ve ezilmelidir. Sarımsaklar da kavanoza eklenerek ılık ve ışık almayan odada 25 gün boyunca muhafaza edilmelidir. Ancak kavanozun her gün çalkalanması gerekmektedir. 25 günün sonunda da sarımsaklar limon suyu içinde erimekte ve kür kahvaltıdan yarım saat önce yarım çay bardağı olarak tüketilmelidir.

Sarımsak Limon Kürü Mideye Zararları Var Mıdır?

Her kürün mutlaka yararı vardır. Ancak aşırı tüketilmesi, önerilenden daha uzun süre kullanılması da fayda kadar zarar da getirebilmektedir. Limon sarımsak kürünün faydaları saymakla bitmemekle birlikte en önemli faydalar kalp tıkanıklıklarını açması, damar iltihaplarına iyi gelmesi, zayıflamaya yardımcı olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi olarak bilinmektedir. Sarımsak limon kürü mideye zararları ise genel olarak asidik olmasından kaynaklıdır. Limon içerisindeki asit midede yanmaya neden olmaktadır. Alerjik reaksiyonlara neden olmakla baş ağrısı yapabilmektedir.

Sarımsak Limon Kürünün Bilinen Zararları

Sarımsak limon kürü tansiyon düşüklüğüne sebep olmaktadır. Düşük tansiyona sahip olan kişilere bu kür tavsiye edilmemektedir. Tansiyon ilacı ile çeşitli kan sulandırıcı kullanan kişilere de bu karışım önerilmemektedir. Alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğinden dolayı mutlaka doktora danışılarak onay alındıktan sonra bu kür uygulanmalıdır.

Özellikle mide sorunu yaşayanların bu karışımdan uzak durmaları ya da gerekli tedavilerini yaptırmalarının ardından doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan mide sorunları ortaya çıkabilir.

Konuyla alakalı olabileceğini düşündüğümüz yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Hamilelikte limon yemek ve limon suyu içmek düşüğe neden olur mu?

Aç karnına sarımsak yutmak faydaları ve zararları açısından nasıl bir etki gösterir?

Wikide sarımsak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sar%C4%B1msak

Wikide limon: https://tr.wikipedia.org/wiki/Limon