Sarımsağın faydaları ve zararları: Sarımsak Yemek Neye İyi Gelir?

Sarımsağın faydaları ve zararları hakkındaki bu yazımızda sarımsak yemenin hangi hastalıklara iyi geldiği ve yararlı olduğundan, fazla tüketildiğinde ne gibi sakıncaları olduğu kadar bir çok soruya değindik.

Sarımsağın Faydaları ve Zararları

Sarımsaklar kabukları soyularak kavanoz içerisinde üzerine zeytinyağı da eklenerek muhafaza edilebilmektedir. Ayrıca sarımsaklar kabukları soyularak buzdolabı poşeti içerisinde buzdolabının buzluk gözünde de saklanabilmektedir. Bu sayede her mevsim aynı tazelikte sarımsak tüketimi sağlanabilmektedir. Günümüzde sarımsağın faydaları video ve çeşitli bilgilendirmeler ile belirtilmiş olup böylece daha çok tüketimi teşvik edilmektedir.

Sarımsağın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Sarımsak içeriğinde manganez, bakır, selenyum ve fosfor içermektedir. Ayrıca sarımsak da hangi vitaminler var bilinmelidir. İçeriğinde bol miktarda B6 vitamini, C vitamini ve de B1 vitamini içermektedir. Tüm bu vitamin ve mineraller sarımsağın bol miktarda kükürt içermesi sebebiyle daha etkili olarak fayda sağlamaktadır. Kükürt elementi ayrıca sarımsağa kokusunu veren madde olarak da bilinmektedir. Sarımsak özelliği gereği antibiyotiklere bile dirençli olan 7 tane bakterinin oluşumu ve yayılması da engellenmektedir.

Sarımsağın Yararları

Antibakteriyel etkileri sayesinde çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir. İçeriğinde bulunan bakteriler sayesinde bağırsak enfeksiyonlarını tedavi edici bir etkisi bulunmaktadır. Kulak iltihaplanması hallerinde ise sarımsak suyunun kulağa damlatılması da rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Sarımsak kullanımın öncesinde sarımsağın faydaları nelerdir bilinmelidir. Bu sayede hastalıkların tedavisinde kullanımından yararlanılabilmektedir. Sigara tiryakilerine sarımsağın faydaları akciğer bronşlarını temizlemesidir. Yüksek tansiyonda da etkili olmakta olup tansiyonun düşmesini sağlamaktadır.

Sarımsağın Cilde Faydaları

Sarımsak yıllardır özellikle sıtma hastalığında sıklıkla kullanılmaktadır. Yaralı olan bölge üzerine sarımsak konularak yaranın sarılması sayesinde yaranın hızla iyileşmesi sağlanabilmektedir. Arı sokması ya da sinek ısırığı durumlarında ise sarımsağın sürülmesi iyileştirici etkiye sahip olmaktadır. Sarımsak ayrıca deride mantar lezyonlarına karşı da mücadele vermektedir.

Sarımsağın Yaşlanmayı Geciktirici Özellikleri

Yaşlanmayı geciktirici etkileri bulunmaktadır. Düzenli tüketimi ile vücuttaki stres azalarak mutluluk hormonun salgılanmasına katkı sağlamaktadır. Böylece hücre yıkımını önleyerek hücre yenilenmesine destek sağlanmaktadır.

Sarımsağın Önlediği Kanser Türleri

Sarımsakta bol miktarda kükürt maddesi bulunması sayesinde beyni kansere karşı korumaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu sarımsak tüketen kadınlar tüketmeyenlere oranla kolon kanserine yüzde 50 daha az yakalanmaktadırlar. Mide dostu olarak bilinmesi sayesinde mide kanserine karşı da oldukça etkilidir. Erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu kalkan görevi üstlenmekte olup pankreas kanserine karşı da vücudu korumaktadır. Bu sayede sarımsağın cinselliğe faydaları da bulunmaktadır. Ciltte oluşan tümörlere karşı da sarımsağın derinin dış yüzeyine sürülmesi sayesinde tümörler küçülmektedir.

Sarımsağın Fazla Tüketilmesinin Zararları

Sarımsak tansiyon sorunu olan kişiler tarafından daha dikkatli kullanılmalıdır. Sarımsak zararları sebebiyle tansiyon düşürücü özelliği olması sebebiyle düşük tansiyona sahip kişilerce tüketimi önerilmemektedir. Sarımsağın faydaları ve zararları iyi bilinerek buna bağlı olarak tüketilmesi gerekmektedir. Astım hastalığı olan kişiler tüketmemelidir. Ameliyat ve tıbbı operasyon geçiren kişilerin sarımsak kullanımını doktoruna danışarak belli miktarlarda kullanması tavsiye edilmektedir. Sarımsağın faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da ispatlandığı halde tüketiminde dengeli olunmalıdır.

Sarımsak Limon Kürü Yapımı

Birçok hastalığı yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanan limon ve sarımsak kürü nasıl yapılır? Sekiz bardak çıkacak kadar limonlar sıkılmalıdır. İçerisine 40 diş sarımsak da eklenerek kavanoz ısı ve ışık almayan bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu karışım 25 gün boyunca hiç açılmayarak muhafaza edilerek saklanmalı. Kür üçer gün aralıklarla toplam sekiz gün yapılmalıdır. Birer su bardağı içilerek vücudun daha dinç ve sağlıklı olması sağlanabilmektedir. Özellikle kahvaltıdan yaklaşık yirmi dakika öncesinde aç karna olacak şekilde tüketimi önerilmektedir.

Sarımsağın Saçlara Faydaları

Sarımsağın Saça Uygulanması Sarımsak özellikle saçkıran hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağın faydaları saç üzerinde de ispatlanmıştır. Hindistan cevizi yağı ile birlikte sarımsağın saç derisine sürülmesi yeni saç çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca mevcut saçların korunması ve daha sağlıklı uzamasına da katkı sağlamaktadır. Sarımsağın faydaları nelere iyi gelir bilinmesi ile sarımsak yağı kullanım şekilleri artmıştır. En etkili yöntem ise sarımsak yağının saça sürülerek bir gece boyu bekletilmesi önerilmektedir.

Sarımsak hakkındaki diğer yazılarımız:

Wikide sarımsak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sar%C4%B1msak