X

Şalgam Suyunun Faydaları Zararları (İbrahim Saraçoğlu, Canan Karatay)

Şalgam suyunun faydaları ve zararları İbrahim Saraçoğlu ile Canan Karatay gibi birçok ünlü profesör tarafında da dile getirilmiştir. Biz de şalgam suyu içmenin yararları ve olumsuz etkileri hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Şalgam Suyunun Faydaları Ve Zararları

Geleneksel mutfağımızda şalgam suyu önemli bir yere sahiptir. Birçok kimsenin severek içtiği şalgam suyu oldukça yararlı özellikler taşıyor. Düzenli olarak tüketilen şalgam suyu, vücudu güçlendiriyor. Hastalıklara karşı dirençli kılıyor. Ve aynı zamanda birçok hastalığın iyileşme sürecinde de yardım ediyor. Fakat şalgam suyunun faydaları ve zararları iyi bilinmelidir. Çünkü her yararlı şey, dikkatli kullanılmazsa bazı zararlara da neden olabilir.

Karaciğere Şalgam Suyunun Faydaları

Karaciğer, vücudun hayati fonksiyonlarını sağlayan bir organdır. Kendisini çabuk yenileyen bir organ olan karaciğer, düzenli beslenme ve bazı kürlerle desteklenebilir. Yapılacak en iyi kürlerden biri de şalgam suyu kürüdür.

Şalgam suyu, birçok antioksidan madde içermektedir. Bu maddeler, karaciğerin temizlenmesine yardım etmektir. Bununla birlikte hücre onarımını sağlamaktadır. Karaciğer yağlanması sorunu da şalgam suyunun faydaları ile aşılabilir.

Kolesterol ve Sindirim Sistemi Sorunlarında Şalgam Suyu

Kötü kolesterolün yüksekliği, sağlığı tehdit eden bir unsurdur. Şalgam suyu, kötü kolesterolü düşüren özellikler içermektedir. Sabahları aç karnına içilen şalgam suyu, kolesterolü dengeler. Fakat bu amaçla kullanılan şalgam suyunun tuz içermemesi önerilmektedir.

Şalgam suyunun içeriğinde laktik asit bulunmaktadır. Laktik asit, mide ve bağırsak sistemini düzenler. Özellikle hazımsızlık, kabızlık gibi şikayetleri olanlar, şalgam suyu içebilirler.

Şalgam Suyunun Zararları

Genel olarak faydalarıyla bilinen şalgam suyunun zararları da olabilir. Çünkü her şeyin faydasının yanında bazı zararları da mevcuttur. Bilinçsizce ve aşırı tüketilen şalgam suyu, vücuda fayda yerine zarar getirecektir.

Tuz oranı yüksek olan bir şalgam suyu, tansiyon hastaları için önerilmemektedir. Aynı şekilde aşırı baharat ve acı içeren şalgam suyu, mide sorunları olan kimseler için tavsiye edilmez. Bununla birlikte eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, şalgam suyunun iyi bir iştah açıcı olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple diyetlerde tavsiye edilmez.

Hamilelikte Şalgam Suyu İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Hamilelikte şalgam suyu içmek konusunda birçok değerli görüş ve bilgiyi sizler için derleyip Hamileyken Şalgam Suyu Tüketmek Faydalı mı Zararlı mı? Başlıklı makaleyi oluşturduk. Dilerseniz başlığa tıklayarak ilgili konuya geçebilirsiniz.

Wiki şalgam suyu: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Ealgam_suyu