Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir? Sakız Çiğnemek Neye İyi Gelir?

Sakız çiğnemenin faydaları ve zararları hakkında birçok bilgi halk arasında dolaşmaktadır. Biz de bugün sakızın yararları hakkında çeşitli şaşırtıcı bilgileri sizler için derledik. Her şey gibi, aşırı yapıldığında, sakız bazı insanlarda çene zorlanması veya migren gibi olumsuz etkilere sahip olabilir. Bununla birlikte, sakızın olumlu etkileri her gün kararında kullanımla elde edilebilir. İşte sakızın çiğnemenin faydaları:

Sakız Çiğnemenin Faydaları Diş Çürümesini Engeller

Şekersiz sakızın özellikle diş çürümelerini önlemede etkili olduğu bilinmektedir. Etkileri florür içeren gargara ve diş macununa benzer. Yemekten sadece 20 dakika sonra şekersiz bir sakız çiğnemek dişlerin çürümesini ve diş eti iltihabını uzak tutabilir. Temel olarak, ağızda tükürük salgılanmasını artırarak ve dişlerdeki yiyecek partiküllerini ve asitleri çıkararak çalışır, aksi takdirde diş çürümesine yol açar. Tükürük ayrıca dişi güçlendirmek için kalsiyum ve fosfat sağlayarak dişin yüzeyinin güçlü kalmasına yardımcı olur. Bu, dişlerin çürüme ve kırılmalara karşı daha fazla dirence sahip olduğu anlamına gelir.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Reflüye de İyi Gelir

Reflü, mide asitlerinin yemek borusundan yukarı doğru hareket ettiği ve aynı anda yemek borusuna zarar verdiği ve boğazda veya göğüste bilinen yanma hissine yol açtığı karmaşık bir sorundur. Şaşırtıcı bir şekilde, sakız, gıda borusunu temizleyerek ve asitleri nötralize ederek asit geri akışını hafifletmenin iyi bir yoludur. Bir çalışma, sakızın yutma refleksini artırdığı ve tükürüğü daha alkalin hale getirdiği bu sayede asitleri nötralize ederek yemek borusunu temizlediğini göstermektedir.

Sakız Çiğnemek Sindirimi Kuvvetlendirir

Sakız sindirim süreci üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmamakla birlikte, yemekten önce sakız aslında sindirimi iyileştirir. Bunun nedeni, çiğneme eyleminin, sistemi etkili bir şekilde yemek için hazırlayan sindirim asitleri üretmek için ağzı tükürükle doldurması ve bu sayede mideyi uyarmasıdır. Bu nedenle mideyi hazırlayarak sindirimi de geliştirir. Yemekten sonra sakız sadece ağzı sağlıklı tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sürecini daha da uyararak hazımsızlığı önlemeye yardımcı olur.

Sakız Çiğneyerek Bulantıyı Bastırabilirsiniz

Sabah bulantısı veya araç yolculuğu nedeniyle bulantı hastalığına eğilimli insanlar içlerinde zencefil olan bitkisel sakız türleri çiğneyerek büyük rahatlama sağlayabilirler. Şaşırtıcı bir şekilde, son zamanlarda yapılan bir çalışma, sakızın bulantı için reçeteli ilaçlar kadar etkili olabileceğini bile göstermektedir. Daha fazla çalışma, yan etkileri ve düşük maliyeti nedeniyle bu uygulamayı etkili bir müdahale olarak desteklemektedir.

Sakız Çiğnemek Kilo Vermeye de Yardım Eder

Sakız kilo vermeye çalışırken isteklerinizi uzak tutmanın iyi bir yoludur. Şekerli bir atıştırmalık için istek duyduğunuzda şekersiz bir sakız patlatmak, tüm ek kaloriler olmadan kendinizi hemen ödüllendirmenin ve çalışmalara göre beyninizi kandırmanın iyi bir yoludur. Bu aynı zamanda TV izlerken veya dinlenirken kendinizi yüksek kalorili atıştırmalıkların pençesinden kurtarmanın mükemmel bir yoludur. Bu nedenle, yiyecek isteklerinizi önlemek istiyorsanız, tüm gereksiz kalorileri kesmek için şekerli bir gıda yerine bir sakız alın.

Sakız Çiğnemek Zihinsel Fonksiyonları Güçlendirir

Zihin yoğun bir görevle uğraşıyorsanız, beyniniz için sakız çiğneyerek daha iyisini yapabilirsiniz. Bir çalışma sakız çiğneyenlerin hafızasının ve bilişsel işlev kabiliyetinin geliştirdiğini ve sakız çiğnemeyen kontrol grubundan daha iyi iş yapmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Gözlenen artıştan beyindeki artan kan akışının sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Tıbbi testler, beyne artan oksijen kaynağı nedeniyle konsantrasyon ve reaksiyon sürelerinden sorumlu olan hipokampusta beyin aktivitesinin arttığını göstermiştir.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Stres ve Kaygıyı Azaltır

Gergin veya endişeliyseniz, bacaklarınızı salladığınızı veya rahatlamak için tırnaklarınızı ısırdığınızı fark edeceksiniz, stresli durumlarda da sakız aşağı yukarı aynı şekilde çalışır. Sakız çiğnemek, sinirden kaynaklanan enerjinizi serbest bırakmanın daha iyi bir alternatifidir. 2011’de yapılan bir çalışma, iki hafta boyunca günde iki kez sakız çiğneyenlerin, çiğnemeyenlere göre kaygı düzeylerinin önemli ölçüde düştüğü sonucuna varılmıştır. Ayrıca sakız çiğnemek dikkati artırır, kulak tıkanıklığının açılmasını sağlar ve ağız kuruluğunu da önler. Dilerseniz Acil Kilo Verme Yöntemleri ve Hızlı Şekilde Zayıflatan Şok Diyet Önerileri başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak